Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Боярський цар Василь Шуйський. Іноземна інтервенція

17 травня бояри Шуйские з змовниками рушили до Кремля. Стрільці були захоплені зненацька. Наймані роти відступили в казарми і не втручалися в події. Лжедмитрій I був убитий. Після цього царем був "выкрикнут" боярин Василь Іванович Шуйський (цар у 1606-1610 рр..). Він виробив новий дізнання з приводу царевича Дмитра. Питання про самозванця придбав державне значення, оскільки ходили чутки, що государ вдруге врятувався в Москві. В результаті царевич Дмитро був канонізований як невинно убієнних від царя Бориса Годунова. За порадою патріарха Гермогена мощі царевича перенесли до Москви і помістили в Архангельський собор Кремля. За мощами в Углич посилали ростовського митрополита Філарета.

Для зміцнення свого становища Василь Шуйський виплатив армії грошове платню, збільшив помісні оклади, завітав частина маєтків у вотчину. У січні 1608 р. він одружився на молодій княжні Буйносовой-Ростовської (самому цареві в цей час було 56 років). Його селянська політика рішуче підтверджувала кріпосницьке законодавство 1590-х рр. 9 березня 1607 р. його укладення проголосила вірність указом Бориса Годунова 1592/93 р. про повсюдну заборону селянського виходу і установі писцовых книг як юридичної заснування фортеці селян. Уложення також встановило 15-річний термін для розшуку втікачів і вивезених селян. Указ Василя Шуйського від 1607 р. подовжив фок подачі позовних чолобитних про втікачів і ввів штраф за їх прийом.

Закрепостительные укази Василя Шуйського пояснювалися необхідністю боротьби з повстанням під проводом Івана Ісайовича Болотникова (1606-1607 рр..).

Етапи повстання Івана Болотникова:

1) Літо - початок грудня 1606 рр.;

2) грудень 1606 - травень 1607 рр.;

3) травень - жовтень 1607 р.

Територія повстання - Центр, Середнє Поволжя, західні райони. Відомо, що Іван Болотников жив у холопів у князя А. А. Телятевского і у вільних козаків, мандрував по Європі, коли звільнився з турецького полону і потрапив у Венецію. Невідомо, чи був спадковим холопом або вчинив в кабалу з вільних людей. Швидше за все, Іван Болотников був не простим холопом а військовим слугою князя Телятевского. Вотчини А. А. Телятевского перебували у Твері, в Ростовському і Козельськом повітах. У Московському повіті була його панщинна вотчина в селі Алабышево. Взагалі в Московських повітах була поширена прізвище "дітей боярських" Болотниковых, але вони помітно зубожіли на початку XVII століття. Тому для них залишався шлях - або селяни, або холопи більш заможних власників. Ісаак Маса, інформоване від москвичів, писав, що Іван Болотников втік до донським козакам з Москви, був узятий в полон кримськими татарами і продана до Туреччини, де був гребцем на галерах. Його звільнили німецькі кораблі, перехопивши турків на морі. Іван Болотников був привезений до Венеції, можливо, жив на німецькому торговому дворі. Можливо, саме тому в його повстанському війську були потім і німці (52 людини з них, в тому числі син Буссова, були заслані Василем Шуйським в Сибір після взяття Тули і розгрому Болотникова).

Іван Болотников повертався на Батьківщину через Німеччину і Польщу, де в Сандомире зустрічався з "царем Дмитром". На думку Р. Р. Скриннікова і А. А. Зіміна, це міг бути фаворит Лжедмитрія I - Михайло Молчанов, який втік з Москви до Самбір (володіння Мнішеків) після повстання 17 травня 1607 р. з державною печаткою. Він скріплював їй фальшиві грамоти, закликаючи на боротьбу з Василем Шуйським. У Самборі Іван Болотников отримав царську грамоту" і, таким чином, міг щиро вірити, що він воєвода царя Дмитра і воює за істинного царя.

Учасниками війська Івана Болотникова були служилое дворянство, служиві люди "по приладу", бойові холопи, власницька селянство центральних повітів, вільне козацтво (запорізьке та донське) - до 10 тис. чоловік, а також народи Поволжя, трохи найманців і шляхта з Речі Посполитої. Хоча соціальний склад повсталих представляється досить аморфним, в їх рядах зустрічалося багато селян - від дітей боярських до князів. У той же час у "листах" і "грамотах" Болотникова містилися заклики до боярським холопам і городянам "побивати своїх бояр, гостей і всіх торгових людей, і животи їх грабити". З грамот патріарха Гермогена відомо, що Іван Болотников обіцяв повсталим "боярство, і воєводство, і окольничество, і дьячество". Метою Івана Болотникова було повалення незаконного царя і винищення вірних йому служивих і багатих посадських людей.

В історії цього повстання залишилося багато битв, облог, публічних страт. На території, охопленій повстанням, кабальних людей розпускали і "фортеці" (документи про власницьких правах) їм "повыдали", дворяни і діти боярські жили "повз своїх маєтків", а їх селяни не несли ніяких повинностей і не платили нічого в государеву казну. На першому етапі сформувалися дві повстанські армії в районі Кром і Єльця. У серпні 1606 р. Іван Болотников розбив царські війська під Кромами. У середині серпня урядові війська відступили в центр країни. Повстанці на чолі з сотником Знемогою Пашковим з Єльця рухалися до Рязані. Знемога Пашков полонених карав батогом, грабував і відпускав (але не вбивав!). Загалом війську брали участь загони рязанських дворян Ляпунова і Сумбулова.

Повстання охопило ще і нижегородський район, де в ньому брали участь дворяни, служиві люди по приладу, палацові селяни. Нижній Новгород і Муром перебували в облозі. На початку жовтня 1606 р. Пашков і Ляпунов повели армію до столиці. У середині жовтня впала Коломна. 25 жовтня царські загони розбиті під с. Троїцьким і повстанці підійшли до Москви. Місто, за словами сучасників, "був у великому утеснении". Василь Шуйський визнавав, що повстання Болотникова брали участь дворяни з Рязані, Тули і 11 південних міст.

Незабаром підійшла друга армія Болотникова, що йшла через Калугу і Малий Ярославець. Іван Болотников більш жорстоко, ніж Знемога Пашков, переслідував царські війська, в маєтках, а не тільки в боях захоплював майно, знищував купчі грамоти. Він передавав маєтки своїм служилим людям. 1,5 місяці тривала облога столиці. Гасло повстання - відновлення на троні врятувався від змови бояр царя Дмитра, але реального претендента немає. Іван Болотников виступав як воєвода Дмитра, але не міг показати живого царя. Болотников закликав "царя" з Самбора негайно їхати в Росію, але безуспішно.

Реальним центром повстання був Путивль, де розпоряджався князь Шаховський, але він не дуже рахувався з центром повстанців. В повстанському таборі не було координації дій. Багато страт зазначалося там, де йшов Болотников, але не стратили за те, що дворяни, а за зраду царя Дмитра. Знемога Пашков діяв трохи інакше: полонених воєвод і знатних осіб, він відсилав в Путивль. Протиріччя серед учасників виступу Болотникова яскраво проявилися в середині листопада 1606 р., коли рязанські дворяни Ляпунова перейшли на бік уряду. На початку грудня 1606 р. під час вирішальних боїв Знемога Пашков також перейшов на бік Василя Шуйського. За три дні повстанці були розбиті і відступили до Калузі і Тулі.

На другому етапі повстання з Путивля в Тулу прибув загін царевича Петра Федоровича - уявного сина царя Федора Іоанновича (холоп Илейка Муромець). З ним прийшли терські і донські козаки, козаки з України і Запоріжжя. Основні сили Івана Болотникова в цей час були обложені в Калузі. На початку травня повстанці завдали поразки царським військам у Калуги, і всі загони об'єдналися в Тулі.

Тимчасове припинення військових дій з Сигізмундом III дозволило Василю Шуйскому кинути всі сили проти Тули. У червні 1607 р. почалася 4-місячна облога міста. Голод і затоплення фортеці водами річки Упи 10 жовтня 1607 р. змусили Тулу здатися. При її облозі яскраво проявилося військове мистецтво Михайла Скопіна-Шуйського, двоюрідного племінника царя. Після взяття Тули заарештовані були тільки ватажки повстанців, а інші відпущені на свободу. Свідок описуваних подій Буссов, а слідом за ним історики С. М. Соловйов і М.І. Костомаров писали про те, що Василь Шуйський після переговорів обіцяв помилувати Болотникова. Конрад Буссов наводив промови Івана Болотникова про те, що він був вірним присязі Дмитру: "Я йому служив вірою, а він мене покинув, я буду вірно тобі (Шуйскому) служити, як служив досі того, ким я покинуть".

Уряд Василя Шуйського (грамоти від 13 і 19 жовтня 1607 р. в Пермі і Сіль Вычегодскую) стверджувало, що тульські в'язні, дізнавшись свої провини, великому государю " били чолом і хрест нам цілували, а царевича Петра видали. Інша версія полягає в тому, що були видані і царевич Петро, і Іван Болотников (Карамзінський хронограф, автор - служилый людина, арзамасец Баим Болтін, писав зі слів учасників походу на Тулу). Обидва відправлені в Москву. Царевич Петро наприкінці січня 1608 р. був повішений. Це зрозуміло, оскільки він особливо жорстоко розправлявся з прихильниками Василя Шуйського. Івана Болотникова заслано в далекий Каргополя (до речі, дорога туди пролягала через Ярославль), через півроку він був засліплений і втоплений. Для Василя Шуйського, дійсно, було вигідно зобразити його, як розкаявся зрадника. А. А. Зімін, однак, вважав більш достовірної версію Карамзинского хронографа. Переговори про умови здачі урядовим військам могли вести князі Телятевский і Шаховської. У князя Шаховського незабаром виникли розбіжності з іншими керівниками тульської оборони. Його кинули в темницю, а звільнив цар Василь Шуйський і відправив у посилання, але пізніше князь втік до Лжедмитрію ІІ. Крім царевича Петра та Івана Болотника, інші керівники повсталої Тули не були страчені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правління Василя Шуйського (1606-1610)
Громадянська війна та іноземна інтервенція в Росії
ДЕРЖАВА І ПРАВО В ПЕРІОД ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ ТА ІНТЕРВЕНЦІЇ (1918-1920)
Валютні інтервенції
Епоха боярського правління
Епоха боярського правління
Організація і компетенція Міністерства закордонних справ РФ і підвідомчих йому органів
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ В РОСІЇ
Основи застосування іноземного права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси