Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 9. ФЕДІР СОЛОГУБ (1863-1927)

Тематикою творчості поет, прозаїк, драматург, перекладач, теоретик символізму Ф. Сологуб пов'язаний з класикою, при цьому він інакше, ніж його попередники, представляв проблеми життя, сенс творчості та шляхи вирішення художніх завдань. Реалії мистецтва в його творах поєднуються з явищами дійсності і фантастикою. За першим планом його оповідання про життєві події виступає інший план, таємничий, який в кінцевому рахунку і визначає рух подій. Як філософ Сологуб прагнув до вираження суті "речей в собі", ідей за межами чуттєвого сприйняття. Його стильова манера значною мірою інтуїтивна, свій художній світ він зводить, поєднуючи елементи імпресіонізму, експресіонізму, містицизму, натуралізму і різні просторово-часові пласти. Критики, не розуміли ігрову манеру творчості цього модерніста, сприймали його твір як "чортівню", "обдурювання".

Творча біографія та художній світ Ф. Сологуба

Дитинство і молодість Федора Сологуба (Федора Кузьмича Тетерникова) були важкими. Батько, кравець, помер, коли синові було чотири, а дочки два роки. Після цього мати майже до самої своєї смерті в 1884 р. працювала в заможній родині "однією прислугою". У панському будинку гімназист, а потім студент Федя Тетерников міг відвідувати "залу", в якій проходили літературні, музичні вечори, спілкуватися зі знаменитостями, читати в фамільної бібліотеки, міг користуватися абонированной панської ложею в театрі, природно, залишаючись при цьому "кухаркиным сином". Можливо, що притаманне характерам Сологуба роздвоєння свідомості почасти пов'язано з неоднозначним соціальним становищем самого майбутнього письменника на початку його свідомого життя.

"Роздвоюватися" Сологубу довелося і пізніше, "пробиваючись в люди" на педагогічній ниві. Закінчивши учительський інститут у 1882 р., він чверть століття викладав природничі дисципліни в провінційних, а потім у столичних школах і гімназіях, написав підручник геометрії, в той час як душа тягнулася до красного письменства. До повернення в С.-Петербург у 1893 р. він публікував свої вірші та переклади. Улюблені їм французькі "прокляті" досі виходять в перекладах Сологуба - вчителя з російської глибинки. "Російським Верденом" називали Сологуба в літературних колах. Перекладав він і з англійського, німецького, українського. У провінції майже повністю був написаний перший роман "Важкі сни" (1882-1894, опублікована у 1895) про драматичне життя учителя в глухому містечку.

Втім, поетом і прозаїком Федя Тетерников відчув себе дуже рано. Перші вірші він написав у 12 років, у 16 почав роботу над романом у жанрі сімейної хроніки. Однак місце на літературному Олімпі Сологуб завойовував довго і важко. Вже був опублікований роман, "Вірші: Книга перша" (1895), "Тіні: оповідання та вірші" (1896), вже надокучила прізвище на сторінках модних журналів, таких як "Північний вісник", "Світ мистецтва", "Новий шлях", "Золоте руно", "Перевал", "Північні квіти", а визнання все не було. Воно прийшло лише з публікацією роману "Дрібний біс" (1907)2. Пізніше цей успіх затьмарив інші досконалі творіння Сологуба.

Перелік журналів, які недавній провінціал приносив свої роботи, говорить про його усталеному літературному смаку. Разом з іншими старшими символістами Сологуб створював парадигми "нового мистецтва", в той же час в стані близьких художників він, як ніхто інший, висловлював декадентське мировосприятие3. Символісти прагнули до божественного абсолютного, всеперемагаючої краси, істини, добра, справедливості, вірою в прийдешнє всеєдність, подолання зла емпіричного світу. Сологуб йшов своїм релігійно-естетичним шляхом, минаючи Софію. Примітно, що в його віршах зустрічається безіменний жіночий образ, наділений містичної владою. Але сологубовская "Вона" суперечлива, сувора... Соловьевский "квітка нетутешніх країн" - "зім'ятий" ("На піску вибагливих доріг...", 1896). "Вона" може бути пов'язана з "наваждениями зла" ("Кожен день, в урочну годину...", 1894), в кращому разі "не шкодує, але щадить" ("Імена твої не помилкові...", 1896), рідко "втішає" ("Ти до мене приходила не раз...", 1897), не прощає любові до "земної дружині" ("Змінив я тобі, неземна...", 1896).

Про "вроджений" декадентстві Сологуба сказано чимало, але у цієї проблеми є й інша сторона. Автори висловлювань дивилися на його художній світ крізь призму класики, і в їх оцінках є дещиця обмеженості. Сологуб починав інше мистецтво, в якому, крім інших новацій, дійсність і реалії попередньої красного письменства майже врівноважені в своєму значенні для художника. Долаючи міметичну, він йшов до "ігрового мистецтва".

Приклад нерозуміння Сологуба являють собою дискусії навколо теми смерті в його творчості. Десятиліття критиків обурювала "поетизація смерті". Дуже небагато допускали інший варіант авторської трактування смерті - "міст", "перехід" з емпіричного світу в інший. Сологуб творить віртуальний світ, де життя і смерть мають особливе естетичне измерение3. Він абсолютизує міфологеми безсмертя, що живуть у підсвідомості, вірування племен, плачуть при народженні і веселящихся при смерті людини, в релігійних навчаннях. Твори виростають з ідеї переселення душі, генетичної пам'яті про минуле жизни1. Думка про те, що справжнє життя є пекло, - аксіома, як і те, що людина - мученик і творець страданий2. Ця ідея виразно простежується у фіналі вірша "Мені страшний сон приснився..." (1895), де ліричний герой саму можливість продовжити земне життя сприймає як "жорстоке" пропозицію:

І, скінчивши шлях далекий, Я почав вмирати, І чую суд жорстокий: "Повстань, живи знову!"

Єдине, що Сологуб протиставляє "життя, грубої і бідній" - це мрія. У мрії він долає "вроджений" декаданс: об'єктивний світ - ніщо, суб'єктивний - все. Його позитивних героїв спричиняє те, чого немає на світі. 3. Н. Гіппіус зазначала: "Мрія і дійсність у вічному тяжінні і у вічній боротьбі - ось трагедія Сологуба". Мрія, мистецтво, краса - його формула триєдності, в якій "мистецтво... є вища форма життя". В своїй уяві художник створив счастливейшую "країну любові і миру на планеті Ойле, осяяної "прекрасною зіркою" Маір. Жити на цій планеті мріють і герої його прози. Ліричний цикл "Зірка " Маир" (1898 1901) один з найбільш одухотворених в нашій поезії.

Сологуб являє собою рідкісний випадок довгого життя в мистецтві без наочної еволюції ідейно-естетичних поглядів - еволюціонувало лише майстерність володіння словом. У його багатій поетичній спадщині нечасто, але зустрічаються досить світлі вірші: "Вір, -впаде кровожерливий кумир, / Стане вільний і щасливий наш світ..."; "Ні, не одне лише горе, - / Є ж на світі..." (1887, 1895). "Про Русь! в тузі знемагаючи, / Тобі складаю я гімни. / Миліше немає на світі краю, / О батьківщино моя!.." - з цих слів розпочинаються проникливі "Гімни Батьківщині" (1903), висхідні до поетичної традиції XIX ст. Впізнаються некрасівські мотиви, які викривають "смиренних людей" ("Вісімдесятники", 1892), соціальна нерівність: "Ось у вітрини показний / Стоїть, милуючись, бідний хлопчик..." (1892). Є поетичне зізнання у "вірі в людину", закінчується словами: "А все ж радісній надії / Є місце в серці у мене!" ("Я син хворого століття...", 1892). У Сологуба можна знайти фетовско-бунинское визнання в любові, за його висловом, до "живої красі" - природі:

І як мені радісні піски, Кущі, і мирна рівнина, І ніжна від вологи глина, І різнокольорові жучки.

("Що в житті мені всього миліше?..", 1889)

Однак цей пафос рідко живить сологубовський вірш. Для його ліричного героя характерне визнання: "Про смерть! я твій. Всюди бачу / Одну тебе, - і ненавиджу / Чарівності землі..." (1894). Його бачення життя передає розгорнута віршована метафора "Чортові гойдалки" (1907).

В. Ф. Ходасевич пояснив ці парадокси сучасника: "Сологуб вміє любити життя і захоплюватися нею, але лише до тих нір, поки споглядає її безвідносно до "сходах досконалостей"".

Сологуб не мислив явищ поза діалектики антиномичных почав. Як ницшеанский Заратустра, в їх боротьбі він бачить заставу "руху речей", драматичний модус життя. Думається, це багато в чому пояснює його шокуючі поетичні метання між світлом і темрявою, Богом і Сатаною. "Тебе, мій батько, я прославлю / В докір неправедному дня, / Хулу над світом я поставлю, / спокушаючи соблазню" - так звертається ліричний герой Сологуба до Дияволу ("Коли я в бурхливому морі плавав...", 1902). І він же стверджує:

Зазіхнути на правду Божу - Те ж, що розіп'яти Христа, Загородити земною брехнею Непорочні уста.

("Знаю знанням останнім..." зі збірки "Фіміам", 1921)

Поезія Сологуба философична; вираженого в ній мировидению важко знайти аналогію. Як зізнавався автор, у віршах він "відкриває душу", і без уваги до складу його душі їх важко зрозуміти і полюбити. Вражає удавана простота цієї поезії обмеженого кола ідей, без второстепенностей, алегорій, майже без метафор, і - кількість зворотів розмовної мови, чіткість думок. Складних епітетів майже немає, набір інших обмежений. Ключові слова: стомлений, блідий, бідний, хворий, злий, холодний, тихий - визначають відповідний настрій. Сологубовские строфи дійсно нагадують "кристали за суворістю <...> ліній". Чим же вони залучали шанувальників, художників від В. Анненського до М. Гіркого? В першу чергу - музикою вірша і вже потім, напевно, оригінальним трактуванням явних і прихованих парадоксів життя.

Структуроутворюючими прийомом цієї поезії - "неукрашенной музики" - є повтор. Автор звертається до нього на різних рівнях: тематичному, лексичному, звуковому. Багато вірші несуть характер ворожіння, заклинання. Останні можуть переконувати в неймовірному, навіть в "чарівності смерті"', избавительницы від злої життя. Цьому сприяють багата рима, витончена метрика і строфика, звернення - рідкісне в російської поезії - до твердої віршованій формі, триолету. Як зауважив В. Я. Брюсов, у Сологуба в римі узгоджена не тільки опорна згодна, але і попередня голосна, а в першому томі творів "на 177 віршів більше ста різних метрів і побудов строф". Сам поет, він розуміє, яким талантом і "невпинним працею" народжена "сологубовская простота", величає її "пушкінській".

У поезії Сологуба відбилося його знання історії, літератури, міфології, релігії, науки, культури в широкому значенні. За це він був "свій" і для акмеистов.

На перекинутий глек Дивився повернувся з раю. У пустелі лише мить один, А там століття текли, згораючи. <...>

Давно темна Казань

Була притулком натхнень

І змушував Евкліда грань

Наш Лобачевського, світлий геній!

("На перекинутий глек...", 1923)

Ці строфи народжені "надзвичайним інтересом автора до проблем будови світу, астрономії, четвертого виміру, принципом относительности3. Поштовхом до поетичних роздумів про межі пізнання, значення відкриттів Ейнштейна служить мусульманська легенда про те, що за земне мить, за яку вода не встигла вилитися з посудини, Пророк зробив свої чудові подорожі, мав 70 тисяч бесід з Аллахом.

Чверть століття йшов Сологуб до достатку, можливості віддатися головному справі. Цьому сприяв і шлюб з письменницею Анастасією Чеботаревской в 1908 р. Їх будинок став літературним салоном, а "тайновидець" Сологуб - законодавцем мод1. Виходять його поетичні збірки "Змій: Вірші, книга шоста" (1907), "Полум'яний коло" (1908), збірки оповідань "Истлевающие личини" (1907), "Книга розлук" (1908), "Книга зачарувань" (1909). У 1913 р. вийшло зібрання творів у 12-ти томах, з 1913 р. починає виходити 20-томнос зібрання творів (по ряду причин деякі томи не вийшли з друку). Але благополуччя тривало недовго. Після жовтневого перевороту 1917 р. Сологуб потрапляє в категорію полузапрещенных письменників, чиє світобачення не відповідало "нормативного". У відносно ліберальний для видавничої справи період ще виходили його збірки "Небо блакитне", "Одна любов", "Соборний дзвін", "Фіміам" (1921), "Вогнище дорожній", "Сопілка", "Чародейная чаша" (всі -1922), "Великий благовіст" (1923). Проте надалі аж до початку 1990-х рр.., коли киши Сологуба стали виходити значними тиражами, відзначені поодинокі випадки публікацій його лірики і "Дрібного біса", при цьому роман піддавався вульгарно-соціологічної трактуванні. В цілому творчість Сологуба оцінювалося негативно, а сологубоведение на сім десятиліть майже зійшло нанівець.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління царя Федора Івановича (1584-1598)
Аналіз окремих творів Ф. Сологуба
"Європейська ніч" (1927)
"Життя Арсеньєва" (1927-1933)
Юрій Олеша. "Заздрість" (1927)
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
Творча біографія та художній світ І. А. Буніна
Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси