Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 21. Північно-Кавказький федеральний округ

Північно-Кавказького федерального округу (ПКФО) виділений з складу Південного федерального округу указом Президента Росії в січні 2010 р. Освіта даного округу стало першим зміною числа федеральних округів з моменту їх заснування в 2000 р.

Площа території - 170,2 тис. км2, що складає близько 1% території Російської Федерації. Це самий маленький федеральний округ Росії.

Центр округу - р. П'ятигорськ, єдиний з центрів округів, який не є ні адміністративним центром суб'єкта, що входить в округ, ні найбільшим містом округу.

До складу округу входять: Ставропольський край, республіки Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарська, Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія - Аланія, Чеченська.

Округ межує з Південним федеральним округом, а також з Абхазією, Грузією, Південною Осетією і Азербайджаном. На сході омивається водами Каспійського моря. Це найпроблемніший з федеральних округів Росії.

За чисельністю населення Північно-Кавказький федеральний округ перевершує тільки Далекосхідний федеральний округ. Тут проживає 9,5 млн чол. Округ самий багатонаціональний регіон Росії. В одному тільки Дагестані проживає 30 народностей (аварці, даргинці, кумики, лезгини, лакци та ін). Це також єдиний федеральний округ, де російське населення не становить більшості (32,9%). Найбільш численні корінні національності Північного Кавказу утворюють самостійні республіки: Дагестан, Кабардино-Балкарскую, Карачаєво-Черкесскую, Північної Осетії - Аланії, Інгушетію і Чеченську.

Це єдиний федеральний округ, де сільське населення (51%) переважає над міським (49%). Середня щільність населення округу - 52 чол. на 1 км2, що більш ніж в п'ять разів вище, ніж в цілому по Росії.

Соціально-економічні проблеми ПКФО носять вкрай гострий характер. Тут найвищий рівень безробіття. В Інгушетії він становить 52,9%, в Чечні - 35%, в Дагестані - близько 20%. Рівень життя в регіонах округу в півтора рази нижче, ніж в середньому по країні, а в Інгушетії - і чотири рази.

Тіньова зайнятість і бідність створюють живильне середовище для екстремізму. Безперервні дії загонів бойовиків на території Чечні, а останнім часом у сусідніх республіках Північного Кавказу вимагають вжиття радикальних заходів.

Природно-ресурсний потенціал

За природними умовами Північно-Кавказький округ можна розділити на три зони: рівнинну, передгірську і гірську. Рівнини займають північну частину округу, більша частина припадає на передгір'ї і гірську зону, що складається з Терського і Дагестанського Кавказу.

Клімат в основному помірно-континентальний. Середня температура січня -4, липня +24.

Водні ресурси регіону досить значні. Найбільш крупні річки - Терек, Сулак, Самур, Кубань, Великий і Малий Зеленчук. Дуже багато гірських річок.

У північній частині регіону переважають чорноземні ґрунти, на півдні - каштанові. На гірських схилах - гірничо-лісові і горнолуговые грунту. На них росте цінна в кормовому відношенні природна трав'яниста рослинність, що використовується для відгодівлі і пасовища худоби, головним чином овець.

У надрах округу багато корисних копалин. Паливно-енергетичні ресурси представлені нафтою та природним газом. Найбільш відомі родовища газу: Північно-Ставропольське, Пелагиагинское, Дагестанські Вогні. Родовища нафти є в Чечні, Інгушетії, Дагестані і Ставропольському краї.

Значні ресурси руд кольорових і рідкісних металів. У межах округу знаходяться унікальні родовища вольфрамо-молібденових руд - Тырныаузское (Кабардино-Балкарія) і Ктитебердинское (Карачаєво-Черкессия). Родовища свинцево-цинкових руд в основному зосереджені в Північній Осетії (найбільш велике - Садонское родовище). Розвідані родовища міді є в Карачаєво-Черкесії (Урупское) та Дагестані (Худесское, Кизил-Дере). У Північній Осетії відомі родовища ртуті.

Нерудні корисні копалини представлені гірничо-хімічним сировиною (запаси бариту, кам'яної солі, сірки). Значні запаси сировини для виробництва будівельних матеріалів (цементні мергелі, високоякісний мармур в районі Теберда, кварцові пісковики, глини для виробництва цегли та кераміки, крейда, граніт та ін).

Північно-Кавказький округ відноситься до числа малозабезпечених лісовими ресурсами районів Російської Федерації. При оцінці лісового фонду важливо враховувати його особливості: 65% лісів - високогірного типу, яких більше в Європейській частині Росії немає. Тут зосереджені майже всі букові ліси Росії, а також значна частина таких цінних порід дерев, як дуб, граб, ясен.

Унікальні рекреаційні ресурси округу. Велика кількість мінеральних джерел та лікувальних грязей, теплі морські води створюють багатющі можливості для лікування і відпочинку. Гірські райони Північного Кавказу з їх неповторними ландшафтами мають всі необхідні умови для розвитку альпінізму і туризму, організації тут гірськолижних баз міжнародного значення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Північно-Західний федеральний округ
Далекосхідний федеральний округ
Сибірський федеральний округ
Федеральний арбітражний суд округу
Центральний федеральний округ
Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси