Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Перспективи формування в Євро-Атлантиці відкритої системи колективної безпеки

Довгостроковим національним інтересам Росії відповідає формування в Євро-Атлантиці відкритої системи колективної безпеки на чіткій договірно-правовій основі. На саміті ЄС - Росія в Ніцці в листопаді 2008 р. основну увагу було приділено обговоренню системи загальноєвропейської безпеки. Росія виступила з ініціативою укладення договору про європейську безпеку: кавказький криза послужила потужним імпульсом для переосмислення ситуації в цій галузі. Російська позиція полягає в тому, щоб новий договір сприяв подоланню блокових, конфронтаційних підходів до забезпечення безпеки. Це можливо лише на шляхах створення механізмів, що гарантують неподільність безпеки на всьому просторі від Ванкувера до Владивостока: ніхто не повинен забезпечувати свою безпеку за рахунок безпеки інших. Москва пропонує надати цим принципом юридично зобов'язуючий характер і узгодити механізми, що гарантують його дотримання всіма країнами в Євро-Атлантиці.

Сферою для спільних політичних дій є також боротьба з міжнародним тероризмом, є перспективи для більш тісної взаємодії Росії і ЄС у врегулюванні вогнищ напруженості на Близькому Сході з метою підтримки миротворчого процесу на основі резолюцій ООН щодо ізраїльсько-арабо-палестинського конфлікту. Існує відоме збіг інтересів з приводу того, щоб утриматися від військових рішень щодо ситуації в Ірані.

Однак накопичилися і серйозні суперечності у військово-політичній області. Насамперед впадає в очі серйозний розкол між "старою" і "новою" Європою, в результаті чого Євросоюз втратив можливість виступати на політичній сцені в якості єдиного гравця міжнародної безпеки, що серйозно ускладнює російсько-європейське співробітництво в цій області. Інтереси ЄС і Росії розходяться відносно деяких країн СНД, особливо Білорусії, Молдови та країн Закавказзя. Із вступом до ЄС ряду держав Центральної та Східної Європи та країн Балтії проблеми і суперечності неминуче посилилися: "Європа двадцяти семи" значно відрізняється від "Європи п'ятнадцяти". Розширення ЄС ускладнює механізм прийняття рішень, на їх реалізацію потрібно значно більше часу, ніж раніше, і що найголовніше - зростає різнорідність спільноти, збільшуються різниця у розвитку окремих регіонів, оскільки саме розширення поки носить екстенсивний характер. Так, територія ЄС збільшилася на 25%, населення - на 20%, а сумарний ВВП - всього на 6%. У цілому після розширення європейці стали "біднішими", оскільки ВВП на душу населення зменшився на 16%.

Багато російські аналітики з тривогою пишуть про деяких несприятливих для Росії наслідки розширення ЄС. В першу чергу мова йде про скасування безвізового режиму в'їзду росіян у знову вступили в ЄС країни, переорієнтації торгівлі цих країн на внутрішній ринок Євросоюзу, відтік іноземних інвестицій з російських ринків, перехід на технічні стандарти і сертифікати ЄС знову вступили країн, що поставило більш жорсткі бар'єри на шляху російського експорту. Крім цього, деякі країни (особливо Польща і Литва), вступивши в ЄС, внесли в його політику критичні акценти щодо Москви.

У той же час можна відзначити і деякі позитивні моменти. Експерти звертають увагу на те, що з розширенням ЄС особливо виграшною моделлю розвитку відносин для Росії і країн Центральної та Східної Європи є регіональне сотрудничество3. У певному сенсі Євросоюз сьогодні можна розглядати як найбільш просунутий регіональний інтеграційний проект. Коли країна вступає в ЄС, найбільше втрачають центральні органи влади - парламенти й уряди, але локальна місцева влада, як і раніше залишається сильною та її значення навіть зростає. Саме регіон стає проміжною зоною, причетною як до внутрішнього, так і зовнішнього простору. В Європі критерій регіоналізації вже оформився у вигляді південного і північного "вимірів". Вітчизняні аналітики звертають увагу на те, що Росія повинна активніше включатися в регіональне співробітництво з країнами ЄС.

Таким чином, незважаючи на реальні проблеми і протиріччя, партнерство Росії та ЄС має цікаві і дуже багатовимірні перспективи розвитку в сфері економіки, політики, безпеки, екології і культури, а також у сфері регіонального співробітництва. Хочеться сподіватися, що виникли в останні роки розбіжності не угасят загального прагнення до економічної і політичної стабільності в європейському просторі та російсько-європейський діалог стане більш дієвим і конструктивним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Відкриті і закриті системи
Критерії національної економічної безпеки і поняття відкритої економіки
Еталонна модель взаємозв'язку відкритих систем
Забезпечення діяльності єдиної системи безпеки
Поняття відкритих систем
Методологічний базис відкритих систем
Базова еталонна модель взаємозв'язку відкритих систем (модель OSI)
Методи прийняття управлінських рішень, засновані на оцінці перспектив розвитку виробничо-господарської діяльності економічних систем (підприємств), з урахуванням їх інноваційного потенціалу та інвестиційних можливостей
Поняття профілю відкритої системи
Система соціального захисту населення в структурі безпеки життєдіяльності
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси