Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 15. Фактори, що визначають якість товарів

Систематизована структура чинників, що формують якість, наочно представляється за допомогою схеми К. Ісікави (рис. 15.1), яка дозволяє виявити і згрупувати умови і фактори, що впливають на розглянуту проблему, умовно обозначаемую у вигляді прямої горизонтальної стрілки. Фактори, що прямо або побічно впливають на проблему, зображені похилими стрілками, причому суттєві фактори (причини першого порядку) - похилими маленькими стрілками.

Фактори, що формують якість товарів

Сировину і матеріали, хімічний склад і рецептура товарів

Споживчі товари виробляються з одного або декількох видів сировини.

Сировина являє собою природні або штучні речовини органічного та неорганічного походження, продукцію добувної галузі (бавовна, льон для виготовлення пряжі; необроблена хутро - для вироблення готових шкір та ін).

Сировина, що пройшла первинну обробку, називається технологічною сировиною або матеріалом (пиломатеріали, пластмаси, хутра, а для виробництва хліба - борошно, яка обумовлює вид хліба: пшеничний, житній, житньо-пшеничний).

Матеріали поділяються на основні та допоміжні. Основні матеріали використовуються для безпосереднього виробництва товару; допоміжні використовуються для забезпечення зберігання товарів, поліпшення естетичних властивостей, у тому числі зовнішнього вигляду, а також формування стильової єдності або певних ознак моди. До допоміжних відносяться упаковка, перев'язувальні та оздоблювальні матеріали. Останні переважно застосовуються при виробництві непродовольчих товарів (одягу, взуття, будівельних товарів, меблів, ювелірних виробів); в меншій мірі - для продуктів харчування; тортів, тістечок (крем, глазур, обсипання).

Рис.15. Схема К. Ісікави

Незакінчений продукт виробництва називається напівфабрикатом, закінчений - готовим виробом.

Природа і властивості вихідної сировини впливають на властивості виробляються матеріалів і готових виробів. Властивості сировини залежать від його хімічного складу, будови, структури, консистенції.

Обмеженість природних ресурсів вимагає пошуку і створення нових видів штучного сировини і матеріалів. Розвиток науково-технічного прогресу в якій-то мірі дозволяє вирішити цю проблему, що зумовлює розширення асортименту товарів, випуск продукції з новими споживчими властивостями.

Наприклад, при виробництві парфумерних товарів є використання синтетичних запашних речовин дозволяє створювати більш оригінальні і стійкі аромати, збільшити тривалість випаровування парфумерної композиції, знизити собівартість.

В якості сировини для виробництва товарів використовуються практично всі існуючі органічні і неорганічні речовини.

Хімічний склад і рецептура товарів обумовлюють їх якість. Показники хімічного складу є показниками якості товарів, рецептури товарів відображаються в технологічних інструкціях і технічних умовах на продукцію.

В процесі виробництва хімічний склад оптимізують. Так, у металургії з руди отримують вуглецеві та леговані сталі. Щоб отримати леговану сталь сплав вводяться легуючі елементи; нікель, марганець, цирконій, титан, хром, мідь, кремній, азот, кобальт, бор, фосфор, ванадій, молібден, ніобій, вольфрам, алюміній. Леговані сталі володіють перевагами перед вуглецевими. Вони мають більш високі механічні властивості, перш за все, міцність.

Рис. 15.2. Залежність механічних властивостей сталей від вмісту вуглецю:

σΒ - межа міцності сталі; σ0,2 - умовна межа текучості; ψ - відносне звуження; ε - відносне подовження; НВ - твердість за Бриннелю; КС - ударна в'язкість

На рис. 15.2 представлені залежності механічних властивостей сталей (твердості, межі міцності, відносного звуження, подовження і ударної в'язкості) у відпаленому стані від змісту вуглецю.

Стійкість сталі до корозії формується додаванням в неї елементів, що утворюють на її поверхні тонкі і міцні оксидні плівки. Скажімо, при введенні в сталь 12-14% хрому підвищується її стійкість до корозії в атмосфері, воді, деяких кислот, лугів і солей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фактори, що визначають якість управлінських рішень
Фактори, що зберігають якість товарів
Фактори, що зберігають якість товарів
Реєстраційні методи визначення якості товару
Хімічний склад і структура матеріалів і виробів
Вплив хімічних речовин на харчову сировину і продовольство
Характеристика основних властивостей сировини, матеріалів і виробів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси