Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Динаміка культури

Отже, П. А. Сорокін обґрунтовує те, що всі без винятку соціокультурні феномени безперервно змінюються, або ж інакше: перебувають у стані безперервного становлення. Визнаючи правомірність висловлювання Геракліта про вічне зміну, вчений звертається до детального аналізу причин цього твердження, задаючись питанням: де слід шукати коріння мінливості соціокультурних феноменів і як ми повинні її інтерпретувати?

Він наводить усталені в науці варіанти відповіді на це питання. Перший варіант відповіді дає так звана экстерналистская (від англ. externalism, external - зовнішній, зовнішній, що знаходиться поза) теорія, яка вбачає підстави зміни будь-якої соціокультурної системи в деяких "змінних", що знаходяться за межами самої системи. До цієї теорії він відносить і біхевіористичне теорії психосоциокультурных змін, психологічні та соціологічні теорії, головний принцип яких - "стимул - реакція".

Другий варіант відповіді абсолютно протилежний першому; його він називає теорією іманентного соціокультурного зміни. При розгляді будь-якої соціокультурної системи ця теорія заявляє, що система змінюється в силу своїх власних ресурсів і властивостей, тобто насіння свого зміни вона несе в собі.

Нарешті, третя - він називає її проміжною, або інтегральної, концепцією - розглядає зміну будь-якого соціокультурного явища як результат спільного впливу зовнішніх і внутрішніх сил.

Серед перелічених відповідей П. А. Сорокін схиляється на користь принципу іманентного зміни кожної соціокультурної системи, підкріпленого - при певних умовах і в певних межах - экстерналистским принципом". Дослідник уточнює, що прийняття принципу іманентного зміни не перешкоджає визнанню ролі зовнішніх сил у трансформації соціокультурної системи, які можуть сприяти ще більшому її зміни. Він переконаний в тому, що причина змін будь-якої соціокультурної системи лежить в ній самій. Головні чинники, що викликають зміни притаманні самої соціокультурної життя, з плином часу призводять будь соціокультурний устрій до руйнування. Несучи в собі насіння свого зміни, будь-яка соціокультурна система несе в собі і здатність формування власної долі, або свого життєвого шляху. Доля чи життєвий шлях будь-якої системи є результат її самоконтролю і впливу оточуючих сил; однак, чим більше вага самоконтролю системи, тим вище рівень її інтеграції і тим більше вона могутня. Автор пише: "як приблизного такого показника розпливчатого поняття, як "енергія" соціокультурної системи, пропонується наступний (менше розпливчастий) набір критеріїв: чим численніша складу системи, чим якісніше її члени в біологічному, розумовому, моральному і соціальному відношеннях; чим більше справжньої мудрості, знання й досвіду є в розпорядженні; чим більше солідарно (або послідовно) інтегрована система - тим вона сильніша, тим більш незалежною від навколишнього середовища. І тим більше її частка власного контролю при формуванні своєї долі". Тут настільки ясно сказано, що все залежить від людей, їх досвіду і вміння, що коментарі не потрібні.

При поясненні причин виникнення безладу в культурі П. А. Сорокін вказує на втрату стійкості соціальною системою або системою культури. "Оскільки рано чи пізно, в силу зміни, іманентно притаманного будь-якої соціокультурної системи, будь-яка система неминуче приходить в розлад, "в'яне" і руйнується, соціокультурний устрій всякого суспільства повинен переживати перехідні періоди і заодно відчувати наростання хвилі заворушень. З іншого боку, будь-яка нова система, якщо тільки вона здатна до виживання, неодмінно повинна перетворитися в стійку і кристаллизовавшуюся".

Динаміку культури П. А. Сорокін характеризує як "невичерпно різноманітний і вічно новий процес розвитку культури", що складається як з іманентно обмеженого зміни її систем, так і з безперервної заміни застарілих систем знову народжуються". Він пише про ритмах і періодичних повтореннях, про неминучість перехідних періодів, про те, що згодом "на зміну атомізації прийдуть універсалізація і абсолютизація цінностей". Цьому сприятиме плюралізації культурного простору - західного і східного, принципова відкритість і подолання чужості культур. Вважаємо, що ці судження П. А. Сорокіна не втратили своєї актуальності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

П. А. Сорокін про типологію та динаміку культури
Історична динаміка буття культури
Динаміка чисельності населення і трудова міграція
Типи соціокультурних суперсистем і соціокультурна динаміка П. А. Сорокіна
Методи та моделі аналізу динаміки економічних процесів
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
ЕКОНОМІЧНЕ БУДОВУ СВІТУ: СКЛАД, СТРУКТУРА І ДИНАМІКА СУЧАСНИХ НАЦІОНАЛЬНО-ДЕРЖАВНИХ ГОСПОДАРСЬКИХ СИСТЕМ
Культура мовленнєвого спілкування
Н. Кондратьєв: поняття економічної динаміки та кон'юнктури
Формування естетичної культури учнів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси