Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Політична і правова концепції громадянської служби

Неодмінною умовою підвищення ефективності діяльності нинішньої держави є створення дієвої системи цивільної служби. Історія Російської держави містить величезний досвід побудови, розвитку та функціонування апарату державної влади.

В даний час сформувалися дві основні концепції державної (цивільної) служби - політична і правова. Хоча політична концепція домінує у вітчизняній теорії і законодавстві, прихильники правової концепції вважають, що державна служба є "публічним соціально-правовим інститутом", а з наукової своїй приналежності, безсумнівно, належить до номенклатури юридичних спеціальностей'.

Яке співвідношення політики і права у цивільній службі? Дійсно дана професія цілком відноситься лише до права, юридичних дисциплін?

Вже говорилося, що державне управління в сучасних умовах належить до групи політичних наук. Тому резонно твердження, що до цієї групи цілком виразно відноситься і наука державної цивільної служби. Вона дійсно, з одного боку, політична наука, а з іншого - управлінська, оскільки відіграє значну роль в упорядкуванні даних політичних процесів.

При цьому правова складова ні сама по собі, ні в сукупності з іншими науками не відіграють якої-небудь визначальною домінуючої ролі в цивільній службі. Вони явно вирішують лише ті завдання, шикуються лише в тому порядку, який задає їм політика. Саме політика визначає всі головне і суттєве у цивільній службі та державному управлінні в цілому.

Громадянська служба це, передусім, політичний інструмент, використовуваний політичною владою для виконання повноважень державних органів.

Державна (громадянська) служба як вид професійної діяльності можлива і дійсно відбувається тільки в системі державного управління, яке використовує не тільки політичні, правові, але й моральні (моральні) регулятори. Особливо моральні норми широко використовуються саме у державній цивільній службі. На цій підставі цілком можливо твердження, що державна (громадянська) служба є не тільки публічно-правовий, але й публічно-моральний інститут. У деяких державах (наприклад, в США, Україні, Казахстані) вироблений спеціальний етичний кодекс для цивільних службовців. Окремі державні органи і в Росії виробили для себе етичні кодекси. Наприклад, такого роду кодекс прийнятий і регулює діяльність державних службовців у Рахунковій палаті РФ1. Президент РФ від 12 серпня 2002 р. підписав Указ № 885, в якому затвердив "загальні етичні принципи службової поведінки державних службовців". Вони повинні діяти аж до прийняття відповідного федерального закону. Отже, в цивільній службі є правова і моральна складові.

Звичайно, ці науки резонно можуть розраховувати на формування при відповідних умовах особливих дочірніх приватних наук. У праві вже зроблена заявка на таку наукову правову дисципліну, як "службове право", а в моралі пропонується "етичний кодекс державних цивільних службовців". Звичайно, і в одному, і в іншому випадку ці пропозиції ставляться до розряду бажаних, які поки що у належній мірі не усвідомлюються реальною владою.

Починаючи з 2003 р. в Росії проводиться адміністративна реформа. Це поняття використовується у двох значеннях - широкому і вузькому. У широкому розумінні - коли мова йде про глибоких і масштабних змінах державних органів, пов'язаних зі структурними перетвореннями державного управління. У вузькому розумінні адміністративна реформа означає докорінну перебудову державного апарату (цивільної служби).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організаційні та правові засади державної цивільної служби
Заборони, пов'язані з громадянською службою
Державна громадянська служба як адміністративна влада
Сутність та особливості державної цивільної служби
Управління цивільною службою
Нормативні засади проходження цивільної служби
Технологія підвищення ефективності державної цивільної служби
Державна громадянська служба як наука про державно-адміністративному управлінні
Соціально-правовий контроль на цивільній службі
Федеральна громадянська служба
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси