Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. Трансформація і модернізація пореформеної Японії (1868-1945)

Японія була чи не єдиною країною Сходу, у чиєму розвитку період індустріального колоніалізму і енергійною вестернізації не збігся зі станом загального, часом гострого внутрішнього кризи, пов'язаного з "пробудженням" під впливом колоніальної експансії, а, навпаки, з інтенсивним підйомом, пов'язаних з реставрацією Мейдзі і послідували за нею важливими реформами. У ті десятиліття, коли в одних країнах Сходу на передній план вийшла клерикальна реакція, в інших одряхлевшие династії не були в змозі дати належний опір колонізаторам, а в третіх політична адміністрація, як і економіка, опинилися під контролем іноземців, японці практично без жодного помітного втручання ззовні, але із залученням необхідних для швидкої модернізації країни запозичень успішно нарощували темпи економічного зростання.

Після реставрації та у зв'язку з реформами в країні йшли колосальної важливості радикальні зміни. Змінювалися старі інститути, на зміну їм йшли нові, буржуазні, стимулювали промислове виробництво. Японці енергійно і вміло домагалися необхідних для цього нововведень у політичних інститутах, правових нормах, у сфері цивільних свобод, освіти, культури і т. д. І все це відбувалося без радикальної ломки усталених традицій, без відмови від звичного способу життя, на основі гармонійного засвоєння і безболісної трансформації принципів та цінностей минулого, плідного синтезу свого і чужого, старого і нового. В цьому відношенні Японія виявилася унікальним феноменом Сходу, і цю унікальність вона продовжує демонструвати в наші дні.

Загадка феномена Японії ще далеко не розгадана, в тому числі і самими японцями. Детальніше про це буде йти мова у наступному розділі. Поки ж окреслимо ті віхи, через які пройшла країна після реставрації влади імператора до Другої світової війни. При цьому постараємося відмовитися від звичних стереотипів, які зовсім не пояснюють японський феномен. Одним з них є уявлення про те, що так звана токугавская мануфактура в XVIII-XIX ст. ніби являла собою щось більше, ніж аналогічні явища в інших країнах, і що, можливо, саме це пояснює причини того, що в Японії склалася система капіталізму. Слід відразу ж зазначити, що принципово токугавская мануфактура нічим не відрізнялася від цінської китайської, а в дечому і явно поступалася їй. Що ж стосується приватнопідприємницької діяльності як такої, то і вона ні за масштабами, ні за ролі у господарстві Японії нічим не відрізнялася від того, що мало місце в той же час в цінському Китаї. Якщо Японія і опинилася в чомусь не такий, як Китай, то про це слід говорити спеціально. Це щось потрібно виокремлювати і аналітично досліджувати, бо неозброєним оком саме по собі воно не так вже кидається в очі. Отже, яким же був шлях Японії після 1868 р.?

Як і Китай, Японія була відкрита для колоніальних держав в середині XIX ст. Як і в цінському Китаї, купецтво Японії було слабким і політично безправним, а можновладці (в Японії це були не чиновники-бюрократи, а самураї і князі на чолі з сегуном) теж не були зацікавлені в посиленні зв'язків з колоніальними державами. Ці зв'язки вели до зміни східної структури влади-власності з її редистрибуцией як головного способу ведення господарства. В Японії, як і в Китаї часів опіумної війни, насильно нав'язана країні іноземна торгівля була економічно не надто вигідна, бо в кінцевому рахунку стала викачувати з країни дорогоцінний метал і вела її до фінансового дисбалансу. Власне, всі ці фактори, як і багато інших, зумовили ослаблення, а потім і падіння режиму сьогунату.

Різниця в розвитку між Китаєм і Японією починає позначатися і стає помітною саме з цього моменту. У Китаї реакція традиційної структури на зміни, викликані втручанням колоніалізму, виразилася у формі селянської війни тайпінів. В Японії еквівалентом тайпинам став політичний переворот 1868 р., в результаті якого влада перейшла в руки 15-річного імператора Муцухіто (Мейдзі). Революційним цей переворот слід вважати не стільки за формою, скільки за результатами. Саме слідом за цим найважливішою зміною в звичній для Японії традиційній структурі (імператор в історії Японії практично ніколи не керував справами країни; за нього це робили спочатку регенти, потім сегуни) пішли всі інші перетворення, які радикально змінили вигляд країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Процеси модернізації і трансформації соціально-економічних систем після Другої світової війни (1945 - теперішній час)
Япония в 1868-1947 рр.
Радянський Союз у 1945-1985 роки
ЕКОНОМІКА ЯПОНІЇ
Елементи фінансової системи Японії
ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА ЯПОНІЇ
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Фактори і потенції трансформації
Торгівля і фінанси в пореформеній Росії
Розвиток сільського господарства пореформеної Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси