Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Надійність будівельних об'єктів та безпека життєдіяльності людини
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зсуви

Зсуви (мал. 2.10) - це ковзкі зміщення мас гірських порід вниз по схилу, які виникають через порушення рівноваги, що викликається різними причинами (підмивом порід водою, ослабленням їх міцності внаслідок вивітрювання або перезволоження опадами та підземними водами, систематичними поштовхами, нерозумною господарською діяльністю людини та ін).

Рис. 2.10. Схема утворення зсуву

Зсуви можуть бути на всіх схилах із крутизною 20° і більше в будь-який час року. Вони розрізняються не тільки за швидкістю зміщення порід (повільні, середні та швидкі), але й своїми масштабами. Швидкість повільних змішання порід складає декілька десятків сантиметрів за рік, середніх - декілька метрів за годину або добу, швидких - десятки кілометрів за годину і більше. До швидким смешениям належать зсуви-потоки, коли твердий матеріал змішується з водою, а також снігові і сніжно-кам'яні лавини. Слід підкреслити, що тільки швидкі зсуви можуть стати причиною катастроф з людськими жертвами. На рис. 2.11 показані деякі наслідки зсувних явищ.

Наприклад, у 1911 р. на Памірі на території Росії сильний землетрус (М = 7,4) викликав гігантський зсув. Оползло близько 2,5 млрд м3 пухкого матеріалу. Був завалений кишлак Усой із 54 мешканцями. Зсув перегородив долину річки Мургаб і створив озеро, яке затопило кишлак Сараз. Висота цієї природної дамби досягала 300 м, максимальна глибина озера - 284 м, довжина - 53 км

Найбільш дійовим захистом від зсувів є їх попередження. З комплексу запобіжних заходів слід відзначити збирання та відведення поверхневих вод, штучне перетворення рельєфу (в зоні можливого відриву землі зменшують навантаження на схили), фіксацію схилу за допомогою паль і будівництва підпірних стінок. В якості захисту будують греблі, які затримують грязекамневый потік. Так, на річці Алмаатинка в 1967 р. була зведена гребля, яка через кілька років врятувала р. Алма-Ата від великого селевого потоку.

Рис. 2.11. Зсувні явища та їх наслідки: а - оползаніе схилу в околицях міського поселення; б - руйнування житлового будинку; в - руйнування гірської дороги і обвалення автопоїзда

Карсти (карстові явища)

Карст (карстові явища) являє собою провальні ділянки на земній поверхні внаслідок розчинення гірських порід водою в поєднанні з протікають в них хімічними процесами. Термін "карст" походить від назви плато Карст (в Югославії), для якого ці явища дуже типові. Карстові ділянки, приховані під товщею грунтів, є серйозною перешкодою в надійності і збереження будівель та споруд, викликаючи аварійні і часом катастрофічні ситуації. На рис. 2.12 наведено приклад катастрофічного провалу частини території в межах міської забудови, що призвело до серйозних втрат і збитку.

Рис. 2.12. Карстовий провал діаметром приблизно 30 м і глибиною близько 100 м, що стався в одному з міст Гватемали (2007 т.)

Карст розвивається в вапняках, доломітах, гіпсу, кам'яної солі й інших розчинних породах. Умовами, що сприяють розвитку карсту, є: наявність у воді вільної вуглекислоти (має значення для розчинення карбонатних порід), водопроникність порід (головним чином внаслідок тріщинуватості, а також пористості), рясні опади і досить вільна циркуляція води, що забезпечує доступ до породі нових порцій води і винесення розчинених речовин і нерозчинного залишку. Розчинення породи супроводжується її механічним розмивом. Для рельєфу областей поширення карсту характерні поглиблення у вигляді лійок, улоговин, замкнуті з нижнього кінця ("сліпі") долини і балки, природні колодязі і шахти, а також борозни на оголеній поверхні гірських порід, так звані карры.

В глибині закарстовані гірських порід утворюються природні тунелі, коридори, печери. Поглинання води з поверхні тріщини, ходи, печери і т. д. зумовлює бідність карстових областей поверхневими водотоками. Виникають підземні річки і озера. Рівень підземних вод і дебіт джерел різко коливаються. Періодично зникають деякі озера. Загальна площа, зайнята на Землі розчинними гірськими породами, становить близько 51 млн км2. В карстових областях специфічні і нерідко складні умови водопостачання, гідротехнічного, промислового, цивільного і дорожнього будівництва, розвідки і розробки корисних копалин, сільськогосподарського використання земель.

Території з карстовими явищами не рекомендується використовувати для будівництва, а в разі об'єктивної необхідності передбачаються детальна геологічна розвідка і кваліфіковані проектно-вишукувальні роботи з захистом ділянки будівництва спеціальними інженерними заходами.

Противокарстовые заходи поділяють на капітальні, експлуатаційні або капітально-експлуатаційних, комплексне застосування яких дозволяє забезпечити безпеку об'єктів будівництва. Проте залежно від конкретних природних умов пріоритетним повинно бути одне з них. Так, для будівель, побудованих в умовах відносно глибокого залягання карстуюшихся порід, необхідно конструктивне додаткове посилення. Це насамперед пристрій монолітних залізобетонних фундаментів і категорична відмова від застосування окремо розташованих фундаментів у відповідності з вимогами СНиП 2.02.01-83* і СП 50-101-2004.

Особливо слід зазначити необхідність розрахунків впливу карстових деформацій на будівельні конструкції. Одним з важливих противокарстовых заходів капітального характеру є тампонаж карстових порожнин, що нерідко застосовується для споруд, які не мають конструктивної захисту, якщо в період їх експлуатації виявлена реальна карстова небезпека.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Педагогічний процес як система і цілісне явище
Основні тенденції та явища в культурі сучасної Росії
Неусвідомлювані психічні явища: їх класифікація і динамічні зв'язки з осознаваемым
Гештальтпсихологія - вчення про цілісність психічних явищ
Конфлікт інтерпретацій культурного процесу: універсальна модель культурної єдності і культура як автономне, самодостатнє явище
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси