Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Міжнародний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Формування контрактної ціни

Контрактні ціни товарів або послуг в міжнародних торговельних (імпортних або експортних угодах формуються на базі світових цін, але їх остаточний рівень визначається в ході переговорів і фіксується в контракті з зазначенням базису ціни, валюти ціни, валюти платежу, умов постачання і платежу.

В залежності від характеру товару і від практики, що склалася в торгівлі даним товаром па світовому ринку, ціна у контракті може бути встановлена:

o за певну кількісну одиницю товару, вказану у звичайно вживаних у торгівлі даним товаром одиницях вимірювання (ваги, довжини, площі, об'єму тощо);

o вагову одиницю, виходячи з базисного вмісту основної речовини в товарі (для таких товарів, як руди, концентрати, хімікалії і ін);

o вагову одиницю в залежності від коливань натурного ваги, вмісту сторонніх домішок і вологості.

При постачанні товару різної якості та асортименту ціна встановлюється за одиницю товару кожного виду, сорту, марки окремо і вказується в специфікації, що становлять невід'ємну частину контракту.

Якщо в основу ціни покладена вагова одиниця, то в контракті вказується характер маси (брутто, нетто) і обмовляється, чи включає ціна вартість тари та упаковки.

При поставках комплектного устаткування ціни встановлюються за позиціями на кожну часткову поставку або на окремі комплектуючі частини і вказується в додатку до контракту.

Базис ціни визначає, які саме витрати по доставці товару (транспортні, страхові, складські та ін) включив у свою ціну продавець.

Валюта ціни

Ціна у контракті може бути виражена у валюті країни-експортера, імпортера чи у валюті "третьої країни". При виборі валюти ціни на масові товари при міжнародних угодах велике значення мають торгові звичаї, що існують у торгівлі цими товарами. Наприклад, у контрактах на каучук прийнято вказувати ціни у фунтах стерлінгів, у контрактах на кольорові метали і нафтопродукти, хутро - в американських доларах.

Експортер, як правило, прагне зафіксувати ціну у відносно стійкій валюті, а імпортер, навпаки, зацікавлений у встановленні ціни у валюті, яка підлягає інфляції, щоб отримувати від угоди додаткові вигоди, пов'язані з валютними операціями.

Спосіб фіксації ціни

Ціна може бути зафіксована в контракті в момент його укладання або визначатися протягом терміну його дії чи до моменту виконання контракту. Залежно від способу фіксації розрізняють такі види цін: тверда, рухома, змінна, з наступною фіксацією.

Звичайно в контракті обмовляється припустимий мінімум відхилення ринкової ціни від контрактної (2-5%), у межах якого перегляд зафіксованої ціни не проводиться. При встановленні рухливої ціни в контракті обов'язково має бути визначено джерело, але якому варто судити про зміну ринкової ціпи. Рухливі ціни найчастіше встановлюються на промислові, сировинні і продовольчі товари, що поставляються за довгостроковими контрактами.

Як правило, при укладанні угод на поставки кольорових металів з Росії, експортери встановлюють ціни на 5-7% нижче котирування на трьох місячні ф'ючерсні контракти на відповідний метал. Отриманої при цьому вигоди достатньо, щоб покрити вага транспортні, страхові та інші витрати і отримати достатню для експортера прибуток.

Контрактні ціни ніде не публікуються, тому що вони представляють комерційну таємницю. У принципі, контрактні ціни на визначений товар у визначеному регіоні і при наявності невеликого кола продавців і покупців визначити можливо. Рішення цієї задачі вимагає налагодженого збору ринкової інформації і створення банку даних.

Ціни товарів або послуг, що є предметом експортної або імпортної операції, формуються на базі світових цін, але їх остаточний рівень визначається в результаті переговорів між експортером і імпортером, та фіксуються в контракті з зазначенням валюти ціни, валюти платежу і умов платежу.

У процесі узгодження цін експортер і імпортер, ґрунтуючись на власному аналізі даних про кон'юнктуру на ринку товару, приступають до переговорів, заздалегідь знаючи, на які поступки вони можуть піти. У світовій практиці ведення зовнішньої торгівлі відомо велика кількість різних знижок. Цінові знижки - метод уторговывания ціни з урахуванням стану ринку й умов контракту. За оцінками фахівців, існує близько 40 різних видів цеповых знижок і надбавок. До найбільш поширених відносяться знижки, представлені на рис. 12.4.

Знижка продавця за обсяг одноразової покупки (партії) чи за стійкість покупок експортер у процесі торгу надає знижку в залежності від ситуації на конкретному ринку. Може досягати 20-30% до первісної ціни.

Знижка для ексклюзивного імпортера - фірма-імпортер є єдиним постачальником товару в країну чи регіон, домагається найкращих умов для продажу цього товару, власне кажучи допомагає експортеру закріпитися на ринку даної країни. Розмір знижки може досягати

Основні види знижок з ціни

Рис. 12.4. Основні види знижок з ціни

10-15% від первісної ціни. Практикується в умовах ринку монопольної конкуренції.

Знижка "сконто" , у випадку здійснення імпортером передоплати, повної чи часткової, за товар, що поставляється. Як правило, така знижка надається й у випадку прямого банківського переведення грошей при оформленні товарних накладних.

Знижка традиційному партнеру (чи бонусна), як правило, надається імпортеру, тривалий час працюючому на ринку з тим самим експортером. У даному випадку експортер упевнений у своєму партнері (покупця) з погляду правильного і своєчасного виконання контрактних зобов'язань; знижка надається, як правило, на річний обсяг продажів товару. Характерна в першу чергу для ринку досконалої конкуренції.

Знижки за покупку внесезонного товару, як правило, надається на ринках сільгосппродукції, одягу, взуття та ін.

Дилерська знижка , надається оптовим і роздрібним торговцям, агентам і посередникам. Ця знижка повинна покривати видатки дилерів на продаж і сервіс і забезпечувати їм визначений розмір прибутку.

Розміри перерахованих вище знижок визначаються окремо для кожного конкретного випадку. Як правило, розміри знижок варіюються між 2 і 10% від спочатку пропонованої ціни. Безумовно, можуть встановлюватися і більш істотні знижки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зміна контрактної ціни товару
Контрактна логістика
Держава: НДДКР і корпорації - контрактні системи
Особливості бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті
Валюта розрахунків
Єдина європейська валюта (євро)
Способи отримання і фіксації доказів
Способи виявлення, фіксації і вилучення слідів рук
Фіксація слідів транспортних засобів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси