Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іспанське мистецтво кінця XVIII - першої половини XIX століття. Франсіско Гойя

В Іспанії XVIII століття, що втратила свою минулу велич, до двору залучалися в основному іноземні художники, і навіть головою Академії мистецтв Сан Фернандо, заснованої в Мадриді в 1774 р., був німецький художник, апологет класицизму, Антон Рафаель Менгс. Вплив Менґса, з одного боку, і працював при мадридському дворі в 1767-1770 рр .. Дж. Тьєполо - з іншого, було визначальним для іспанських художників в цей період. Загальноєвропейську популярність іспанське мистецтво після "золотого століття" знову отримало лише з появою Франсіско Гойї (1746-1828). Як Давід у Франції, Гойя з його художнім світоглядом, особливим баченням світу відкрив для іспанського мистецтва цілу епоху, поклавши початок розвитку реалістичного живопису нового часу. Величезне значення мала творчість Гойї і для формування європейського романтизму.

Франсиско Хосе де Гойя, найбільший художник Іспанії, народився в 1746 р., коли його батьківщина, колись володіла майже половиною світу, давно поступилася першістю на політичній і економічній арені іншим європейським державам. Його батько був андалузским позолотчиком вівтарів, а мати - дочкою бідного ідальго, з тих, хто, як писав Сервантес, "має родове спис, древній щит, худу шкапу і хорта собаку". Гойя почав навчатися в рідному місті Сарагосі, дружив з родиною Байе і в середині 1760-х рр. переїхав до Мадрида, де вже працював старший з братів Байе - Франциско, який став вчителем Гойї. У 1771 р. Академія в Пармі присудила Гойї другу премію за картину про Ганнібала. У цьому ж році Гойя повертається на батьківщину в Сарагосу, і починається професійний творчий шлях майстра. Гойя розвивається повільно, його яскрава індивідуальність повністю себе проявила тільки до сорока років. В Сарагосі майстер розписує одну з церков фресками, виконаними, безсумнівно, під впливом Тьєполо, роботи якого Гойя цілком міг бачити в Мадриді. У 1775 р. Гойя одружується на Хосефе Байе і їде в Мадрид, де отримує велике замовлення на картони для шпалер, робота над якими, по суті, тривало до 1791 р. В цілому Гойя виконав 43 ескізу. Перші його ескізи пространственны і "картинны", але художник швидко засвоює вимоги виробництва - переклад картону в смугу килимового ткання, зазвичай заповнює простір між вікнами. Це призвело Гойю до площинності зображення і вертикальної композиції. Життя вулиці, ігри і свята, бійка перед сільським трактиром, фігури жебраків, контрабандистів, розбійників, нападників на знатних мандрівників, - самі демократичні мотиви знаходить Гойя для прикраси королівських зал. Так, його "Гра в піжмурки" (1791) бездоганна по поєднанню білих, червоних, жовтих, коричневих плям. У пластичному і лінійному ритмі, в колористичному вирішенні ці картини для шпалер ближче до стилю рококо. Вони життєрадісні; у зображенні побуту, пейзажу, народних типів багато суто національних рис.

В цей же час, в 1870-е рр., Гойя починає займатися графікою і в гравюрі обирає техніку офорту. Першим майстром, який почав копіювати в гравюрі Гойя, був Веласкес - відтепер і назавжди його постійний предмет вивчення і культу. У 1770-1780-х рр. Гойя багато займається мальовничим портретом. Чутливий до світських успіхів, він з радістю приймає офіційні посади: в 1780 р. його обирають членом Академії Сан-Фернандо (Академії мистецтв), в 1786 р. він стає головним художником шпалерної мануфактури, в 1789 р. отримує звання придворного художника. Відтепер він виконує величезну кількість портретів короля Карла IV, його дружини Марії Луїс і придворних.

В середині 1790-х рр. загострюється давня хвороба Гойї, наслідком якої стає глухота. Спіткало її нещастя змусило художника по-новому подивитися на багато подій в країні. Сюжети, повні карнавального веселощів ("Гра в піжмурки", "Карнавал" та інші), змінюються зображеннями "Трибуналу інквізиції", "Дому божевільних", предваряющими його безсмертні офорти "Капрічос", робота над якими зайняла п'ять років, з 1793 по 1797 р. Можливо, немає творів більш складних для аналізу, ніж ці графічні аркуші. Надзвичайна їх тематика, часто залишається неясним зміст, де натяк зрозумілий часом тільки художник, але де абсолютно ясна гострота соціальної сатири, ідейної спрямованості, спрямованої проти безправ'я, забобонів, невігластва і тупості. Це звинувачувальний акт церкви, дворянства, абсолютизму як світу зла, мракобісся, насильства, лицемірства і фанатизму.

Франсіско Гойя. "Коли розвидниться, ми підемо". Лист із серії "Капрічос"

"Капрічос" включає 80 аркушів, пронумерованих і забезпечених підписами. Фронтисписом служить автопортрет Гойї в капелюсі "болівар": немолоде обличчя, представлене в профіль, з гірко опущеними куточками губ. Цілий ряд листів присвячений сучасним законам. На одному зображена, наприклад, жінка в масці, подає руку потворного нареченому, шумить кругом натовп людей теж в масках (напис: "Вони кажуть "так" і віддають руку першому зустрічному"). Слуга тягне чоловіка на підтяжках, в дитячому платті (" Старий розпещений дитина"). Молода жінка, в жаху прикриває обличчя, вириває зуб у повішеного ("На полюванні за зубами"). Поліцейські ведуть повій ("Бідолахи"). Жінка в ковпаку, що сидить на ганебному помості, вислуховує вирок ("Цього праху..."). Натовп волоцюг обступив який трясеться над гаманцем скнару ("Навіщо їх ховати?"). Цілий ряд листів - сатира на церкву: побожні парафіяни моляться дереву, обряженному у чернечу рясу; папуга проповідує щось з кафедри ("Який златоуст"). Листи з ослом: осел розглядає своє генеалогічне древо; вчить грамоті осля; мавпа пише з осла портрет; дві особи несуть на собі ослів. Сови, летючі миші, страшні чудовиська оточують заснув людини ("Сон розуму виробляє чудовиськ"). Для передачі страшної реальності Гойя свідомо користувався не реалістичним, а алегоричною мовою. Це не виключало натяків самого конкретного значення. Езоповою мовою у формі байки, притчі, перекази він завдавав влучні удари двору і суспільству. Художній мова Гойї островыразителен, експресивний малюнок, динамічні композиції, незабутні типажі. Техніка серії - не тільки офорт, але і акватинта: живописець за покликанням, Гойя не задовольнявся однієї графічної грою ліній, йому потрібно було декоративне, мальовниче місце, і це як раз давала йому техніка акватинты.

У 1798 р. Гойя розписує церква Антонія Флоридського в Мадриді, де проявляє багатющий даром колориста. У другій половині 1790-х рр. Гойя виконує ряд блискучих по техніці і тонких за характеристикою портретів, що свідчать про розквіт його живописної майстерності (портрет Ф. Байе). Своє співчутливе ставлення до революційної Франції Гойя засвідчив ошатним за колоритом і урочистим по композиції портретом посланника французької Директорії Фернана Гіймарде. Класичний національний тип іспанської краси і разом з тим глибоко індивідуальний характер, повний вогню, внутрішньої сили, незалежності, високого почуття гідності постає перед нами в "Портреті Ісабель Кобос де Порсель". Напруженим інтелектуальним життям дихає тонке, нервове обличчя доктора Пераля; величчю, спокоєм і впевненістю віє від фігури славнозвісної трагічної актриси Марії Росаріо Фернандес але прізвисько Ла Тірана". І справді вражає відвертістю характеристик портретованих груповий портрет королівської сім'ї, сповнений Гойєю в 1800 р. Потворні, тупі, без тіні духовності на обличчях, стоять нерухомо члени королівського сімейства близько Карла IV і Марії Луїс. Але Гойя зумів вловити саме істотне в образах, не втративши подібності, і короновані замовники були цілком задоволені. Виявлення самої суті особи портретованого характерно для всіх портретів Гойї.

Франсіско Гойя. Портрет Ісабель Кобос де Порсель. Фрагмент. Лондон. Національна галерея

Нарешті, суперником кращих майстрів венеціанського Відродження (маються на увазі "Венера" Джорджоне і Тиціана) виступає Гойя у своїх знаменитих "Махах": "Махе одягненою" і "Махе оголеною" (ок. 1802; див. кольорову вклейку), в яких він завдав удару академічній школі. Навіть передових критиків XIX ст. бентежило і порушення академічно вивіреного малюнка (Гойю звинувачували в тому, що неправильно написана груди, що Маха занадто коротконога тощо), і то чуттєве начало, яке так відчутно в образах Мах.

Вторгнення французів в Іспанію, боротьба іспанців з кращої тоді в світі армією, боротьба, в якій маленький народ проявив велику мужність, - всі ці події стали етапом не тільки в житті країни, але і у творчості Гойї. Повстання 2 травня 1808 р. послужило для нього приводом до створення картин "Повстання 2 травня 1808 року в Мадриді" і "Розстріл повстанців у ніч на 3 травня 1808 року" (обидві ок. 1814). Шеренга солдатів, облич яких не видно за рушницями, розстрілює вночі поставлених у стіни бранців; іспанець у білій сорочці розкинув руки назустріч смерті; на передньому плані у густий калюжі крові лежить убитий. Гранична виразність композиції і колориту, строгий відбір деталей, вища ступінь драматизму характерні для цього твори Гойї.

Гойя приймає участь в захисті рідного міста Сарагоси. З 1808 по 1820 р. він працює над своєю другою графічної серією "Десастрес делла герра" ("Лиха [жахи] війни"), що складається з 85 листів офортів і листів змішаної техніки (офорт з акватинтою). Серія володіє величезною художньою силою документа, свідчення очевидця цієї героїчної боротьби іспанського народу з Наполеоном. Один з перших аркушів серії присвячений іспанської дівчині Марії Агостине, учасниці оборони Сарагоси, що стоїть на купі трупів і продовжує стріляти, коли все навколо неї вже вбиті. Лист називається "Яка доблесть!". Понівечені тіла, розрубані на шматки трупи, грабежі, насильства, розстріли, пожежі, страти - "художнику жодного разу не змінили ні твердість руки, ні вірність очі в зображеннях, які і зараз змушують здригатися найміцніші нерви..." (Ст. Прокоф'єв).

Франсіско Гойя. "Неможливо бачити це". Лист із серії "Лиха війни"

Серія "Лиха війни" - вершина реалістичної графіки Гойї. У ній немає жодної інтонації, алегоричності "Капрічос", все гранично зрозуміло, лапідарно, надзвичайно виразно. Художник широко використовує контрасти світла і тіні (темні силуети старого і старої, які шукають тіло сина серед білих фігур мерців (аркуш "Ховати і мовчати"). Гойя вдається до алегорії лише в тих листах, які присвячені періоду реакції, наступило після 1814 р., коли він знову змушений говорити езопівською мовою. Кінь, отбивающаяся від зграї собак, - це Іспанія серед ворогів. Диявол в образі кажана записує в книгу постанови "проти загального блага"... Серія завершується образами безмежного песимізму.

У 1814 р. Фердинанд VII (1784-1833), король Іспанії з династії Бурбонів, що знаходився в полоні у Франції, повернувся в Іспанію. Почався період реакції. Ліберальні члени кортесів були кинуті у в'язницю. Гойя був абсолютно самотній. Померла його дружина. Друзі його також померли або були вигнані з Іспанії. Рисами справжнього трагізму, виражає долю іспанської інтелігенції, відзначені багато портрети цих років. Художник живе самотньо, замкнуто, в півтора годинах їзди від Мадрида, в будинку, який отримав у сусідів назву "Будинок глухого" ("Кинта дель Сордо"). Тут він виконує останні листи "Страхіть війни", а також серію, присвячену бою биків "Тауромахия" (ок. 40 аркушів). Гойя розписав стіни свого будинку фантастичними фресками, ідеї яких були до кінця зрозумілі тільки йому: проносяться на шабаш відьми; час пожирає своїх власних дітей... Живопис темна, майже монохромна, оливково-сірих і чорних тварин, лише з рідкісними плямами білого, жовтого, червоного. Тут, в "Будинку глухого", близько 1820 р. він створює свою останню графічну серію, можливо, саме зріле твір його графічного таланту, стилістично збігається з фресками його будинку, - серію притч, снів під назвою "Диспаратес" (нісенітниці, дурниці, відому також як "Прислів'я"), 21 лист найскладніших художньо і технічно, найважчих для розуміння, індивідуальних і дивних гравюр. Ведуть хоровод потворні діди й баби. Композиція нагадує "Гру в піжмурки" (1791), але це карикатура на них, це іронія над власним осліпленням, "рожевими окулярами" молодості, скорбота над втраченими ілюзіями. Гойя стає навіть надмірним, коли зображує каліцтва, гримаси страшних чудовиськ.

Повстання іспанців проти реакції було розгромлено спрямованими в Іспанію ста тисячами багнетів Священного союзу. Кажуть, король висловився тоді про Гойї: "Цей гідний петлі". У 1824 р., коли реакція в Іспанії досягає межі, а самотність митця стає нестерпним, Гойя під приводом лікування їде у Францію. Тут він знаходить друзів, тут він пише свої останні прекрасні живописні твори, прості у своїй правдивості, передвіщає розквіт європейського реалістичного мистецтва: "Молочниця з бордо", "Дівчина з глечиком" - це образи юних, в зображенні яких немає ні старечого творчого безсилля художника, ні вульгарною солодощі. У 1826 р. він ненадовго приїжджає в Мадрид, де його зустрічають, як патріарха: "Він дуже знаменитий, щоб йому шкодити, й занадто старий, щоб його боятися" (Ст. Бродський).

Гойя помер в Бордо в 1828 р. наприкінці століття його останки були перевезені на батьківщину. Але після його смерті Іспанія забула свого видатного художника. І тільки молода передова Франція, в першу чергу художники романтичного напряму Жеріко і Делакруа, а трохи пізніше і Дом'є, потім Мане, повною мірою оцінила великого іспанця, ім'я якого з другої половини XIX ст. не сходить зі сторінок літератури про мистецтво і загальний інтерес до якого не згасає й досі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державна статская служба першої половини XVIII ст.
Інструментальна музика XVII - першої половини XVIII ст.
Петровська раціоналізація державного управління і формування патерналістського військово-бюрократичної держави в Росії в першій половині XVIII ст.
Іспанське мистецтво XVII століття
Перша половина XIX в
КУЛЬТУРА І ПОБУТ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVIII ст.
КУЛЬТУРА І ПОБУТ У ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ XVIII ст.
Англійське мистецтво XVIII століття
Французьке мистецтво XVIII століття
Італійське мистецтво XVIII століття
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси