Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Промисловий капіталізм Японії

Особливості первісного нагромадження капіталу

Ранні форми капіталістичних відносин у Японії зароджувалися в процесі розкладання феодального ладу. Цей процес розтягнувся на майже два століття. До середини XIX ст. монополія феодалів на володіння землею була підірвана. Про це свідчило те, що 1/3 всієї оброблюваної землі зосередилася в руках так званих "нових поміщиків" - лихварів, міських торговців, розбагатілих селян, самураїв-землевласників. Формування ринку землі відбувалося всупереч існуючому законодавству. За законом особи, які взяли в заставу так звані "селянські" наділи, позбавлялися на них прав; купівля-продаж землі заборонялася, крім цілинного і належала самураям. Однак значна частина землеробів змушена була закладати, продавати або просто кидати землю через податкових платежів і оброку, достигавшего 70% врожаю. Число безземельних хліборобів зростала в зв'язку з забороною дробити землю на дрібні ділянки при спадкуванні. Обезземелення сприяло формуванню ринку робочої сили. Однак цей процес стримувався, оскільки хлібороби не мали права вільно пересуватися по країні і змінювати вид господарської діяльності.

Аграрне виробництво, що представляло головну галузь економіки Японії, поступово втрачало свій натуральний характер. До середини XIX ст. оброк і інші види платежів стягувалися в натурально-грошовій формі, що свідчило про втягування селянських господарств у товарно-грошові відносини.

Багато господарства "нових поміщиків", князів, особливо в південно-західних провінціях, орієнтувалися на ринок, переходячи від монокультурного виробництва - вирощування рису до виробництва бавовни і шовку-сирцю, оскільки на ці види сировини зростав промисловий попит. В країні при стабільному збір зерна розширювалися площі під технічні культури. Ці зміни в структурі сільськогосподарського виробництва показували, що зросла його товарності.

В країні створювалося мануфактурне виробництво, в якому використовувалися технічні удосконалення, зокрема сила води. Технічні новинки використовувалися в гірничій справі і виплавки металів. Зростання мануфактурних підприємств і занепад цехового ремесла особливо яскраво проявлялися у прядильно-ткацькому виробництві. Централізована мануфактура переважала у ткацькій справі, а в прядильному виробництві - розсіяна. Промислові підприємства з'явилися в цукровому, гірничорудному, металообробному, фарфоро-фаянсовому, гончарному і військовому виробництвах; більша їх частина (і в першу чергу виробляють озброєння) належала великим землевласникам і державі. На казенних підприємствах застосовувався працю селян-хліборобів. Деякі "феодали" будували великі промислові підприємства європейського типу. В князівстві Сацума, наприклад, вже в 1850-х рр. працювала текстильна фабрика, заводи по виробництву цукру, сірчаної кислоти, перша в країні судноверф, де будувалися військові кораблі. Проте ці поодинокі приклади можна розглядати як початок промислового перевороту.

Зростання товарності сільського господарства, розвиток мануфактурного виробництва створювали умови для розширення товарних ринків. До середини XIX ст. такі міста, як Едо, Осака, Нагасакі, Хаката, Фусімі, Нагоя та деякі інші перетворилися у великі торгові центри. Поступово йшло формування общеяпонского ринку з центром в Осаці.

Ринок капіталу до середини XIX ст. ще не сформувався, проте крім оброчних платежів, торгової прибутку, лихварського відсотка, з'явилися додаткові джерела нагромадження капіталу - прибуток, отримувана за рахунок підприємницької діяльності держави, великих феодалів і "нових поміщиків". Основна маса торговців і лихварів, які володіли значними коштами, воліла займатися традиційним і менш ризикованою справою - операціями на рисовій біржі, спекулятивними земельними оборудками, нелегальної скупкою землі. Кредитні операції здійснювалися старими торгово-лихварськими будинками або окремими лихварями. Як правило, позики видавалися під заставу землі або товарів.

Таким чином, у Японії до середини XIX ст. склалися певні передумови для розвитку капіталістичного господарства.

За рівнем економічного розвитку Японія відставала від європейських держав і США. Феодальний режим, закритість країни, політична роздробленість гальмували формування всеяпонского ринку товарів, капіталів, землі, робочої сили, стримували становлення капіталістичного укладу.

Розкладання феодальних і розвиток капіталістичних відносин прискорили насильницьке відкриття Японії для зовнішнього світу. У 1853 р. до японських берегів прибула американська ескадра під командуванням адмірала Перрі, що доставила японському уряду послання президента США з пропозицією встановити торговельні відносини між двома державами. У 1854 р. військова експедиція прибула ще раз, щоб змусити японців підписати перший нерівноправний договір, який відкривав для американців ряд портів. У 1858 р. США вже силою зброї змусили японський уряд підписати новий договір, що носило дискримінаційний характер. Він передбачав надання з боку Японії для торгівлі між двома країнами нових портів і обмеження імпортних мит до 5%, в той час як мита на експортовані в США товари встановлювалися в розмірі від 5 до 35%, а також дотримання принципу найбільшого сприяння, встановлення екстериторіальності американців у цивільних і кримінальних справах та інші Подібні договори Японія була змушена підписати з Англією, Францією і Голландією.

Включення Японії силовим шляхом в систему світового капіталістичного ринку зробило в цілому благотворний вплив на економічний розвиток. Виробники сільськогосподарської продукції одержали ринок збуту.

Перед промисловцями відкрилися широкі можливості для придбання зарубіжних машин і обладнання. З 1860 р. обороти зовнішньої торгівлі швидко зростали. В експорті на першому місці стояв вивіз шовку - від 50 до 60% вартості всього експорту, потім йшов чай, мідь, риба та інші морепродукти. Японські виробники бавовни отримали можливість виходу на світовий ринок у зв'язку з скороченням його експорту з США, де йшла громадянська війна. В імпорті переважали тканини і пряжа. У великій кількості ввозилися зброю, суду, промислове обладнання.

Високий рівень попиту на світовому ринку на дешеві японські сільськогосподарські товари сприяв зростанню товарності аграрного виробництва, розшарування села, зміцнення економічних позицій землевласників, багатих землевласників, торговців-лихварів. Їхня діяльність підривала монопольне становище старих торгових гільдій, створюючи більш вільні умови для розвитку торгівлі. Почалося будівництво промислових підприємств, що базувалися на європейській техніці. Саме в цей період закладалася основа важкої промисловості.

Поряд з державними створювалися частнокапиталистические мануфактури в шелкоткацком і винокурному виробництвах. Після зняття заборони на будівництво великих суден (1853 р.) в десяти князівствах були закладені судноверфі. За 1853-1867 рр. на них було побудовано більше 50 кораблів, а на державних верфях - 44. У 1856 р. на воду в Японії був спущений перший пароплав.

Незважаючи на явні успіхи, промисловість розвивалася повільно. Ввезення в Японію іноземних промислових товарів розоряв дрібнотоварне ремісниче виробництво. Ремісники почали поповнювати ринок робочої сили. Зовнішній фактор - насильницьке залучення країни у світову торгівлю - прискорював процеси формування капіталістичного господарства.

Разом з тим розвивалася зовнішня торгівля ставала фактором, дезорганізуючим економіку. Масовий експорт сільськогосподарської продукції викликав підвищення цін на внутрішньому ринку. Подорожчання сировини поставило в скрутне становище провідні галузі промисловості - бавовняну і шелкоткацкую. На споживчому ринку через зростання цін на продовольство склалася вкрай гостра ситуація.

Нагромадження капіталів у країні утруднялося через спекуляції золотом і сріблом та нееквівалентного обміну. Для іноземних компаній і приватних осіб все більш прибутковими ставали операції з обміну срібла на золото з вивезенням останнього, оскільки курс срібла по відношенню до золота в Японії був у 3 рази вище, ніж на світовому ринку. Масовий відтік золота підривав фінансову систему держави, підвищував ціни на внутрішньому ринку. Пасивний баланс зовнішньої торгівлі відображав її нееквівалентний характер. Сільськогосподарська продукція вивозилася за цінами нижче світових, а ввезені промислові товари з-за високих мит реалізовувалися за більш високими цінами.

В умовах економічної кризи, краху державних фінансів, загрози іноземного поневолення у Японії виникло потужне антииностранное рух, спостерігалося зростання антиурядових виступів, в яких брали участь найширші верстви населення. Об'єднані сили опозиції (представники самурайських князівств Теею, Сацума та ін., великої торговельної буржуазії), прагнули до модернізації існуючого феодального режиму, здійснили урядовий переворот, який отримав назву "революція Мейдзі" (1867-1868 рр..). У результаті відбулося скинення сьогуна і була реставрована владу імператора. Сформований уряд на чолі з імператором Мацухіто (1868-1911 рр.) поставив перед країною завдання наздогнати і перевершити Захід в економічному і воєнному відношеннях. Влада почала послідовно проводити реформи у політичній та військовій сферах, економіці, управлінні, освіті.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
"Реформістський" шлях становлення промислового капіталізму
"Переселенський" промисловий капіталізм США
Монополістичний капіталізм Японії
Промисловий капіталізм Франції
Особливості первісного нагромадження капіталу Франції
Особливості первісного нагромадження капіталу в Англії
Особливості первісного нагромадження капіталу Німеччини
Особливості первісного нагромадження капіталу Росії
Особливості первісного нагромадження капіталу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси