Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Заміна неналежної сторони

1. При порушенні цивільної справи передбачається, що сторони (позивач і відповідач) є суб'єктами спірного матеріального правовідносини. Однак, як показує вивчення судової практики, справа в цивільному процесі не завжди порушується належним позивачем і не завжди позов пред'являється до особи, яка за нього має відповідати.

Як правило, належна сторона визначається судом на підставі норм матеріального права. Позивач і відповідач визнаються належними сторонами поділу. якщо є припущення вважати, що вони є носіями спірного права або охоронюваного законом інтересу.

Стаття 63 ЦПК пов'язує поняття "неналежний позивач" з приналежністю йому права вимоги, а поняття "належний відповідач" - з його обов'язком відповідати за позовом.

Ненад1ежашим позивачем у цивільному процесі називається особа, якій не належить право вимоги. Щодо цієї особи виключається існувало в момент порушення справи припущення щодо належності йому спірного права або охоронюваного законом інтересу.

Неналежний відповідач у цивільному процесі - це особа, щодо якої виключається існувало в момент порушення справи припущення про його юридичної відповідальності за пред'явленим позовом.

Неналежними сторонами в цивільному процесі є такі позивачі і відповідачі, щодо яких виключається припущення про те. що їм належить право вимоги, або вони є відповідальними за позовом.

Участь у справі неналежного позивача чи неналежного відповідача перешкоджає законному та обгрунтованому вирішенню спору про право.

2. Заміна неналежної сторони регулюється ст. 63 ЦПК. Суд. встановивши під час розгляду справи, що позов пред'явлений не тією особою, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи справи, допустити заміну первісного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем.

Суд може провести заміну неналежної сторони за власною ініціативою або за клопотанням однієї із сторін або прокурора.

Необхідною умовою заміни неналежної сторони (неналежного позивача чи неналежного відповідача) є згода позивача. Згоди відповідача на його заміну або на заміну позивача не потрібно.

Заміна неналежної сторони оформляється мотивованою ухвалою судді.

3. Для заміни неналежного позивача необхідно (крім його згоди) згоду на вступ у процес належного позивача.

В силу ст. 63 ЦПК. якщо неналежний позивач не згоден на заміну його іншою особою, то останній (з його згоди) може вступити в процес в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору. В даному випадку вони обидва до винесення судом рішення по справі будуть розглядатися як можливі носії спірного права або охоронюваного законом інтересу.

Якщо неналежний позивач не згоден вийти з процесу, а належний позивач не бажає вступити в процес, в цьому випадку суд. не усуваючи із процесу неналежного позивача, повинен продовжити розгляд справи по суті і при винесенні рішення відмовити неналежному позивачу у позові.

При згоді неналежного позивача на його заміну іншою особою, суд у встановленому порядку здійснює таку заміну. Якщо неналежний позивач згоден вийти з процесу, а належний позивач не згоден вступити в процес, суд повинен припинити провадження по такій справі внаслідок відмови неналежного позивача від позову (ст. 164 ЦПК).

Для заміни не треба ежащего відповідача, як вже зазначалося, потрібна згода позивача. За згодою позивача на таку заміну суд звільняє неналежного відповідача від участі у справі та залучає в процес нового відповідача. Якщо позивач не згоден на заміну неналежного відповідача іншою особою, суд в даному випадку може залучити цю особу як другого відповідача (ч. III ст. 63 ЦПК).

У разі залучення В процес другого відповідача суд може винести одне з таких рішень:

а) задовольнити вимоги позивача, помилково пред'явлені до неналежного відповідача, за рахунок другого відповідача;

б) звільнити від відповідальності за пред'явленим позовом як неналежного відповідача, так і другого відповідача.

4. Заміна неналежної сторони допускається до винесення рішення по справі. Суд може відкласти розгляд справи, щоб дати час належній стороні вступити в процес і підготуватися до захисту своїх прав та інтересів. Після заміни неналежної сторони розгляд справи починається з самого початку, тобто з стадії підготовки справи до судового розгляду.

Усі дії, вчинені поділу неналежною стороною, незалежно від того, вибула вона з процесу чи ні. не є обов'язковими для знову вступили в процес осіб.

Невиконання вимог про заміну неналежної сторони в процесі розглядається як порушення закону, яке тягне за собою скасування рішення суду.

Інститут заміни неналежної сторони має важливе значення. Він дозволяє суду швидко та з найменшими витратами сил і коштів вирішити справу по суті і винести по ньому законне і обґрунтоване рішення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Заяву в магазин про заміну товару належної якості
Заміна виконання (datio in solutum)
Дебати сторін
Сильні сторони
Робота адміністрації виправного центру з засудженими. Відповідальність засуджених за неналежне відбування покарання
Судово-експертне встановлення причинно-наслідкового зв'язку між неналежним лікуванням та настанням шкідливих наслідків
ФАС Росії оштрафувала компанію "Кампіна" за неналежну рекламу продукції
Смерть однієї із сторін. Збіг боржника і кредитора в одній особі
СТОРОНИ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ
Дебати сторін і останнє слово підсудного
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси