Меню
Головна
 
Головна arrow Соціологія arrow Технологія соціальної роботи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реабілітація інвалідів методами фізичної культури і спорту

Реалізується в унікальному закладі - Центрі реабілітації інвалідів методами фізичної культури і спорту. У діяльності центру застосовується не тільки медична реабілітація, але також досить активно використовуються методи лікувальної фізичної культури, масажу, фізіотерапевтичних процедур, ортопедичних заходів. На тлі поліпшення фізичного самопочуття активно проводиться корекційно-виховна робота, надається психологічна допомога.

Лікувальна і адаптивна фізична культура крім впливу на соматичну сферу покликана сформувати в людини свідоме ставлення до свого тіла і здоров'я. Існують вроджені або набуті дефекти, які не можуть бути вилікувані або скориговані. Однак формована у інваліда в процесі психо-емоційної реабілітації установка на активність і соціальну суб'єктність сприяє їх більш високої самооцінки, знаходження можливостей активного та незалежного життя.

Головна мета центру - забезпечити нову якість життя людям з обмеженнями життєдіяльності, досягти максимально можливої фізичної, психічної і соціальної повноцінності людей з інвалідністю, допомогти їм інтегруватися в суспільство, відчути свою включеність в партнерські відносини за допомогою фізкультури і спорту, що є вельми ефективним, а в ряді випадків - єдино доступним засобом для повної або часткової реабілітації інваліда і повернути його до нормального соціального життя.

Інноваційні технології застосовуються в діяльності батьківських клубів (шкіл), створюваних на базі соціальних притулків, соціально-реабілітаційних центрів для неповнолітніх. Так як успіх в соціальній реабілітації можливий тільки в тому випадку, якщо буде проводитися реабілітація не тільки самої дитини, але і його неблагополучної сім'ї, спеціалізовані установи для дітей і підлітків ведуть виявлення проблемних сімей та розробляють технології для їх корекції.

Функціонують Клуби молодої сім'ї" соціального супроводу сімей колишніх вихованців інтернатних закладів і реабілітаційних центрів. В рамках їх діяльності фахівці центру надають допомогу юним мамам, не тільки навчаючи правил догляду за малюками і навичкам спілкування з ними, але і допомагаючи у вирішенні соціальних питань.

Мета таких технологій - перервати ланцюг сімейного неблагополуччя та соціального сирітства, сформувати у колишніх важких підлітків сімейні та батьківські цінності і установки.

Для реалізації права дітей, які залишилися без піклування батьків, жити і виховуватися в сім'ї в закладах створюються сімейні виховні групи, які є формою соціальної реабілітації та соціально-психологічної підготовки дітей до виховання сімейному оточенні. Вони дають можливість відшкодувати дитині відсутній досвід сімейного життя.

Мобільна служба з надання екстрених соціальних послуг неповнолітнім

Фахівці служби здійснюють патрулювання вулиць міста, виїжджають за місцем проживання для надання допомоги дитині та сім'ї.

Звернення дітей або небайдужих дорослих у приймальню з сигналом про дитину, що потрапив у біду, дозволяє надати йому екстрену допомогу, у разі необхідності вилучити з небезпечної для життя, здоров'я і моральності оточення, в будь-який час доби розмістити дитину в реабілітаційному центрі.

Центр розрахований на дітей із сімей групи ризику, що знаходяться в критичному або небезпечному положенні і потребують психологічної підтримки та соціальної реабілітації. Це можуть бути глибоко травмовані діти, з раннього віку відчувають соціальну та емоційну депривацию внаслідок нехтування батьками своїми обов'язками.

Фахівці центру займаються не тільки реабілітацією дитини, але і тісно працюють з його родиною. Пріоритетом у такій взаємодії виступає корекція, відновлення дитячо-батьківських відносин.

Ювенальні технології, застосовувані в соціальних притулках для дітей і підлітків, використовуються за такими напрямами:

o примирення при порушенні дитячо-батьківських відносин (у випадках, коли не стоїть гостро питання про обмеження або позбавлення батьківських прав);

o супровід у цивільному процесі;

o обмеження в батьківських правах, позбавлення батьківських прав, поновлення у батьківських правах, встановлення або зняття опіки/піклування, встановлення або зняття удочеріння/усиновлення;

o спадкові і майнові права;

o шлюборозлучні процеси;

o супровід у кримінальному процесі (дітей та сімей) у випадках:

- якщо вихованець установи є правопорушником (підозрюваним, обвинуваченим);

- якщо вихованець установи є свідком;

- якщо вихованець установи є потерпілим;

o підготовка кандидатів в опікуни, піклувальники, усиновлювачі;

o примирення, які використовуються фахівцями бригад мобільного виїзду.

При використанні примирних технологій проводиться робота з налагодження дитячо-батьківських стосунків з використанням мережевих зустрічей. Примирні процедури і медіація дозволяють більш ефективно вирішувати актуальну ситуацію, знаходити компромісні рішення при конфліктах. Фахівці (педагоги-психологи, соціальні педагоги, фахівці з соціальної роботи, юрисконсульт) регулярно беруть участь у таких процедурах і супроводжують неповнолітніх:

- на засіданнях комісії у справах неповнолітніх і захисту їх прав, органів опіки та піклування, надаючи психолого-педагогічні висновки та характеристики вихованців;

-готують і супроводжують вихованців на очних ставках, допитах, звітів та інших оперативно-розшукових і слідчих (досудових) заходах;

- беруть участь у судових засіданнях в рамках цивільного і в ряді випадків кримінального судочинства, а також готують характеристики та ув'язнення в суд з урахуванням відповідей на актуальні питання, що мають значення для справи, а також містять необхідні рекомендації щодо подальшої реабілітаційної та профілактичної роботи:

- супроводжують умовно засуджених вихованців у процесі виконання покарання.

Після рішення суду (у цивільних справах) або винесення вироку по кримінальній справі фахівці проводять індивідуальну комплексну реабілітаційну роботу з неповнолітнім, спрямовану на попередження рецидиву сімейного неблагополуччя або правопорушень, здійснюють постреабилитационное супровід випускників закладу.

Ювенальні примирливі технології також використовуються фахівцями бригад мобільного виїзду при наданні екстреної допомоги та інтенсивної короткостроковій інтервенції в рамках важкій життєвій ситуації, не вимагає вилучення дитини з сім'ї.

Соціальний супровід випускників інтернатних закладів

Особливістю технології є правовий і соціальний захист підлітків і молодих людей - випускників інтернатних закладів.

Основна соціальна проблема випускників полягає в тому, що в період перебування в інтернатному закладі не проводиться діяльність по їх підготовці до самостійного проживання. Більшість з випускників не адаптовані до самостійного життя, не пристосовані до самостійного вирішення побутових, сімейних та інших проблем.

Цілі технології - підвищення якості підготовки випускників інтернатних закладів до самостійного життя, формування у них соціальних знань, умінь, навичок, адекватної самооцінки та активної життєвої позиції.

Консультації психолога спрямовані на мотивування молодих людей до самовиховання, саморозвитку, є невід'ємною частиною соціально-реабілітаційного процесу. Соціально-педагогічна допомога спрямована на формування у випускників соціально схвалюваних умінь, навичок. У тому числі формуються навички ведення домашнього господарства, використання побутової техніки, приготування їжі тощо

Правові консультації забезпечують:

o вирішення питань, пов'язаних з наявністю та оформленням документів, необхідних для життєустрою випускників інтернатних закладів;

o проведення юридичних консультацій по своєчасній оплаті комунальних платежів;

o допомогу в питаннях, пов'язаних з охороною і захистом прав та інтересів дітей-сиріт;

o соціально-правове просвітництво випускників (проведення занять з питань правового виховання та юридичної грамотності);

o проведення тренінгів (відпрацювання складних ситуацій, практичні поради один одному щодо поведінки в складних життєвих ситуаціях).

Фахівці центру проводять мережеві зустрічі з вирішення питань працевлаштування, побутових проблем, проблем особистого характеру, організовують обмін досвідом між новоприбулими випускниками та випускниками, які вже перебувають на обліку в центрі. Їх навчають комп'ютерній грамотності, ті, у кого вдома немає відповідної техніки, мають можливість відвідування комп'ютерного класу в центрі.

Таким чином, аналіз перелічених інноваційних технологій свідчить про те, що йде їх активна технологізація соціального обслуговування, що в багатьох випадках дозволяє розширити спектр соціальних послуг, підвищити їх якість без значних додаткових фінансових вливань або навіть з вираженою економією коштів.

Нові технології розробляються у сфері надання соціальних послуг різним категоріям населення залежно від матеріальних і технологічних можливостей, але також і з урахуванням виникає суспільної потреби.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фізична культура і спорт у вільний час
ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СОЦІАЛЬНО-ТРУДОВОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ХВОРИХ ТА ІНВАЛІДІВ
Соціальна роль, функції фізичної культури і спорту
Технології надання соціальних послуг мобільного соціального службою
Класифікація соціальних послуг та нормативи їх надання
Надання державних послуг як головна властивість цивільної служби
Соціальний супровід
ОРГАНІЗАЦІЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СОЦІАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Правове забезпечення соціальної роботи установ соціального обслуговування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси