Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розрахунки чеками

У виді того що чинне законодавство і підзаконні акти (нормативні і інструктивні документи Центрального банку РФ) і в даний момент часу обмежують можливості розвитку чекового обігу в нашій країні, розрахунки чеками не отримали широкого використання в національній валюті при укладанні різних угод і контрактів. Але в міжнародних розрахунках має місце значне використання чеків.

Якщо покупець здійснює платіж за допомогою чека, то він може зробити наступний вибір: самостійно виставити чек (клієнтський чек) або доручити виписати його банку (банківський чек).

Будучи оборотним документом, чек може переходити з рук у руки, тобто від одного власника до іншого і, таким чином, у найкоротший термін дає можливість погашати платіжні зобов'язання кількох власників, замінюючи собою банківський переказ, а також готівкові гроші. Для використання в чековому обігу на міжнародному рівні та реквізити чека, чекові уніфіковані норми (у 1931 р. Женевська конвенція затвердила Загальний чековий закон - ЕЧЗ).

В різних країнах в залежності від діючих правових норм та звичаїв ділового обороту окремі положення чекового законодавства можуть розрізнятися, однак можна чітко виділити загальні риси, властиві класичному чековому обігу.

Перше правило. Учасники чекового обігу - чекодавець, чекодержатель і платник по чеку - банк, строго визначені. В чековому обігу можуть брати участь індосанти - особи, що отримали чек по передавального напису, і авалісти - особи, які поставили свій підпис на чеку в якості гаранта за його платіж. Право видавати чеки передбачає наявність спеціального чекового договору між чекодавцем і банком-платником. Форма чекового договору довільна. Основна обов'язок чекодавця по чековому договором з банком - своєчасно представити "покриття але чеку", тобто зазначену в чеку суму, необхідну банку для виплати її держателю чека при пред'явленні чека до платежу. Оскільки виданий чек повинен обов'язково мати покриття, що забезпечує банку можливість оплати за рахунок коштів чекодавця, законодавства деяких держав встановлюють відповідальність за видачу чека без достатнього покриття. Такі дії чекодавця кваліфікуються як обман, так як випуск непокритих, не забезпечених платежем чеків негативно впливає на розвиток чекового обігу.

Основний постулат класичної чекового договору наступний: чекодавець є основним гарантом платежу за чеком. Чекодавець зобов'язаний у разі, якщо чек не буде сплачений за пред'явленням, сплатити його держателю суму чека або стороні, яка оплатила його в силу взятих на себе зобов'язань (індосанту, аваліста), а також відшкодувати витрати і збитки, спричинені неплатежем.

Друге правило. Розрахунок чеком не погашає боргу. Отримати чек не значить отримати платіж, у всякому разі до тих пір, поки сам чек не буде сплачений. Чек - це лише інструмент для отримання грошей.

Третє правило. Всі права за чеком здійснюються за умови пред'явлення його оригіналу, оскільки він є цінним папером і всі права за чеком визначаються його змістом.

Будучи інструментом платежу, чек переважно повинен бути папером на пред'явника. Однак практика йде по іншому шляху. Більшість чеків виписується на певну особу - одержувача або його наказу, що знижує ризик отримання коштів за чеком несумлінним власником. За способом вказівки одержувача коштів розрізняють такі чеки:

o іменні, виписані на певну особу із застереженням "не наказу" або рівнозначної застереженням (наприклад, "платіть Іванову, не наказу", або "платіть тільки Іванову"). В цьому разі забороняється подальша передача чека по індосаменту іншій особі;

o ордерні, виписані на певну особу із застереженням "або його наказу" або без такої (наприклад, "платіть наказу Іванова", "платіть Іванову або його наказу", "платіть Іванову");

o пред'явницькі, містять позначку "платіть пред'явнику цього чека", а також виписані взагалі без зазначення отримувача. (У деяких країнах чек без вказівки одержувача, вважається недійсним.)

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття розрахункових правовідносин. Форми розрахунків
Облік розрахунків з підзвітними особами
Форми міжнародних розрахунків
Форми безготівкових розрахунків у внутрішньому обороті
Розрахунки з використанням векселів, чеків, банківських карток
Актуарні розрахунки в страхуванні
Розрахунки платіжними вимогами
Розрахунки у формі переказу грошових коштів на вимогу одержувача коштів (пряме дебетування)
Розрахунки платіжними дорученнями
Виробничий метод розрахунку ВВП
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси