Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управління людськими ресурсами
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аутсорсинг персоналу

Будь-яка компанія змушена вирішувати завдання, пов'язані з управлінням персоналом - наймом співробітників, розрахунком компенсацій і податковою звітністю. При цьому така діяльність є профільною лише для кадрових агентств. Саме тому практика аутсорсингу управління персоналом придбала значну популярність. Частіше передаються процеси, пов'язані з підбором і пошуком співробітників (а також лізингом персоналу і аутстаффінг), рідше - процеси кадрового адміністрування і розрахунку заробітної плати.

Практика аутсорсингу процесів управління персоналом широко поширена в Росії. Прикладами компаній, що надають послуги з підбору і найму персоналу, є різні кадрові агентства. Постачальників комплексних послуг аутсорсингу у сфері управління персоналом та кадрового адміністрування в Росії значно менше.

Виведення персоналу за штат - кадрове агентство (або інша структура) оформляє співробітників компанії в свій штат, при цьому працівник залишається на своєму робочому місці і виконує колишні обов'язки. Залежно від особливостей оподаткування це може істотно знизити реальну вартість найму або дозволить отримати спеціальні пільги для організацій з малим штатом. Розвитком цієї ситуації є спрямування тимчасово вільного персоналу на роботу в різні підприємства.

Згідно з заявами багатьох постачальників послуг аутсорсингу зовнішньому виконавцеві можуть бути передані практично будь-які функції організації. На практиці найбільш поширеною формою реалізації аутсорсингу в Росії є передача таких функцій:

- інвентаризація основних засобів, товарів і матеріалів;

- бухгалтерський облік і розрахунок податків;

- юридичне забезпечення діяльності;

- розрахунок заробітної плати працівників;

- управління персоналом;

- інформаційні системи та управління базами даних;

- маркетингові комунікації та зв'язки з громадськістю;

- управління проектами від розробки до реалізації;

- питання економічної та інформаційної безпеки;

- управління логістикою і доставкою;

- виробництво;

- зборка і тестування;

- прибирання та обслуговування;

- управління транспортом, його технічне обслуговування та ремонт;

- послуги офісного друку, управління офісної печаткою. У ряді випадків організація зобов'язана передати функції щодо здійснення певної діяльності стороннім організаціям. Наприклад, пайовий інвестиційний фонд не може самостійно вести облік, контроль і управління власними активами. Для цього він зобов'язаний вдаватися до послуг зберігача, аудитора і керуючої компанії.

Аутсорсинг дозволяє організації-замовнику скоротити витрати і значно знизити трудомісткість і витрати на експлуатацію інформаційних систем і додатків, концентруватися на основних бізнес-процесах, не відволікаючись на допоміжні.

Вигоди:

1. Зниження вартості реалізації бізнес-процесу, а саме:

- скорочення і контроль витрат;

- економія на податках на зарплату штатної одиниці;

- звільнення внутрішніх ресурсів компанії для інших цілей.

2. Збільшення якості одержуваних продуктів або послуг:

- фокусування компанії на основній діяльності як замовника, так і виконавця - тут можливий синергетичний ефект;

- використання спеціалізованого обладнання, знань, технологій.

3. Зниження ризиків, пов'язаних з реалізацією бізнес-процесу:

- використання конкуренції на ринку виконавця;

- скорочення впливу некерованих чинників, наприклад нестача комплектуючих;

- поділ і часткова передача іншій організації ризиків;

- додатковий доступ до фінансів - підвищення інвестиційної привабливості організації.

При використанні аутсорсингу в Росії виявлялися наступні недоліки:

- рівень професіоналізму співробітників аутсорсингової компанії - аутсорсера (як виконавця, так і його керівника) може виявитися недостатнім для виконання робіт або надання послуг на належному рівні;

- недостатність важелів керуючого впливу, що може призвести до зниження ефективності процесів і збільшення витрат на обслуговування;

- наявність ризиків порушення схоронності майна, безпеки та витоку відомостей конфіденційного характеру в результаті надання нерегульованого доступу до документів, даними і матеріальних цінностей підприємства;

- збільшення часу вирішення проблем в аварійних ситуаціях, пов'язане з гаком передавальною ланкою і узгодженнями.

Непрацездатність в організаціях з низьким рівнем зрілості через відсутність прописаних і зрозумілих бізнес-процесів.

Недостатній рівень підбору кадровими агентствами, де НR-менеджери часто здатні підбирати некваліфіковану робочу силу, але часто не здатні оцінити кваліфікацію претендента на робоче місце. Велика плинність персоналу. Штатний співробітник здатний своєчасно виявляти деякі помилки, а іноді проінформувати клієнта про новинки, позаштатний співробітник зазвичай виявляє тільки шаблонні помилки, які є менш критичними.

На сьогоднішній день у світі існує безліч різновидів аутсорсингу бізнес-процесів, багато з яких успішно застосовуються і на російських підприємствах. В залежності від специфіки галузі діяльності, цілей і задач у кожній конкретній організації процеси, які передаються стороннім компаніям, можуть істотно відрізнятися один від одного. Тим не менше існує декілька характерних прикладів, реалізація яких можлива для більшості підприємств незалежно від їх розміру.

Нерідко компанії замість штатного юриста воліють користуватися аутсорсингом. Як правило, це обходиться значно дешевше, ніж утримання власного фахівця. Юридичні послуги, як бухгалтерські, потрібні будь-якої організації, установи або громадської організації, але в більшості випадків навантаження просто недостатньо, щоб зробити вигідним використання штатного юриста.

Основні недоліки використання аутсорсингу:

- передача будь-якого бізнес-процесу на аутсорсинг вимагає наявність в компанії фахівців, які комунікують з аутсорсером, слідкують за якістю, повнотою і вартістю його послуг;

- передача ключових бізнес-процесів на аутсорсинг призводить до поступової втрати компанією ключових компетенцій; по суті, компанія за свої гроші створює собі конкурента на ринку (справедливо виключно для виробничого аутсорсингу);

- перемикання на іншого аутсорсера (частіше при аутсорсингу виробництва) може бути досить дорогим і болючим. При цьому аутсорсер може піднімати ціни або незадовільно виконувати свою роботу.

Переваги аутсорсингу:

1. Економія коштів. Вартість послуг аутсорсингу набагато нижче, ніж витрати на побудову власної структури. З зарплати власних працівників ви зобов'язані відраховувати податки і внески у фонди. Вартість послуг аутсорсера є вашими витратами і скорочує оподатковувану базу.

2. Економія робочого місця. Створення власної структури вимагає додаткові офісні площі, оргтехніку, канцтовари, довідково-правові системи, ліцензійне програмне забезпечення.

3. Постійна безвідмовна робота. Власним працівникам ви зобов'язані надавати щорічну відпустку, лікарняний. Фирма-аутсорсер працює постійно.

4. Економія часу. Підбір кадрів - непросте завдання, що вимагає часу. Інфраструктура, технології і фахівці, необхідні вам, вже є у нас.

5. Гарантована якість. Фирма-аутсорсер має у своєму штаті команду висококваліфікованих фахівців і володіє багатим досвідом виконання аналогічних проектів.

Договір між суб'єктами зазвичай називався "договором про обслуговування". Ця практика збереглася і до цього дня, хоча користуються послугами зовнішніх співробітників зараз тільки дуже невеликі підприємства, яким просто не під силу тримати кваліфікованого працівника на повну ставку. А ось спеціального виду договору, який регламентував би аутсорсингові послуги, так досі й не існує - в ЦК РФ такого поняття не передбачено. Втім, це не є перешкодою для розвитку даного бізнесу - адже "все, що не заборонено, те дозволено". Правда, доведеться самостійно опрацьовувати основні умови договору, але свобода творчості нікому ще не заважала. При складанні аутсорсингового договору необхідно передбачити кваліфікаційні вимоги до персоналу, строки надання та заміни персоналу, взаємні штрафні санкції на випадок дострокового розірвання і, звичайно, такі питання, як відповідальність виконавця за роботу наданого ним персоналу. Ретельна робота над проектом договору може допомогти клієнту аутсорсера (зазвичай це кадрове агентство) не прогоріти, коли найманий персонал, приміром, погіршить реноме замовника або, того гірше, випустить за межі організації комерційно важливу інформацію.

Потрібно також враховувати, що договір аутсорсингу кадрів (зазвичай він називається "про надання персоналу") - це не договір на виконання певного обсягу роботи. Це всього лише договір на надання певної кількості людей потрібної кваліфікації. Тому не слід очікувати, що після десанту замовлених диспетчерів все піде як по маслу. Вам все одно доведеться вводити в курс справи новачків, демонструвати, хто тут господар і т. п. Тому що якщо ви не проведете всіх цих звичайних кадроуправленческих дій, через тиждень сторонній персонал буде пити чай точно так само, як і свою.

Використання аутсорсингу вигідно і тоді, коли в організації є відділи, виробництва, підрозділи, які не можуть бути в силу об'єктивних причин завантажені на 100% часу. Невеликого офісу, наприклад, потрібні послуги з прибирання, але при цьому години в день цілком достатньо, щоб навести у всіх приміщеннях повний порядок. В цьому випадку брати прибиральницю на ставку безглуздо - і тут стане в нагоді аутсорсинг.

У періоди зростання організації завжди виникає безліч самих різних нових проблем, і відволікання сил і ресурсів на підготовку нових кадрів, та ще й в "епоху змін" означає загрозу стратегічним планам. Тому персонал береться в оренду - і згодом частину його, цілком можливо, стане штатними співробітниками.

І самий тривіальний випадок - коли в організації є один-єдиний у своєму роді співробітник, якому пора у відпустку. Щоб не запустити роботу, можна замовити заміну на місяць.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виведення за штат персоналу (аутсорсинг)
Маркетинг сфери послуг аутсорсингу
Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації персоналу
Етапи процесу управління персоналом підприємства
Сучасні тенденції в управлінні персоналом
Аутсорсинг
Соціальний аутсорсинг
Застосування аутсорсингу
Переваги аутсорсингу
Аутсорсинг як інструмент реформування підприємств
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси