Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Євразійська панидея: континентальний блок

Приклад європейців може стати вирішальним і для російської політичної еліти можна очікувати суттєвого коригування російського зовнішньополітичного курсу, нового зближення Росії з Європою і спільних російсько-європейських геополітичних ініціатив. В цих умовах може актуалізуватися потенціал ще однією панидеи, яка також протистоїть американської панидее глобалізації: євразійської панидеи континентального блоку "Париж - Берлін - Москва - Нью-Делі - Токіо".

Поки цей євразійський блок ("євразійський острів") існує тільки в доктринальному плані європейської революційної геополітики, але небувала активізація "нових правих" в Європі на початку нинішнього століття дозволяє припустити, що євразійська панидея має значний нереалізований потенціал. В авангарді європейського опору знаходяться геополітичні групи, такі як група бельгійського публіциста і видавця Робера Стойкерса. Одним з ідейних натхненників євразійського руху в Європі є відомий французький інтелектуал Жаном Парвулеско, в Росії цей рух очолює Олександр Дугін.

Євразійський рух розвиває концепцію Карла Хаусхофера про "континентальному блоці", переосмислену їм як євразійська вісь Париж - Берлін - Москва - Нью-Делі - Токіо". Після Другої світової війни ідеї

Хаусхофера були підхоплені в Європі генералом Шарлем де Голлем, який висунув концепцію "великого голлізму" - "голлізму кінця". Мова йшла про народження нової геополітичної конструкції, яка б ґрунтувалася на зближення Франції і Німеччини і створення "Каролінгського пояса", представлявшегося де Голлю наріжним каменем майбутньої Великої Федеративної Європи. Із створенням Європейського Союзу ця ідея як ніколи близька до здійснення. За словами Парвулеско, "сьогодні голлізм кінця є активна підземна геополітика континентального звільнення па марші... до серця б'ється євразійських Серцевинних Земель" ("Португальська наймичка").

Жаном Парвулеско так описує геополітичний сценарій реалізації євразійської панидей: "Не підлягає сумніву, що Велика Федеративна Європа, створена в результаті інтеграції Західної і Східної частин, об'єднавшись з Росією, Великою Сибіром, Тибетом. Індією та Японією, утворює блок з мільярдним людським потенціалом, невичерпними релігійними, культурними, індустріальними, економічними, політичними та науково-технічними можливостями, що неминуче зведе США до масштабів другорозрядною держави. Сполучені Штати ніколи на це не погодяться і будуть протистояти цьому процесу, використовуючи всі наявні в їх розпорядженні засоби, включаючи самі ризиковані. Все це може завести нас дуже далеко, аж до остаточної катастрофи. Тому ми повинні уважно дослідити насувається загрозу. Адже мова йде по суті про життя і смерть, про буття чи небуття".

У Росії суспільно-політичний рух "Євразія" головним пріоритетом у світовій політиці також відносить інтеграцію Росії з Європою і Японією. Олександр Дугін неодноразово підкреслював у своїх виступах, що цей євразійський континентальний блок міг би спертися на підтримку Китаю, Ірану та Індії, щоб перешкодити США встановити світове панування. Діалог європейських і російських євразійців здатний вдихнути нову енергію в євразійську панидею і дати історичний шанс для реалізації євразійського геополітичного сценарію в новому столітті.

Геополітичний сценарій китайської панидеи

Нарешті, є і ще одна панидея - конфуціанська, або, точніше, китайська, потенціал якої з кожним роком все більше набирає силу в боротьбі з панамериканської ідеєю глобалізації. Геополітичний сценарій китайської панидеи полягає у відтворенні Великого Китаю через возз'єднання з Макао, Гонконгом (що вже фактично відбулося) і Тайванем. Китай поки домігся від США дотримання "трьох ні" щодо Тайваню: не підтримувати його незалежність, не створювати ситуацію "двох Китаїв" і не сприяти вступу Тайваню в ООН. Але китайське керівництво розглядає об'єднання країни як одну з трьох великих національних завдань у XXI сторіччі поряд із здійсненням соціалістичної модернізації та захистом миру у всьому світі.

Якщо Китаю вдасться успішно здійснити процес завершення свого об'єднання, це, безсумнівно, буде сприяти зростанню його геополітичного впливу в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Тим самим регіональна інтеграція створить необхідні соціально-економічні основи для зростання геополітичного впливу і може сформувати так зване геополітичне кільце Північно-Східної Азії з центром в Китаї. В орбіту геополітичного впливу Китаю в зоні кільця можуть увійти Росія і ряд країн центральної азії - Казахстан, Киргизія і Таджикистан.

Зауважимо, що однією з таємних стратегічних завдань військової операції США в Афганістані в 2002 р. як раз і було руйнування планів по створенню геополітичного кільця Північно-Східної Азії шляхом організації військових баз на території Киргизії, Таджикистану і Казахстану. Проте американцям не вдалося зупинити процес регіональної інтеграції, і геополітичний сценарій реалізації панкитайской ідеї продовжує залишатися актуальним у свідомості китайської еліти.

Ось, наприклад, як пише про це директор Інституту Східної Європи, Росії та Центральної Азії АОН Китаю Чи Цзинцзе: "За прогнозами міжнародного співтовариства, в не такому далекому майбутньому великий дугоподібний регіон від китайсько-російського кордону на Далекому

Сході до Центральної Азії і далі до Закавказзя може перетворитися на новий пояс зростання світової економіки. Не можна виключити, що співпраця між регіонами Китаю та Росії, активно заохочуване урядами двох країн, стане важливою відправною точкою для майбутньої регіональної інтеграції. Тут особливо треба відзначити, що Росія володіє багатими енергоресурсами, в Китаї відчувається їх певна нестача, тому у двостороннього співробітництва в цій області широкі перспективи. Сьогодні Росія і Китай розробляють величні плани спільного освоєння енергетичних ресурсів Сибіру і Далекого Сходу. Ця будівництво століття на сході приверне Японію і Корею, на заході з'єднається з енергетичними базами Центральної Азії, а згодом зімкнеться з енергетичними системами Південно-Східної Азії. Звідси видно, що китайсько-російське співробітництво буде не тільки сприяти розвитку і процвітанню економік двох країн, але і просуне інтеграцію всього Азіатсько-Тихоокеанського регіону, а також закладе важливу матеріальну базу для китайсько-російських відносин стратегічної взаємодії, регіонального миру і стабільності".

Отже, ми розглянули чотири основних геополітичних сценарію, які можуть бути реалізовані в рамках актуалізації світових панидей в XXI столітті - американської, ісламської, євразійської і китайської. І тут перед нами постає головне питання: хто і чому буде ці сценарії здійснювати? Це питання про антропологічному потенціал панидей, про їх людському капіталі. Панидей живуть і розвиваються .завойовуючи простір, до тих пір, поки їх живить енергетика певного людської свідомості. У цьому сенсі в ареалі існування кожної панидей повинно безперервно відтворюватися існування творчої, або, кажучи сучасною науковою мовою, креативної особистості, здатної творити, надихати і воодушевляться.

Сучасна Америка давно вже втратила джерела тієї духовної енергії, яка свого часу створила цю імперію. Бенджамін Барбер, директор Центру Волта Вітмена при університеті Рутжерса (Нью-Джерсі)запропонував формулу глобальної американської культури, яка вже стала класичною: "Джихад світу mcdonald's".

Експансія американської панидей спочиває на феномені так само стародавньому, як і сама цивілізація: на суперництві між важким і легким, повільним і швидким, складним і простим. Перший член в кожному з цих протиставлень пов'язаний з дивовижними досягненнями культури, тоді як другий відповідає нашій апатії, втоми і тязі до розслаблення. Масова глобальна американська культура розрахована саме на задоволення прагнення до легкого, швидкого і простого. Панування примітиву масової культури не залишає місця креативної особистості - в атмосфері дешевих розважальних шоу може існувати тільки гедонистически розслаблений чоловік споживчого товариства. Не випадково, за відомостями всюдисущої світової статистики, 90% наукових ідей, висунутих у США за останні півстоліття, зроблені емігрантами.

Сьогодні вже очевидно, що під впливом глобальних засобів масової інформації поступово відбувається зміна фундаментальних людських здібностей і зникає найголовніша з них - здатність до творчості. Насамперед якісно змінюється механізм сприйняття світу під впливом інформаційних технологій. Значення головного носія інформації - слова і пов'язаної з ним логіки поступово знижується. Одночасно зростає значення цілісного образного сприйняття, пов'язаного з безпосереднім впливом на всі почуття.

Ера панування телебачення стала заходом "ери Гуттенберга", в якій панували друковане слово і фонетичний алфавіт. Адже творчий процес безпосередньо пов'язаний зі словом: "Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог..." (Євангеліє від Івана, 1:1).

Людство століттями культивировало здатність до творчості, використовуючи писемність. І ось перехід до аудіовізуальним інформаційних технологій став точкою біфуркації, в якій світ пустився в зворотний шлях - до образного чуттєвого сприйняття, що не могло не призвести до духовної деградації. Сучасна людина перед екраном телевізора все більше перетворюється в первісного дикуна, який бездумно розважається мигтінням барвистих картинок на екрані. Соціологи стверджують, що до 70% телепрограм носить сьогодні суто розважальний характер, а канали кабельного телебачення частка розважальних програм ще вище - до 90%.

Діти, сідаючи з ранніх років перед екранами телевізорів і моніторів комп'ютерів, перестають читати, і багата скарбниця людської думки залишається незвіданою. Комп'ютер, пропонуючи готові "кнопкові рішення", також знижує креативні здібності людини, тому діти, занадто сильно захоплюються з ранніх років комп'ютерними іграми, починають страждати психічними розладами і вже не здатні до повноцінного інтелектуального розвитку. За даними американських соціологів, у США сьогодні 20% населення - виражені психічно хворі люди, тільки 18% - повністю здорові, а решту займають різні проміжні стани.

Американське суспільство, виробляючи величезну кількість товарів і послуг, не здатне виробляти найголовніше - креативну особистість, інтелектуальні людські ресурси вищої якості, тому політика "пересадки мізків" стала буквально національною стратегією. З антропологічної точки зору американська панидея глобалізації давно приречена на провал, бо внутрішньо вичерпані духовні ресурси особистості в ареалі глобалізації, яка здатна втілювати в життя цю панидею творчими методами.

Особливо явно наслідки цього процесу відчуваються на прикладі деградації глобальної культури засобів масової інформації. Мова йде не тільки про те, що тут особливо гостро відчувається дух тривіальності і вульгарності, ні нових оригінальних рішень і первинність справжньої творчості давно вже замінена постмодерністської декомпозицією і рекомбинированием. Мова йде вже про інше: культура засобів масової інформації просто перестала виконувати функцію культури, літературну мова замінив грубий сленг з елементами нецензурної лайки, а місце освітніх програм зайняла реклама.

Сьогодні США користується тим, що креативні ресурси не мають товарної форми, і купують таланти та ідеї, як колись колонізатори купували золото та дорогоцінні хутра у тубільців - за нитку скляних бус, яка в наші дні стала пачкою рівне нарізаної зеленої папери. Панидея глобалізації нині паразитує за рахунок експлуатації потенціалу креативних товариств, але адже і природні ресурси ще зовсім недавно практично не оплачувалися, а сьогодні природні монополії визначають економічний потенціал націй. Виробництво інформації і технологій (а саме це і є специфічним профілем економіки США і країн "великої сімки") потребує креативної особистості, як промислове виробництво в індустріальну епоху потребувало джерела сировини та енергії.

Менеджери нового століття "продавцями ідей", і, судячи з масової інтелектуальної деградації, цей товар буде дуже дорого коштувати. Духовне виробництво розвивається за своїм парадоксальним законами: "не продається натхнення". "Інтелектуали всіх країн, єднайтеся!" - ось гасло інформаційного суспільства, який здатний покласти край американської панидее глобалізації найбільш ефективним і абсолютно безкровним чином. Втім, це особливість не тільки інформаційного суспільства: в світовій геополітиці в будь-яку епоху в кінцевому рахунку перемагали люди, а не техніка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ОЛЕКСАНДР БЛОК (1880-1921)
Бронзовий вік євразійських степів
Континентально європейська школа геополітики
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Фірмовий блок
Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму
Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Провідні геополітичні парадигми і сучасна методологія геополітики
Геополітична карта сучасного світу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси