Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Репутаційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Вербальний імідж

Одним з важливих якостей керівника, які впливають на управлінську діяльність, є мова. Вона здатна миттєво показати рівень грамотності і культури людини, її досвід, почуття, наміри. Без здатності організовувати думку за допомогою слова лідер не може керувати людьми і виробничими процесами. У той же час, якщо у першого обличчя є проблеми з мовою (слова-паразити, нечітке вираження думок, погана вимова, вживання жаргонних і простонародних слів, неформальної лексики тощо), йому краще дотримуватися принципу "мовчання - золото", щоб не зруйнувати сприятливу думку про себе. Той, хто мало говорить, справляє враження мудрої людини, не випадково ще в "Житії Кирила-Філософа" сказано: "У малих словесах великий розум сказавши". Роль публічного спікера краще довірити у цьому випадку прес-секретареві.

Але і хорошого оратору необхідно навчитися володіти інтонацією мовлення, вміти робити психологічні паузи, правильно вибирати тон, гучність, темп мовлення. Посилити вплив на аудиторію можна з допомогою прийомів риторики, для чого необхідно:

o використовувати слова-звертання ("бачите", "зрозумійте", "повірте", "послухайте", "погодьтеся") та ін;

o говорити те, що хоче почути аудиторія;

o частіше посміхатися, так як посмішка під час виступу істотно підвищує сприйнятливість аудиторії.

Не менш важлива для першої особи і культура писемного мовлення. Мова йде не тільки про хороше знання правил граматики і пунктуації, але й про володіння стандартами письмового ділового спілкування. Звичайно, частина функцій щодо складання документів може взяти на себе досвідчений секретар або референт, однак якщо раптом одного разу під рукою не виявиться, безграмотність керівника стане очевидною, що завдасть великої шкоди його репутації.

Кінетичний імідж

Назва походить від грецького kinetikos - "приводить в рух". Воно позначає думку про людину, засноване на сприйнятті його характерних рухів, постави, пози, міміки, жестикуляції, погляду. Це досить важлива частина іміджу, оскільки сприятливий образ людини спрямований на те, щоб підкреслити сильні сторони та приховати негативні прояви, які легко прочитати за певними жестами. До "шкідливих" руху можуть ставитися, наприклад, манера ходити човгаючою ходою і понуро тримати голову, що аж ніяк не відповідає статусу високої посадової особи.

Вміле володіння мімікою і мовою тіла необхідні для ефективної комунікації, таким чином можна суттєво вплинути на сприйняття лідера аудиторією. Приміром, манери і жестикуляція Джона Кеннеді магічно діяли на аудиторію незалежно від того, що він говорив. Завдяки своїй відкритій посмішці і природній чарівливості він виграв у президентських дебатах з Ніксоном у 1960 р. Мільйони американців побачили на телеекранах нове обличчя - рішучого, енергійного і добре інформованого політика, здатного вести країну до нових звершень. В кінці першого раунду дебатів Кеннеді, не звертаючи уваги на опонента, звернувся безпосередньо до телеглядачів. "Тільки ви, - емоційно заявив він, - можете вирішити, якою хочете бачити цю країну, яким має бути її майбутнє. Я вважаю, що ми готові рухатися вперед".

Ніксон ж, навпаки, виглядав блідим, похмурим і напруженим. Його сірий костюм зливався з чорно-білим телеекраном, в той час як Кеннеді, засмаглий під час виборчої кампанії під сонцем Каліфорнії, випромінював молодість та оптимізм. Результат президентських виборів був вирішений наперед.

Цей прийом взяли на озброєння політтехнологи, іміджмейкери, фахівці з репутаційного менеджменту. Великі політики і бізнесмени у всьому світі не виходять на публіку, не надівши на себе" сліпучу посмішку. На жаль, не всі наші керівники дотримуються цього правила й дозволяють собі виступати перед аудиторією з окаменевшим, втомленим виразом обличчя.

Не можна забувати про жестикуляцію, яка відіграє важливу роль під час виступу. У оратора є тільки одна можливість проявити експресію - це рух рук, яке часто говорить більше, ніж обличчя. Наприклад, жести прийнято ділити на звернені до аудиторії і спрямовані на себе, і якщо перші носять агресивний відтінок (особливо наведення на публіку вказівного пальця), то другі сприймаються позитивно.

Серед жестів виділяються жести-символи, вживання яких викликає стереотипне сприйняття. До таких належать два пальці складені у вигляді букви V - знак перемоги; стиснутий кулак - символ боротьби і ін. Цікаво, що в новій Росії лідери уникають у своїй жестикуляції стиснених кулаків, хоча раніше це була улюблена жестикуляція радянських вождів.

Перший контакт з співрозмовником встановлюється за допомогою погляду. Його основні характеристики - швидкість і частота моргання: надмірна частота моргання створює відчуття, що людина ховає очі, намагається приховати свою розгубленість. Рідкісне моргання сприймається як неуважність і загальмованість. Керівник не повинен боятися прямого погляду в очі співрозмовника, що буде сприйнято як відкритість до діалогу.

Після того як образ керівника остаточно сформувався, з'являється необхідність транслювати його ключовими аудиторіями. Здійснювати таку комунікацію належить по різних каналах. Для початку корисно організувати фотосесію, яка дозволить відобразити скоригований образ в серії знімків. На зйомку зазвичай запрошують не тільки досвідченого фотографа, але також візажиста, який відповідає за зовнішність і зачіску героя зйомки, а іноді і психолога, який допомагає сяяти внутрішні зажими і домогтися потрібного виразу обличчя.

Сюжети для зйомки можуть бути самими різними, їх головне завдання - працювати на потрібний образ. Один керівник пишається своєю сім'єю і готовий знятися в колі близьких, інший не любить вторгнення в особисте життя. Один із задоволенням позує на світських вечірках, інший уникає гламурні заходи. Всі ці особливості слід враховувати, однак не варто забувати, що імідж керівника повинен працювати на різні цільові аудиторії, тому розробляється кілька різних сюжетів для зйомки:

o керівник у своєму кабінеті проводить нараду: строгий діловий костюм, вольове обличчя, енергійні жести;

o керівник спілкується з робітниками цеху: одягнений просто і демократично, його посмішка відкрита і доброзичлива;

o керівник в колі сім'ї на дачі: готує шашлик в оточенні люблячої дружини і зразкових дітей;

o керівник на світській вечірці: клубний піджак без краватки, ставні манери, зоряне оточення.

Всі відзняті сюжети стануть гарним доповненням до інформаційних матеріалів, в яких розповідається про життєвий шлях керівника, його перемоги і досягнення, про успіхи керованого ним підприємства. Такі матеріали становлять основу прес-папки, яка постійно поповнюється новими прес-релізами з приводу значущих подій в житті підприємства і сто першої особи. Якщо текстові матеріали доповнені хорошими фотографіями керівника, ймовірність публікації статті істотно підвищується. Знадобляться фотографії і для позиціонування і просування керівника в різних цільових аудиторіях.

Найважливішим каналом трансляції є "легенда", яка дозволяє розповісти про найбільш виграшних сторонах лідера. Вона складається на основі відомостей, отриманих у результаті інформаційного та комунікаційного аудиту першої особи, а також узгоджується з тим образом, який вирішено транслювати ключовими аудиторіями, оскільки стійка довгострокова репутація може базуватися тільки на реальних якостях і достоїнства особистості.

Створення легенди - досить складний і тонкий процес, оскільки для формування бажаного образу необхідно дуже точно визначити, на які факти й події слід зробити головний акцент, як правильно подати найбільш сильні сторони особистості. У результаті В аудиторії має народитися відчуття особистого спілкування з лідером, вони повинні розгледіти в ньому живого і зрозумілого людини, якій можна вірити. Нижче пропонується декілька найбільш типових сюжетів "легенди" керівника, що дозволяють позиціонувати його за тими чи іншими видами активності.

"Професіонал високого рівня". Керівник почуває себе найбільш впевнено, коли основну увагу приділяє розвитку підприємства, багато займається виробничими питаннями. У цьому разі головний акцент в образі слід зробити на його глибоких професійних знаннях, підкреслити досвід і високу кваліфікацію.

"Ефективний керівник". Перша особа компанії відчуває в собі талант управлінця, який вміє згуртувати колектив і мотивувати його на ефективну працю. Для нього самим виграшним виявиться образ сильного, харизматичного лідера.

"Видатний громадський діяч". Управлінець багато уваги приділяє соціальної відповідальності бізнесу, веде благодійні і соціальні проекти, залучений у громадську діяльність. Його можна позиціонувати як відомого громадського діяча і відповідального громадянина.

"Новатор-першопроходець". Керівник першим в галузі впровадив у себе на виробництві сучасну технологію або пропонує клієнтам унікальний інтелектуальний продукт. Його можна сміливо назвати новатором, який в курсі сучасних науково-практичних розробок, підтримує талановитих вчених і фахівців.

Існує і багато інших сюжетів. Нерідко вони переплітаються в одній "легендою", наприклад, "професіонал" може бути ще й "новатором", а образ "управлінця" добре доповнюється рисами "громадського діяча". Головне, щоб образ був правдивим і дозволяв їм відчувати себе органічно і переконливо, що позитивно позначиться на його репутації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Імідж
Імідж ділової людини
Середовищний імідж
Імідж та брендінг
Тілесний імідж
Імідж
Імідж ділової людини
Середовищний імідж
Кінетична форма прояву показників нещирості
Імідж та брендінг
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси