Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Природно-ресурсний потенціал Далекого Сходу

Далекий Схід - найбагатший район за різноманітністю природних ресурсів. В цьому плані російський Далекий Схід не поступається Далекому Заходу США. Тут є повсюдно кам'яне і буре вугілля, нафта і газ (Сахалін), поліметали, олово, графіт (Приморський край), залізні і марганцеві руди (Єврейська АТ), а по лісових і хутрових багатств їх навіть не можна порівнювати.

Природні умови Далекого Сходу відрізняються різкою контрастністю, що зумовлено величезною протяжністю території з півночі на південь. Велика частина території зайнята горами і високими нагір'ями. Висота гір у середньому 1000-1500 м.

Низовини розташовуються лише па порівняно невеликих площах по річкових долинах. На значній частині району поширена багаторічна мерзлота, що ускладнює будівництво і розвиток землеробства. На Камчатці знаходяться більше 20 діючих вулканів, багато гейзерів. Найбільший з вулканів - Ключевська Сопка висотою 4750 м.

Далекий Схід має багату і різноманітну мінерально-сировинною базою.

Провідне місце серед галузей ринкової спеціалізації Далекосхідного округу належить кольорової металургії. Основні центри кольорової металургії розміщуються в Якутії і Хабаровському краї. Кольорова металургія представлена видобутком олова, ртуті, поліметалів, вольфраму, миш'яку.

Видобуток і збагачення оловосодержащих руд на Далекому Сході поширені також в багатьох місцях. Значні масштаби їх видобуток отримала на півдні Сіхоте-Аліня, в районі Дальнєгорська - Кавалерово. Тут склався великий комплекс різноманітній гірничій промисловості. Район має розвинену транспортну мережу, єдині бази ремонту гірничої техніки.

В Якутії освоюється найбільше Депутатське родовища олов'яних руд. Діють рудники Фестивальний і Перевальний і збагачувальна фабрика в Гірському, Хрустальненский олов'яний комбінат (Приморський край) і комбінат "Сонячний" по видобутку олова (Хабаровський край).

З введенням в дію рудника "Полум'яне" в Магаданській області на Далекому Сході з'явилася нова галузь - видобуток ртуті. В 1970-е рр. були відкриті нові родовища ртуті в Коряцькому нагір'я. У 1959 р. увійшов в дію гірничорудний комбінат "Иультин" на Чукотці і цим було покладено початок вольфрамової промисловості Далекого Сходу.

Мається на Далекому Сході сировина для чорної металургії. Залізні руди зосереджені переважно на півдні Хабаровського краю, Амурської області і Республіці Саха. Особливо виділяється Гаринское родовище. Малохинганский залізорудний район знаходиться на території Єврейської автономної області. Найбільше родовище цього району - Кимканское. Тут залягають також марганцеві руди, в основному на півдні Малого Хінгану. На півдні Республіки Саха в басейні р. Алдан розташовані Південно-Алданский залізорудний район. Найбільш великими залізорудними родовищами району є Таежное і Піонерське.

Добре забезпечений Далекий Схід паливно-енергетичними ресурсами. Основні вугільні запаси представлені на рис. 24.5.

Рис. 24.5. Основні місцезнаходження вугілля

Королевою Далекого Сходу продовжує залишатися золотодобувна промисловість, яка відноситься до найстаріших галузей народного господарства краю. Підприємства цієї галузі розміщені по всій території Далекого Сходу. Вона давно ведеться в басейнах річок Зеї, Селемджи, Бурею, Амгуни, в горах Алданського нагір'я, Хінгану і Сіхоте-Аліня. Зараз же районами золотодобування стали нові райони - Колымо-Индигирский і Чукотський; у першому видобуток золота була почата в 1930-е роки, у другому - в 1960-е, Магаданська область і Республіка Саха дають 2/3 всього золота в Росії (рис. 24.6).

Рис. 24.6. Дані по видобутку золота

Найстаріший район видобутку золота - Амурська область. Саме вона у свій час створила світову славу Далекому Сходу як найбільшому золотоносного району. І сьогодні Амурська область дає країні багато золота. Основний спосіб видобутку золота тут найбільш дешевий, дражный. Колымо-Индигирский гірничопромисловий район пов'язаний автострадою з Магаданом і Якутською, а морськими шляхами - з півднем далекосхідного району. Розміщення золотодобування носить вогнищевий характер. Межі осередків визначаються ареалом поширення рудних утворень і розсипного золота розроблюваних родовищ, створенням для певної групи копалень єдиних сфер обслуговування та інфраструктури: електростанцій, будівельних, ремонтних, постачальницьких і торгових баз, шкіл з інтернатами, лікувальних установ і т. п. Такий вогнищевий характер гірничорудної промисловості характерний, до речі, і для інших північних районів Далекого Сходу.

Є запаси алмазів, особливо в Республіці Саха, де розвідані кімберлітові трубки "Мир", "Айхал", "Вдала". Видобуток ведеться відкритим способом. В басейнах річок Вілюй і Алдан є родовища ісландського шпату і гірського кришталю. У Примор'ї (сел. Ярославський) відкрито найбільше в Росії родовище плавикового шпату. Далекий Схід займає важливе місце в країні по запасах слюди - флогопита. Основні його родовища - Тимптонское і Эмельджанское.

З хімічної сировини в районі є кухонна сіль і сірка. Сіль залягає в Республіці Саха (Олекминское, Кемпендяйское і Пеледуйское родовища), а сірка - на Камчатці (Погоди-Ямское). Цементною сировиною багаті Примор'я і Приамур'я. Родовища графіту виявлені в Єврейській автономній області.

Далекий Схід має досить густу річкову мережу. Найбільші річки - Лена і Амур з безліччю приток. Слід зазначити також річки крайній північно-східній частині району - Яну, Індігірку, Колиму. Річки використовуються як транспортні шляхи. Крім того, вони надзвичайно багаті гідроенергоресурсами. Побудовані Вилюйская, Зейская і Бурейская ГЕС. Гідроенергетичний потенціал річок Далекого Сходу становить близько 1/7 всіх гідроресурсів країни. На частку району припадає понад 30% всіх російських потенційних ресурсів.

Судна Далекого Сходу ведуть лов риби у восьми промислових районах Світового океану з 20, на частку яких припадає близько половини всіх біологічних ресурсів океанічних водойм, при цьому сировинна база характеризується великим розмаїттям (рис. 24.7).

Рис. 24.7. Лов риби в промислових районах Світового океану судами Далекого Сходу

В економіці Далекого Сходу виключно велику і різноманітну роль відіграють моря: Берингове, Охотське і Японське. Значні та різноманітні промислові багатства Японського моря. Тут ловлять оселедець, камбалу, тріску, лососевих, скумбрію і ряд інших цінних промислових порід. У Японському морі добувають також крабів, трепангів, морські водорості і морську капусту.

Охотське море по рибним запасам займає одне з перших місць серед морів, що омивають береги Росії. У загальному видобутку риби основну масу складають лососеві породи й оселедець.

При плануванні розвитку народного господарства Далекого Сходу враховуються також сприятливі можливості для розширення економічних зв'язків з країнами Тихоокеанського басейну. Багато з цих країн потребують різноманітному сировину, яким на основі взаємовигідної торгівлі може забезпечити Далекий Схід. Ліс і пиломатеріали, риба і рыбоконсервы, хутро, кам'яне вугілля - основні предмети експорту в тихоокеанські країни. Південь Далекого Сходу - сприятливе поле діяльності для спільних підприємств, вільних економічних зон. Утворено чотири таких зони "Знахідка" (Приморський край), "Єва" (Єврейська автономна область), "Сахалін" і субзона "Курили".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал сучасного світового господарства
Далекий Схід і Південно-Східна Азія
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси