Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Невербальні засоби спілкування

В процесі спілкування обмін інформацією між учасниками здійснюється як на вербальному (мовленнєвому), так і на невербальному (неречевом) рівні. Про що можуть повідомити невербальні засоби спілкування?

По-перше, вони здатні вказати співрозмовнику на особливо важливі моменти повідомлення.

По-друге, вони доповнюють зміст висловлювання.

По-третє, вони свідчать про ставлення до співрозмовника, оскільки в них висловлюються почуття мовця.

По-четверте, невербальні засоби спілкування дають можливість судити про саму людину, про його стан в даний момент, про його психологічних якостях.

Сьогодні описані й досліджені численні форми невербальних знакових систем. Головні з них: кинесика, паралингвистика, проксемика, візуальний контакт.

1. Кинесика - загальна моторика різних частин тіла (рук - жестикуляція, обличчя - міміка, пози - пантоміміка). Вона відображає емоційні реакції людини.

2. Паралингвистика, або просодика, - особливості вимови слів, тембр голосу, його висота і гучність, темп мови, паузи між словами, фразами, сміх, плач, зітхання, мовні помилки, особливості організації контакту.

3. Проксемика (від англ. - близькість) - спеціальна область, що займається нормами просторової і тимчасової організації спілкування. Засновник проксемики Е. Хол називав її "просторової психологією".

4. Візуальне спілкування - контакт очей.

Можна сказати, що значна частина людського спілкування розгортається в підводної частини "комунікативного айсберга" - в галузі невербального спілкування. Невербальні засоби визначаються не тільки тим, що вони в змозі посилити або послабити мовленнєвий вплив, але і тим, що вони допомагають учасникам спілкування виявити наміри один одного, роблячи процес комунікації більш відкритим.

Психологами встановлено, що в процесі взаємодії людей від 60 до 80% комунікацій здійснюється за рахунок невербальних засобів спілкування, і тільки 20-40% інформації передається за допомогою вербальних.

Особливістю невербальної мови є те, що його прояв зумовлено імпульсами нашої підсвідомості, і відсутність можливості підробити ці імпульси дозволяє нам довіряти цій мові більше, ніж звичайному, вербальним, каналу спілкування.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

- знати кинесические, проксемические, паралингвистические особливості спілкування та візуального контакту;

- вміти отримувати додаткову інформацію про ділового партнера, спираючись на знання специфіки невербальної мови;

- володіти практичними прийомами невербальної самопрезентації та управління невербальною поведінкою ділових партнерів.

Кинесические особливості спілкування

До невербальних форм отримання інформації слід ставитися дуже внимательно1. Цілеспрямованим спостереження за людиною стає тільки тоді, коли знаєш:

а) на що слід звернути увагу;

б) що це може означати;

в) що з цього випливає.

Висновки можна робити тільки на основі комплексного спостереження за зовнішнім виглядом партнера і його поведінкою. І тоді вам багато розкажуть про людину його постава, поза, хода, жести, вираз обличчя.

Постава людини визначається звичним положенням корпуса. Вона може бути прямою, сутуловатой, гордої, сумною і т. д. і залежить від роду занять людини та її внутрішнього стану.

Поза людини може розповісти багато чого. Людина, відчуває свою залежність, невпевненість, прагне зайняти якомога менше місця в просторі, сидить на стільці чи варто зігнувшись. Зовсім інша поза у того, хто відчуває себе господарем становища.

Хода може бути впевненою, пружною, спортивної, човгаючою, невпевненою, винуватою і т. д. Вона також залежить від професії людини, його культурного рівня. У ній відображаються і фізичне самопочуття і настрій. По ході судять про характер людини.

Вираз обличчя дозволяє судити про загальний стан людини і його відношенні до співрозмовника: воно може бути привітним або відчуженим, вдячним або незадоволеним.

Про важливість спостереження за особою писав у свій час А. С. Макаренко: "Можна і потрібно розвивати зір. <...> Потрібно вміти читати па людському обличчі. <...> Нічого хитрого, нічого містичного немає в тому, щоб по обличчю дізнаватися про деякі ознаки душевних рухів".

Жести свідчать про загальну культуру людини і його індивідуально-психологічних особливостях.

Жести будуть різними, коли людина спокійна і коли збуджений.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Невербальні засоби спілкування (основні інформаційні системи людини)
Вербальне та невербальне спілкування
Роль невербальних комунікацій на міжнародних переговорах
Вербальне та невербальне спілкування
Структура невербальної комунікації
Психологія ділового спілкування
Особливості взаємодії людей в спілкуванні
Національні особливості ділового спілкування (етики)
Спілкування як морально-психологічна проблема
Спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси