Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Митна справа
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 6. ПОДАТКИ В МИТНІЙ СПРАВІ

В результаті вивчення даного розділу студент повинен:

знати

o види податків, що застосовуються у сфері зовнішньої торгівлі;

o порядок їх обчислення, строки і порядок сплати;

o особливості справляння податків при різних митних процедурах;

вміти

o застосовувати різні інструменти податкової політики щодо товарів, переміщуваних через митний кордон МС;

o визначати податкову базу при ввезенні підакцизних товарів;

володіти

o методикою розрахунку ПДВ щодо товарів, які обкладаються (не оподатковуваних) ввізними митами та акцизами;

o порядком сплати ПДВ при різних митних процедурах;

o методикою розрахунку суми акцизу по підакцизним товарам, проти яких встановлено різні види ставок акцизу.

Особливості застосування податку на додану вартість і акцизів у сфері зовнішньоторговельного регулювання

Як вже було розглянуто в розділі 2, існує два методи державного регулювання зовнішньоторговельної діяльності: митно-тарифне і нетарифне. Податок на додану вартість і акциз застосовуються як паратарифные заходи регулювання зовнішньоторговельної діяльності, спрямовані на захист інтересів вітчизняних виробників та стимулювання конкурентоспроможності вітчизняних товарів. Про роль цього способу впливу свідчить структура митних платежів, що стягуються при митному декларування імпортних товарів. У структурі доходів федерального бюджету податкові інструменти, які передбачають стягування ПДВ і акцизів, забезпечують надходження більшої частини коштів порівняно з митом (понад 70%).

В даний час механізм обчислення і сплати ПДВ і акцизів щодо товарів, переміщуваних через митний кордон РФ, визначається ТК МС (розд. II "Митні платежі") і ч. II НК РФ (гол. 21 "Податок на додану вартість" та гол. 22 "Акцизи"),

Платником акцизу і ПДВ є особа, відповідальна за сплату митних платежів, - декларант. В окремих випадках, прямо зазначених у Податковому кодексі РФ, платником може бути власник митного складу, власник СТЗ, митний перевізник, особи, на які покладено обов'язок щодо дотримання митної процедури. Виходячи із специфіки оподаткування в разі скасування митного контролю та митного оформлення, платником податків визнаються підприємства (організації), які одержують товари з-за меж РФ.

Оподатковувана база кожного виду стягнутого податку має свої специфічні особливості.

Загальним для оподаткування і справляння мита є термін їх сплати. Терміни сплати податків визначені у ст. 81, 161, 166, 172, 197, 211, 214, 227, 228, 237, 250, 261, 274, 283, 290, 300, 306, 344 і 360 ТК МС. Виняток становлять випадки, коли щодо певних товарів, що ввозяться в Російську Федерацію з держав-учасниць міжнародних угод, що передбачають скасування митного контролю та митного оформлення, строк сплати встановлюється:

а) щодо акцизів - у порядку, що визначається Урядом РФ;

б) стосовно ПДВ - відповідно до п. 3 ст. 152 НК РФ одночасно з оплатою вартості товарів, але не пізніше 15 днів після прийняття таких товарів одержувачем.

Ставки ПДВ і акцизів не підлягають зміні залежно від осіб, які переміщують товари через митний кордон РФ, видів угод, країни походження товарів, що ввозяться, та інших факторів, за винятком випадків, передбачених митним законодавством РФ.

В якості інструменту податкової політики щодо товарів, переміщуваних через митний кордон РФ, допускається застосування податкових пільг. До податкових пільг відносять:

o повне звільнення від сплати податку;

o зниження ставки оподаткування;

o повернення сум раніше стягнутих податків.

Міждержавними угодами встановлено: непрямі податки (ПДВ та акцизи) стягуються в країні призначення (тобто в країні імпортера). У країні експортера передбачено застосування нульової ставки ПДВ і акцизів. Причому право на нульове експортне ставку ПДВ не залежить від того, оподатковується чи ні ввезення товару, що експортується на території Білорусі чи Казахстану. Виходить, що по деяких товарах і російський експортер може заявити нульову ставку ПДВ, і іноземний імпортер може взагалі не платити податок.

Порядок сплати непрямих податків тепер не залежить від країни походження товару.

Нульову ставку експортери повинні підтвердити протягом 180 календарних днів з дати відвантаження товарів.

Для підтвердження нульової ставки експортні операції треба відобразити у звичайної декларації з ПДВ і представити її в податкову інспекцію разом з відповідними документами (або їх копіями).

Якщо комплект підтверджуючих документів не представлений, обчислення непрямих податків проводиться за стандартними ставками з одночасним застосуванням податкових вирахувань.

В даний час змінився розрахунок "імпортного" ПДВ. Податкову базу за "імпортним" ПДВ треба визначати на дату прийняття на облік імпортованих товарів. Податок на додану вартість вважається з вартості ввезених товарів, збільшеної на суму акцизу (якщо це підакцизні товари). Вона повинна визначатися як ціна угоди, підлягає за умовами контракту сплаті постачальнику.

Нове правило дуже вигідно імпортерам білоруських товарів - адже раніше "імпортний" ПДВ доводилося платити з суми, в яку крім вартості придбаних товарів і акцизів, входили:

o витрати на доставку товарів, в тому числі транспортування, навантаження та експедиторські послуги;

o страхова сума;

o вартість контейнерів та іншої багатооборотної тари, що не підлягає поверненню, якщо ця тара - єдине ціле з товаром;

o вартість упаковки, включаючи вартість робіт.

Слід зазначити: в загальному порядку справляння непрямих податків стосовно операцій з реалізації товарів, робіт, послуг всередині МС аналогічний порядку, який був раніше встановлений у відносинах між Росією і Республікою Білорусь на підставі угоди від 15 вересня 2004 р. та протоколів до нього.

При виконанні робіт чи наданні послуг застосування нульової ставки щодо непрямих податків не передбачено (за винятком робіт по переробці давальницької сировини). Місце їх реалізації визначається відповідно до правил, встановлених в Протоколі про порядок стягнення непрямих податків при виконанні робіт, наданні послуг у митному союзі від 11 грудня 2009 р. Дані правила в цілому аналогічні правилам, встановленим ст. 148 НК РФ. При цьому ПДВ сплачується в тій країні, яка, виходячи з правил, є місцем їх реалізації.

Так, наприклад, якщо російська організація надає резиденту Казахстану рекламні послуги, то, виходячи з піди. 4 п. 1 ст. 3 Протоколу про порядок стягнення непрямих податків при виконанні робіт, наданні послуг у митному союзі, місцем надання цих послуг буде визнаватися на території Казахстану, навіть якщо фактично ці послуги полягали, наприклад, в проведенні рекламної кампанії в Росії. Тому надання таких послуг буде обкладатися ПДВ саме в Казахстані.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Податкова база при ввезенні підакцизних товарів на митну територію РФ
Особливості справляння податку на додану вартість при різних митних процедурах
Повернення митних зборів, податків
ОСНОВНІ ПОДАТКИ І ЗБОРИ
Порядок і форми сплати митних зборів, податків
Податок на додану вартість
Особливості справляння податку на додану вартість при різних митних процедурах
Особливості застосування нетарифних заходів регулювання зовнішньоторговельної діяльності
Податок на додану вартість (податок на товари і послуги - Goods and Service Tax або GST)
Податок на додану вартість
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси