Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дія вібрації на організм людини

Джерелами вібрації на підприємствах м'ясної і молочної промисловості є центрифуги, ручні пили, дробарки, компресори, насоси, електродвигуни, редуктори та ін.

При вивченні дії вібрації на організм людини потрібно враховувати, що коливальні процеси властиві живому організму перш за все тому, що вони в ньому постійно протікають. Модель тіла людини складається з мас, пружин і демпферів, наведена на рис. 7.1.

Рис. 7.1. Резонансні частоти окремих частин тіла людини

Внутрішні органи можна розглядати як коливальні системи з пружними зв'язками. Їх власні частоти лежать в діапазоні 3-6 Гц. При впливі на людину зовнішніх коливань таких частот відбувається виникнення резонансних явищ у внутрішніх органах, здатних викликати травми, розриви артерій, летальний результат. Власні частоти коливань плечового пояса, стегон і голови щодо опорної поверхні становлять 4-6 Гц, голови відносно плечей - 25-30 Гц, очних яблук - 50 Гц. Власні частоти коливань тіла в положенні лежачи становлять 3-6 Гц, у положенні стоячи - 5-12 Гц, коливань грудної клітини - 5-8 Гц. Коливання сидячої людини на частотах 8-10 Гц визначаються переважно дисипативними силами, так що більша частина вібрації поглинається тілом людини. Ця обставина є причиною широкого розповсюдження захворювань хребта. Впливаючи на людину, вібрація пригнічує центральну нервову систему, викликаючи почуття тривоги і страху, погіршує зір і якість роботи людини-оператора.

Виробнича вібрація, маючи широкий частотний діапазон коливань (від десятих часток до декількох тисяч Гц), впливає за допомогою подразнення периферичних нервових закінчень в місцях контакту, викликаючи зміни як фізіологічного, так і функціонального стану організму людини.

Зміни у функціональному стані організму проявляються в підвищенні стомлюваності, збільшення часу рухової та зорової реакції, порушення вестибулярних реакцій і координації рухів. Все це веде до зниження продуктивності праці.

Зміни в фізіологічному стані організму проявляються в розвитку нервових захворювань, порушення функцій серцево-судинної системи, порушення функцій опорно-рухового апарату, ураження м'язових тканин і суглобів, порушення функцій органів внутрішньої секреції. Все це призводить до виникнення вібраційної хвороби.

Прийнято розрізняти три форми вібраційної хвороби:

1) периферичну - виникає від дії вібрації на руки;

2) церебральну - виникає від переважного впливу вібрації на весь організм людини;

3) змішану - виникає при спільному впливі загальної та локальної вібрації.

Основними ознаками захворювання периферичної формою вібраційної хвороби є:

• спазми периферичних судин на тлі вегетативного поліневриту;

• напади побіління пальців рук на холоді (синдром мертвих пальців");

• ослаблення рухливості і болі в руках у спокої і нічний час, втрата чутливості пальців і рухливості в суглобах (синдром "дерев'яних" пальців), гіпертрофія м'язів і кісток рук.

Церебральна форма вібраційної хвороби характеризується в початковій стадії загальномозкових судинними порушеннями. На більш пізній стадії розвивається органічне ураження мозку, вегетосудинні розлади.

При церебральної та периферичної віброхвороби виникають побічні патологічні зміни органів внутрішньої секреції, вестибулярного апарату і т. д.

Шкідливий вплив вібрації на працюючого посилюється одночасним впливом зниженої температури повітря робочої зони, підвищеного рівня шуму, охолодження рук при роботі з ручними машинами, запиленості повітря, незручної пози та ін.

Коефіцієнт підвищення ризику вібраційної хвороби в залежності від рівня шуму визначається з виразу

(7.7)

В табл. 7.1 наведені значення Дош залежно від рівня звуку LA.

Таблиця 7.1

Значення коефіцієнта КШ в залежності від рівня звуку

Рівень звуку LA, дБа

80

90

100

110

120

дош

1,0

1,25

1,5

1,75

2,0

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дія електричного струму на організм людини
Впливу вібрації на організм людини
Дія шуму на організм людини
Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування
Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Дія шуму на організм людини
Механічний вплив на організм людини
Вібрація та її вплив на організм, нормування і захист
Нормування вібрації
Захист від виробничої вібрації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси