Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Студентський спорт

Студентський спорт - складова частина спорту, культивована у вищих навчальних закладах, інтегрує масовий спорт і спорт вищих досягнень.

Вікові особливості студентської молоді, специфіка навчального праці і побуту студентів, особливості їх можливостей і умов занять фізичною культурою і спортом дозволяють виділити в особливу категорію студентський спорт.

Можна виділити наступні організаційні особливості студентського спорту:

- доступність і можливість займатися спортом в години обов'язкових навчальних занять з дисципліни

"Фізична культура" (елективний курс в основному навчальному відділенні, навчально-тренувальні заняття в спортивному навчальному відділенні);

- можливість займатися спортом у вільний від навчальних академічних занять час у вузівських спортивних секціях і групах, а також самостійно;

- можливість систематично брати участь у студентських спортивних змаганнях доступного рівня (навчальні залікові змагання, всередині - і вневузовские змаганнях за обраними видами спорту).

Вся ця система дає змогу кожному практично здоровій студенту спочатку ознайомитися, а потім обрати вид спорту для регулярних занять.

У багатьох вузах функціонують спортивні секції з різних видів спорту, в яких займаються студенти курсу спортивного вдосконалення. Фінансові можливості, регіональні та природно-кліматичні умови не завжди дозволяють вузу культивувати більшість видів спорту на рівні спеціалізованих спортивних секцій. І все ж, згідно зі статистичними даними, майже в кожному російському вузі працюють не менше 15-17 спортивних секцій і клубів, де студенти займаються легкою атлетикою, лижними видами спорту, різними видами спортивних єдиноборств, водними видами спорту, гімнастикою та акробатикою. У будь-якому вузі розвиваються якісь з ігрових видів спорту.

Студенти-спортсмени, які входять до групи вищої спортивної майстерності крайового чи обласного рівня, склади збірних команд країв, областей або збірних команд Росії серед юніорів, молоді, дорослих, часто проходять підготовку в системі навчально-тренувальних зборів. В таких умовах для спортсменів створюються всі необхідні умови для відновлення після тренувальних навантажень. Сюди входить збалансоване харчування, хороші побутові умови, відновлювальні процедури (сауна, масаж). На таких тренувальних зборах спортсмени щодня перебувають під наглядом спортивного лікаря і найменші відхилення у стані спортсмена фіксуються і усуваються.

Незважаючи на значні часові та енергетичні витрати на тренування, студенти-спортсмени, маючи більш високу загальну працездатність, можуть практично не відставати від своїх однокурсників з освоєння дисциплін

навчальної програми. Вони легше переключаються з одного виду діяльності на інший, психологічно більш стійкі до стресових ситуацій. В результаті переважна більшість студентів-спортсменів проходять повний курс навчання у вузі і отримують вищу освіту.

Студентські спортивні змагання

Спортивні змагання - одна з найбільш ефективних форм організації масової оздоровчої і спортивної роботи. Без участі в них ні спорту, ні виховання спортсмена.

Вся система студентських спортивних змагань побудована на основі принципу "від простого до складного", тобто від внутрівузівських залікових змагань у навчальній групі, на курсі (найчастіше за спрощеними правилами) до міжвузівських і т. д. до міжнародних студентських змагань.

Внутрішньовузівських спортивні змагання включають в себе залікові змагання всередині навчальних груп, навчальних потоків на курсі, змагання між курсами відділень, між відділеннями (рис. 9.1). На перших етапах внутрівузівських змагань може брати участь кожен спортсмен незалежно від рівня його спортивної підготовленості.

Рис. 9.1. Внутрішньовузівська спортивна діяльність

У міжвузівських змаганнях (першості району, міста, області, краю, республіки) зазвичай беруть участь і змагаються найсильніші студенти-спортсмени особисто або у складі збірних команд внз. Цільові завдання міжвузівських змагань можуть бути самими різними: з'ясувати спортивне перевага вузу; встановити особисті контакти між майбутніми колегами по професії (товариські зустрічі).

Студентські змагання різного рівня служать хорошим показником роботи окремих спортивних секцій. А обласні та крайові міжвузівські спартакіади є оцінкою загального розвитку спорту в окремому внз. В програмі таких студентських спартакіад налічується понад 20 видів спорту. Зазвичай їм передують спартакіади вузів. Останні, в свою чергу, є фіналом всередині вузівських змагань, в яких будь-який студент вузу може взяти участь.

Координацію навчально-тренувальної діяльності курсів спортивного вдосконалення та участі спортсменів у студентських змаганнях здійснюють спортивні клуби - внутрішньовузівських громадські організації. Від роботи цих клубів багато в чому залежить спортивне життя студентів у навчальному закладі. Ректорат і кафедра фізичної культури надають спортклубу матеріальну та методичну підтримку в роботі окремих спортивних секцій, в організації та проведенні змагань.

Важливу роль в організації міжвузівських змагань відіграє громадське об'єднання студентів і співробітників вищих навчальних закладів - Російський студентський спортивний союз (РССС), створений в 1993 р. (рис. 9.2). Він покликаний консолідувати зусилля всіх причетних до студентства організацій у розвитку фізкультурно-оздоровчої роботи та студентського спорту. Російський студентський спортивний союз встановлює і підтримує міжнародні студентські спортивні зв'язки, будучи колективним членом Міжнародної федерації університетського спорту. За результатами студентських змагань, що проводяться РССС, визначаються склади команд студентів на міжнародні змагання. Найбільш значущими міжнародними студентськими змаганнями є Всесвітні студентські ігри, які називаються універсіадою. Всесвітні студентські ігри проводяться один раз в два роки: кожен непарний рік - літні і кожен парний рік - зимові.

Рис. 9.2. Міжвузівська спортивна діяльність

Спортивні успіхи студентів стають не тільки їх особистим досягненням, але і надбанням вузу, в якому вони навчаються, що, безумовно, підтримує престиж вищого навчального закладу. Студенти-спортсмени Росії успішно виступають та на офіційних міжнародних стартах. Так, у складі олімпійської збірної Росії в Ліллехаммері (1994) було близько 75% студентів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
Міністерство спорту Російської Федерації (Мінспорту Росії)
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у галузі спорту
Які стандарти оформлення застосовуються до письмової студентській роботі
ОСНОВИ ЗАГАЛЬНОЇ І СПЕЦІАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ. СПОРТИВНА ПІДГОТОВКА
Засоби спортивної підготовки
Методи самооцінки спеціальної фізичної і спортивної підготовленості з обраного виду спорту
Які стандарти оформлення застосовуються до письмової студентській роботі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси