Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 14. МИКОЛА ГУМІЛЬОВ (1886-1921)

"Конквистадор в панцирі залізному", лицар, мандрівник, Дон Жуан, воїн, візіонер, марив над сюжетами світової історії і культури... Н. С. Гумільов - один з найяскравіших поетів Срібного століття, блискучий критик, драматург і прозаїк. Спочатку учень, а потім опонент символістів, він був одержимий ідеєю створення нового поетичного мистецтва, зверненого до "тутешнього світу" і в той же час враховує досягнення минулих епох. Об'єднання "Цех поетів" і акмеїзм як поетичне напрямок виникли багато в чому завдяки організаторським здібностям і зусиллям Н. С. Гумільова. Рання загибель (до 35 років) обірвала небувалий поетичний злет Гумільова, який намітився в книзі "Вогняний стовп" (1921). Але його ліричні прозріння і поетичні відкриття довгі роки (може бути, і донині) озиваються луною в російської поезії, змінюючи "дещо <...> в се будові й складі" (О. Е. Мандельштам).

Починаючи з самих перших збірок Гумільов постає перед нами у різних ліричних амплуа, інтригуючи і часом бентежачи читача екзотичними, містичними, а іноді і демонічними масками. А. А. Ахматова, нарікаючи на стереотипність сприйняття Н. С. Гумільова критиками і читачами, які "крім озера Чад, жирафа, капітанів та іншої маскарадної мізерії" нічого в його ранній творчості не бачили, запитувала: "Чим він жив, до чого йшов? Як сталося, що з усього вищезгаданого утворився великий чудовий поет, творець "Пам'яті", "Шостого почуття", "Трамвая" і т. п. віршів?". Вже в ранніх творах поета позначилися ті філософсько-естетичні установки, які стали стрижневими протягом усього його творчості, зумовивши цілісність його ліричної системи:

1. Мифопоэтические уявлення про сутність поезії як свого роду "естетичної магії", що докорінно перетворює його уявлення про природу слова.

2. "Воля до творчості" як подолання опору матеріалу: друк мужнього подолання життя (так само як і словесного матеріалу мистецтва") з допомогою вольового зусилля лежить на багатьох творах Гумільова.

3. Особливого роду пасіонарність (термін Л. Н. Гумільова, сина поета), що штовхає на розширення творчих горизонтів і пошуки нових шляхів як в житті (звідси його африканські подорожі "донжуанство" тощо), так і в мистецтві (організація "Цеху поетів" і школи акмеїзму).

Творча біографія та художній світ М. С. Гумільова

Творчість II. С. Гумільова ділиться на три періоди, які відображають еволюцію його художньої свідомості: 1) доакмеистический (1905-1910 рр.); 2) раннеакмеистический (1911 - 1916 рр.); 3) позднеакмеистический (1917 - 1921 рр..).

Доакмеистический період (1905 -1910)

У назві першого і багато в чому символистски-подражательного збірника "Шлях конквистадоров" (1905) позначена ключова тема творчості Гумільова - це тема шляху, яка пізніше (починаючи з "Перлів") стане визначальним метасюжетом його творів. У "Шляху конквистадоров" вгадується і вплив Ф. Ніцше. У центрі збірника знаходиться герой, який творить себе, як вірно зазначив М. А. Богомолов, за типом сверхчеловека1 - мага, сновидіння і жизнетворца, здатного втілити мрію в дійсність. Так, у вірші "Я конквистадор в панцирі залізному", що відкриває книгу, читаємо:

І якщо немає полдневных слів зірок, Тоді я сам мрію свою створю І піснею битв любовно зачарую.

І не випадково Гумільов включає в збірку вірш "Пісня Заратустри" як свого роду духовне провіщення і творчу програму.

Друга книга "Романтичні квіти" (1908) вже самою назвою відсилає до бодлеровским "Квітам зла" і в цілому до неоромантичної поетики. Ліричні ситуації віршів розгортаються в екзотичному топосі - в умовно-символічних высях, безоднях, печерах, підземеллях; на берегах Нілу і озера Чал, в стародавньому Римі, середньовічному Багдаді, Каїрі і т. п. Цікаво, що більшість ліричних сюжетів при всьому їх екзотичному різноманітності містять загальну тему, виражає якийсь екзистенційний конфлікт - чоловічого і жіночого па-чатку; любовного потягу і злої долі; життя (краси) і смерті і т. н. Причому жіночі образи оповиті ореолом таємниці, наділені магічною силою, але одночасно відзначені печаткою инфернального зла, пороку. Так, у баладі "Закохана в диявола" розвивається тема "задушену сімейного нещастя" (В. Ф. Анненський). Дівчина закохується в диявола, се сім'я в жаху, але для самої героїні суть прихована: вона не здогадується про свою "одержимості", тому весь вірш складається із запитань, які вона ставить і на які у неї немає відповідей, проте читач здогадується про її порочної пристрасті.

"Дьявольско-демонські" мотиви розгортаються у віршах "Печера сну", "За труною", "Розумний диявол", "Балада". Але гумілевський Люцифер "не карамазовский диявол", а "створення міської фантазії <...> не про нього чи плакала ще недавно і верленовская шарманка?" Тому й він сам, і сто "свита" - вампирическая блудниця "з гострими перловими зубами" ("За труною"), цариця Содому ("Маскарад"), дівчина з головою гієни ("Жах") сприймаються як якісь персоніфікації, метафорично відбивають важкий душевний стан ліричного героя. Звідси і сновидческий хронотоп марень, видив, ворожінь, в магічній і одночасно пряно-порочної атмосфері яких розігрується якась містеріальне дійство. Сновидческим хронотопу пояснюються і метаморфози героїв, наприклад перетворення ліричного суб'єкта у "ягуара" в однойменному вірші, в якому стара, як світ, тема пристрасті втілюється в сюжеті приборкання дикого звіра.

Описуючи свої "мрії". Гумільов прагнув досягти гіпнотичного ефекту. Поет "дивився на свою власну творчість у ці ранні роки саме як на можливий спосіб окультної, заклинательной "боротьби" з "ранами" справжнього".

До фіналу збірника все більшу роль відіграють мотиви африканської природи ("Жираф", "Носоріг", "Озеро Чад") як якоїсь первозданної утопії, що протистоїть і трагічним містерій, і безпросвітним буднях. Так, у вірші "Жираф" розгорнуть типово романтичний конфлікт життя і мрії, який автор переводить в миросозерцательный план. Для ліричної героїні виявляється недоступний інший світ, де "багато чудесного бачить земля", але це не світ инобытия (як то було у символістів), а дійсно існуючий світ, який, проте, вона не може повірити. Петербурзькі тумани стають для героїні єдино можливою реальністю: "Але ти занадто довго вдихала одного важкий туман, / Ти вірити не хочеш у що-небудь, крім дощу".

На антиномії природного і цивілізації побудовано вірш "Озеро Чад", де автор розвиває романтичний сюжет, намічений "Жирафа" (пор.: "Я знаю веселі казки таємничих країн / Про чорну діву, про пристрасть молодого вождя..."). Лірична фабула проста: Діва-жриця, дружина вождя, полюбила білого і втекла з ним у світ цивілізації, де стала нікому не потрібною повією, що танцює перед п'яними матросами. Тонка суміш "тропічних ефектів", трагедії та іронії робить це вірш ліричної емблемою всієї збірки.

У заключній частині книги Гумільов звертається до героїв минулих епох, чиє життя овіяна історичними легендами ("Засновники", "Помпей у піратів", "Манлий", "Каракалла", "Мореплавець Павзаній..."). Автор не ставить перед собою мету намалювати "історичні картинки". Його завдання - знайти культурологічні відповідності для власної концепції людини-жизнетворца, тому всі його легендарні герої володіють вільною волею, що дозволяє переломити, здавалося б, нездоланні ситуації. Навіть у безвихідних обставинах "улюбленці століть" відстоюють "незрівнянне право" вибору, аж до останнього права - "самому вибирати собі смерть" ("Вибір").

Ідея подолання опору життя - генеративний принцип мотивно-образного розгортання в збірнику "Перлів" (1910). Магістральним у книзі стає мотив шляху як подолання. Героями віршів є підкорювачі просторів, шукачі нових земель, причому подолання географічних просторів нерідко виявляється одночасно і подорожжю в глибини культури та історичної пам'яті ("Старий конквистадор", "Варвари", "Дон Жуан", цикли "Повернення Одіссея" і "Капітани"). У той же час міфологема шляху виступає метафорою містичного занурення в надра духу ("В дорозі", "Одержимий", "Орел", "Христос", "Подорож в Китай", "Північний раджа", "Самотність", "Правий шлях"), тому хронотоп шляху знаходить у поета символічний сенс. При цьому майбутнє, навіть якщо воно загрожує загибеллю, для героїв-пасіонаріїв більш привабливо, ніж прекрасне минуле. Ср. "В дорозі": "Краще сліпе Ніщо, / Ніж золоте Вчора".

Найчастіше цей трагічний, але предуказанный понад шлях, який долає обмеженість людського життя, виявляється тотожним фатуму, за законами якого кожна індивідуальна життя вписується в загальне (фактично вселенське) рух. Ср. у "Орлі": "Він помер, так! Але він не міг упасти, / Увійшовши до кола планетного руху..." Однак фатальна передбачливість шляху часом приймає характер парадоксу, оскільки герою судилося подолати і саму зумовленість долі. Ця ідея розвинена у вірші "Самотність":

Я спав, і змила піна біла Мене з рідного корабля, І в чорних водах помертвелая, мені Відкрилася моя земля. <...>

І наді мною самотність Підносить вогняну батіг За те, що давнє пророцтво Мені судилося подолати.

Якщо "Озеро Чад" - найбільш відомий цикл "Романтичних квітів", то в "Перлах" таким є цикл "Капітани". У ньому найбільш яскраво втілилися тема "далеких мандрівок" і зазначений "міф про шляхи". На перший погляд, вірші циклу являють собою класичний зразок неоромантичної лірики з усіма належними їй атрибутами. Тут і "королівські старі форти", і "запльовані" - але від цього не менш екзотичні - таверни, і створені нестримної авторською фантазією країни, "куди не ступала людська нога". Тут же щегольски недбалі і по-ницшеански зухвалі "відкривачі нових земель", у хвилину небезпеки рвуть "з-за пояса пістолет. Однак до фіналу циклу мотив шляху, світлий і радісний на початку, наповнюється трагічним змістом. Образ "дороги" в четвертому, завершальному цикл вірші, проектуючи на міфологему "Летючого Голландця", знаходить містичні обертони і виявляється пов'язаний з демонічно-фатальним початком, що втілює непохитність долі. Змінюється "шляховий" топос, у рамках якого людська воля виявляється безсилою:

Але в світі є інші області. Місяцем болісної спраглим. Для вищої сили, вищої доблесті Вони навік не досяжні.

Головна особливість "жахливої дороги", за якою мчить "капітан з особою Каїна", - відсутність мети, в результаті вона обертається "дурною нескінченністю", що підкреслюється контамінацією легенди про Летючого Голландця з старозавітним міфом про Каїна. Знаменно, що саме ця модель дороги з'явиться пізніше в "Заблудившемся трамваї", де виникне точно така ж містична "інерція" шляху, яку неможливо подолати ("Зупиніть, вагоновода, / Зупиніть зараз вагон") і яка призводить до загибелі.

Подорож по культурних просторів протягом збірника, включаючи "книжкові мандри ("Читання книг", "В бібліотеці"), в підсумку призводить до спроби синтезу культурних реалій в рамках одного вірша - "Сон Адама". Тут в эоническом сновидінні першолюдини як би розгорнуто час всесвітньої історії, що передує техніку роботи з культурно-міфологічними архетипами в пізній поезії Гумільова.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
ВЛАДИСЛАВ ХОДАСЕВИЧ (1886-1939)
Микола Тихонов (1896-1979)
Творча біографія та художній світ А. Білого
Творча біографія та художній світ М. А. Клюєва
Творча біографія та художній світ В. С. Шмельова
"Відплата" (1910-1921)
Окуровский цикл (1910-1911)
Повість "Гранатовий браслет" (1910)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси