Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Іранський революційний рух в 1905-1911 рр.

Мабуть, саме на прикладі Ірану відомий теза про пробудження Азії під впливом подій 1905 р. в Росії працює найбільш зримо і очевидно. Вже на рубежі XIX-XX ст. велика кількість іранських заробітчан, особливо з Іранського Азербайджану, працювали на підприємствах російського Закавказзя. Тільки в Баку, за деякими даними, в 1904 р. їх налічувалося 7 тис. (понад 20% всього бакинського робочого люду). Російські революціонери вели з ними роботу, і, повертаючись на батьківщину, заробітчани несли з собою нові ідеї, часом досить радикальні. Ці ідеї жадібно усмоктувалися голодуючими селянами, коли на рубежі XIX-XX ст. в Ірані різко загострилася продовольча проблема, що вело до спорадичним голодних бунтів і народним демонстрацій, який супроводжувався розгромом будинків спекулянтів і торговців зерном. Для вибуху потрібен був лише привід, і цей привід не забарився з'явитися. Жорстоке побиття старого-сеїда за наказом влади викликало у грудні 1905 р. вибух невдоволення населення країни. Побачивши в цьому акті знущання над вірою (сеиды - нащадки пророка) і торжество несправедливості, жителі Тегерана вийшли на вулиці.

Незадоволене шахськими адміністраторами шиїтське духовенство підбурюючи маси. Тисячі видатних городян демонстративно засіли в бест в мечеті поблизу столиці і стали вимагати від шаха покарання винних і установи будинку справедливості (це не дуже-то певну вимогу, мабуть, означало як справедливий суд, заснований на загальному для всіх законі, так і щось на зразок законосовещательного зборів). Наляканий подіями шах погодився на пред'явлені йому вимоги, але незабаром після цього почалися репресії. У відповідь на них влітку 1906 р. піднялася нова хвиля протестів. Тегеранські городяни 30-тисячної процесією на чолі з духівниками попрямували в священне місто Кум (де похована дочка пророка Фатіма), тоді як інші засіли в бест на території англійської місії.

Наляканий ще більше, ніж у січні, шах змушений був капітулювати, причому цього разу всерйоз. 5 серпня 1906 р. був опублікований указ про введення в країні конституційного режиму і скликання меджлісу, члени якого повинні були обиратися за куріальною системою в два етапи. Зібрався восени того ж року меджліс прийняв ряд важливих законоположень, включаючи закон про максимальну ціну на хліб. Головною турботою депутатів була розробка конституції. Прийнятий меджлісом і підписаний шахом, текст конституції передбачав обмеження влади шаха меджлісом, насамперед у всьому тому, що стосувалося бюджету та взагалі фінансів і економіки країни, включаючи і взаємини з іноземцями. Восени 1907 р. меджліс прийняв доповнення до конституції, що включали основні громадянські права і свободи, створення поряд з релігійними світських судів. Був прийнятий принцип поділу влади, тобто співіснування незалежних одна від одної законодавчою, виконавчої і судової влади. Однак при всьому тому шиїтський іслам залишався державною релігією, а вищим духовним сувереном всіх іранських шиїтів зізнавався дванадцятий прихований імам. Шах залишався лише главою виконавчої влади - обставина, що зіграло чималу роль у всій подальшій долі шахського престолу.

Революційні зміни йшли не тільки на вищому рівні. У містах Ірану один за одним виникали энджумены, свого роду поради, організації типу полуклубов-полумуниципалитетов, які на місцях встановлювали контроль над представниками влади, контролювали ціни, засновували школи, видавали газети і т. п. Одних лише газет і журналів в ці революційні роки в Ірані видавалося близько 350. Сильна підтримка і все нові вимоги знизу тиснули на депутатів меджлісу, змушуючи їх приймати нові закони: про скасування умовних земельних держаний типу тиулей, про скорочення пенсій знаті, зміщенні реакційних губернаторів, про боротьбу з хабарами і різного роду вимаганням та ін. Меджліс навіть узаконив статус энджуменов, хоча і обмежив їхнє право втручатися в політичні справи. У відповідь на це в країні посилився рух муджахидов - борців за віру, за ідею, справедливість.

Численні, у тому числі й нелегальні організації муджахидов висували різні вимоги, часом радикальні. З їх числа виходили і молоді борці за віру - федаи (федаїни), готові на крайні заходи, в тому числі і на самопожертву в ім'я релігійної ідеї. Радикалізм муджахидов і особливо федаїв викликав занепокоєння не тільки шахські влади, але і більшості депутатів меджлісу, побоювалися розгулу пристрастей. Однак ще більше боявся подальшої радикалізації подій шах, який наприкінці 1907 р. зумів заручитися згодою меджлісу на збереження статус-кво. Між іншим, англо-російська угода 1907 р. про формальний поділ сфер впливу в охопленому революційним бродінням Ірані викликало сильну протидію керівництва країни, не визнав цей документ, причому саме ця обставина зіграла чималу роль у зближенні позицій меджлісу і шаха.

Угода з меджлісом посилило позиції шаха. У той же час загострення радикалізму в країні дещо ослаб. Влітку 1908 р. шах вважав момент підходящим для перевороту. Російська козача бригада, що складалася у нього на службі, за його наказом розігнала меджліс і энджумены в столиці. Однак цей успіх виявився неміцним. Естафету боротьби прийняла столиця іранського Азербайджану Тебріз, де позиції радикальних організацій були особливо сильні. Повсталі тебризцы до жовтня 1908 р. вигнали з міста прихильників шаха і виступили з вимогою відновити повною мірою дію конституції і скликати новий меджліс. У лютому 1909 р. до прихильників конституції перейшла влада в Решта, після чого те ж саме відбулося і в інших містах сусіднього з Азербайджаном Гиляна. Гилянские федаи стали готуватися до походу на Тегеран. Весь північ Ірану виступив проти шаха. Проти нього виступили і загони бахтиарского хана на півдні, в Ісфагані. Стурбовані розвитком подій англійці на півдні і російські війська на півночі у відповідь на це зайняли деякі міста, в тому числі Тебріз. Але втручання держав було не на користь шаха. Звичайно, найбільш радикальні групи були роззброєні, однак энджумены в Тебрізі і при ввійшов у місто російському війську продовжували здійснювати свою владу, не визнаючи і не допускаючи в місто новопризначеного шахського губернатора. Тим часом гилянские федаи з очолив їх Сепахдаром і бахтиарские загони увійшли в Тегеран і скинули шаха Мухамеда Алі, незабаром емігрував у Росію. На чолі уряду став Сепахдар, а в листопаді 1909 р. новий шах Ахмед скликав другий меджліс. Відмова від куріальною системи призвів до того, що за складом новий меджліс був правіше першого. Все ж, незважаючи на це, новий меджліс і його уряд намагалися зміцнити свою владу.

Зробити це було нелегко. Фінанси країни, як і економіка в цілому, після декількох років бродіння і безвладдя опинилися у вкрай запушеному стані. Вдатися до допомоги Росії або Англії новий уряд не хотіло. Був обраний компромісний варіант. В Іран був запрошений американський фінансовий радник Морган Шустер, який отримав величезні повноваження. Шустер прибув до Ірану в травні 1911 р. і енергійно приступив до діяльності, сводившейся насамперед до реорганізації всієї служби податків. Схоже на те, що його діяльність стала швидко давати результати. Це викликало роздратування з боку Росії і Англії, які не бажали серйозного зміцнення в Ірані чужого впливу і виступили проти підтримував Шустера режиму. Спочатку в якості пробного кулі була зроблена спроба відновити на престолі привезеного з Росії эксшаха, а коли спроба провалилася і позиції революційних військ на півночі Ірану внаслідок цього зміцнилися, Росія ввела війська на територію північного Ірану, а англійці стали висаджувати свої війська на півдні країни. Одночасно обидві держави, використовуючи як привід дріб'язковий привід (конфлікт податкової адміністрації Шустера з представниками Росії в Тегерані в зв'язку з конфіскацією майна брата эксшаха), пред'явили Ірану ультиматум з вимогою висилки Шустера. Меджліс відкинув ультиматум. Тоді російські війська були приведені в дію. Їх підтримали англійці на півдні. Заколотники були розгромлені, меджліс і энджумены розпущені, газети закриті. У лютому 1912 р. новий уряд Ахмед-шаха офіційно визнало англо-російська угода про розподіл країни на сфери впливу, в обмін воно отримало від Росії і Англії нові позики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Раннеакмеистический період (1911-1916)
Окуровский цикл (1910-1911)
Повість "Людина з ресторану" (1911)
Селянські рухи
Революційне перетворення суспільного ладу
"Поєдинок" (1905)
"Повернення" (1905)
Військово-революційні комітети
Революція 1905-1907 рр.
Формування революційно-демократичного напряму російської громадської думки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси