Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Захист людини від дії електричних і електромагнітних полів

Для захисту від електромагнітних полів використовують наступні методи:

o зменшення випромінювання безпосередньо біля джерела, що досягається за рахунок збільшення відстані між джерелом направленої дії і робочим місцем, зменшення потужності випромінювання генератора;

o раціональне розміщення високочастотних установок (діючі установки потужністю більше 10 Вт слід розміщати в приміщеннях з капітальними стінами та перекриттями, покритими радиопоглощающими матеріалами - цеглою, шлакобетоном, а також матеріалами, що володіють відбивною здатністю, - олійними фарбами та ін);

o дистанційний контроль і управління передавачами в екранованому приміщенні;

o екранування джерел випромінювання і робочих місць (застосування відображають заземлених екранів у вигляді листа або сітки з металу, що володіє високою електропровідністю, - алюмінію, міді, латуні, сталі);

o застосування засобів індивідуального захисту (спецодяг, захисні окуляри та ін);

o організаційні заходи (проведення дозиметричного контролю інтенсивності електромагнітних випромінювань - не рідше одного разу в 6 міс; медичного огляду - не рідше одного разу на рік; надання працівникам додаткової відпустки, скорочення робочого дня, допуск до робіт осіб не молодше 18 років і не мають захворювань центральної нервової системи, серця, очей). Перебування персоналу в зоні впливу електромагнітних полів обмежується мінімально необхідним для проведення операцій часом.

Найбільш простим і ефективним методом захисту від електромагнітних полів є "защитарасстоянием". Знаючи характеристики металу, можна розрахувати товщину екрану, що забезпечує заданий ослаблення електромагнітних полів на даній відстані.

Екранування - найбільш ефективний спосіб захисту. Електромагнітне поле послаблюється екраном внаслідок створення в його товщі поля протилежного напрямку. Ступінь ослаблення електромагнітного поля залежить від глибини проникнення високочастотного струму в товщину екрану. Чим більше магнітна проникність екрану і вище частота экранируемого поля, тим менше глибина проникнення і необхідна товщина екрана. Екранують або джерело випромінювань, або робоче місце. Екрани бувають відбиваючі і поглинають.

Для захисту працюючих від електромагнітних випромінювань застосовують заземлені екрани, кожухи, захисні козирки, що встановлюються на шляху випромінювання. Засоби захисту з радіопоглинаючих матеріалів виконують у вигляді тонких гумових килимків, гнучких або жорстких листів поролону, феромагнітних пластин.

Для захисту від електричних полів надвисокої напруги (50 Гц) необхідно збільшувати висоту підвісу фазних проводів ліній електропередачі. Для відкритих розподільних пристроїв рекомендуються заземлені екрани (стаціонарні або тимчасові) у вигляді козирків, навісів і перегородок з металевої сітки біля комутаційних апаратів, шаф управління і контролю.

До засобів індивідуального захисту від електромагнітних випромінювань відносять переносні парасольки, комбінезони, халати з металізованої тканини, які захищають організм людини за принципом заземленого сітчастого екрану.

Захист від ураження електричним струмом

Проблема захисту від ураження електричним струмом і знання правил надання першої допомоги при електротравми особливо актуальні в сучасній техносоциальной середовищі. Будь ураження електричним струмом, навіть на перший погляд незначна, може бути небезпечним, так як дія струму на внутрішні органи (серце, нервову систему) іноді виявляються не відразу, а дещо пізніше. Тому у всіх випадках ураження електричним струмом або блискавкою після надання першої допомоги потерпілого потрібно як можна швидше доставити в лікувальну установу. Электротравмой називають ураження електричним струмом, а також патологічні зміни у тканинах (зовнішніх покривах, внутрішніх органів, нервової системи) і психіці, які викликаються в організмі під впливом електричного струму. Пошкодження залежать від сили проходить через організм електричного струму і від тієї енергії, яку струм перетвориться (тепло, світло, звук) при розряді в безпосередній близькості від людини. Загальні і місцеві явища, що викликаються дією струму на організм, можуть коливатися від незначних больових відчуттів, при відсутності органічних і функціональних змін з боку органів і тканин, до важких опіків з обвуглюванням і згоранням окремих частин тіла, втратою свідомості, зупинки дихання і серця й смерті.

Для захисту від ураження електричним струмом використовують різні засоби. Ізолюючі захисні засоби від ураження електричним струмом в залежності від робочої напруги електроустановок поділяються:

o на основні захисні засоби в електроустановках напругою до 1 кВ;

o додаткові захисні засоби в електроустановках напругою до 1 кВ;

o основні захисні засоби в електроустановках напругою понад 1кВ;

o додаткові захисні засоби в електроустановках напругою вище 1 кВ.

Основними називаються такі захисні засоби, ізоляція яких надійно витримує робочу напругу в електроустановках і дозволяє доторкатися до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою. Додаткові захисні засоби являють собою засоби, які самі по собі не можуть при даній напрузі забезпечити безпеку від ураження електричним струмом. Вони є додатковою до основних засобів мірою захисту, а також служать для захисту від напруги дотику, крокового напруги і додатковим захисним засобом для захисту від дії електричної дуги та продуктів її горіння.

Калоші та боти діелектричні є додатковим засобом захисту від ураження електричним струмом при роботі в закритих електроустановках, а також у відкритих - при відсутності дощу і мокрого снігу. Калоші дозволяється застосовувати при напрузі до 1 кВ і температурах від -30 до +50 °С, боти застосовують при напрузі понад 1 кВ і в тому ж інтервалі температур.

Рукавички є додатковим ізолюючим засобом при роботах на установках з напругою вище 250 В, і основним ізолюючим засобом на установках з напругою, що не перевищує 250 Ст.

Рукавички є основним засобом від ураження постійним або змінним електричним струмом напругою, що не перевищує 1 кВ, і додатковим засобом при напрузі понад 1 кВ в інтервалі температур від -40 до +30 °С.

Килими призначені для захисту працюючих від ураження електричним струмом. Вони є додатковим захисним засобом при роботі на електроустановках напругою до 1 кВ. Застосовуються при температурі від -15 до +40 °С. Килими являють собою гумову пластину з рифленою лицьовою поверхнею.

На кожному виробі серед інших даних проставляють дати виготовлення і випробування, які вказують на експлуатаційну придатність засобів індивідуального захисту. Діелектричні властивості рукавичок, ботів і калош погіршуються в міру їх зберігання і експлуатації. При використанні засоби індивідуального захисту від ураження електричним струмом вони повинні бути сухими і оберігатися від механічних пошкоджень. Щоразу перед застосуванням вони повинні піддаватися ретельному зовнішнього огляду і в разі виявлення будь-яких пошкоджень повинні бути замінені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Захист від електромагнітних полів та випромінювань. Забезпечення безпеки при використанні офісної техніки
ЗАХИСТ ВІД ЕЛЕКТРОМАГНІТНИХ ПОЛІВ ТА ВИПРОМІНЮВАНЬ
Методи і засоби захисту від електромагнітних полів
Джерела електромагнітних полів
Захист від постійних електричних і магнітних полів
Заходи захисту від ураження електричним струмом
Умови ураження електричним струмом
Причини електротравм та профілактика ураження електричним струмом
Фактори, що впливають на результат ураження людини електричним струмом
Надання першої долікарської допомоги потерпілому від електричного струму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси