Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Архітектура та іконопис XVI в

Розквіт шатрової архітектури, кам'яна за зразком дерев'яної. Перший шатровий храм Вознесіння в Коломенському (1532) в честь народження Івана. Висота 58 м (Нотр-Дам 69 м.). Майже половину будівлі становить 8-гранний намет, восьмерик на четверику, з усіх боків галереї. Поєднання червоного і білого. Щоб склепіння не впали, збільшили товщину стін внизу (до 2/3 площі). В зв'язку з розширенням кам'яного будівництва запровадили єдиний розмір цегли, виробленого на державних заводах з клеймом (державний герб). В якості декору теракотові кахлі. Проте, як і раніше переважало дерево. У XVI ст. остаточно склався тип селянського будинку: хата з кліттю (світлицею), холодні сіни під двосхилим дахом.

В 1505-1508 рр .. італієць Бон Фрязин поставив на місці старої церкви стовп Івана Великого, в середині століття прибудована дзвіниця, а закінчена при Годунові. Майже 80 м. Пожежа 1547 р. знищив фрески Кремля, до 1552 р. вони були відновлені: Золота палата Кремля розписана під керівництвом Сильвестра і митрополита Макарія. У розписах царських палат світські (історичні), а не церковні теми переважали. Стоглав вказав ікони Рубльова як зразок для наслідування. Дяк Іван Висковатый заперечував проти розписів Золотої палати, особливо проти ікони псковських майстрів Остані і Якушки, написаної для Благовіщенського собору (розбіжність московської ортодоксальної школи та новгородсько-псковської релігійної культури, більш відкритою західним впливам). Для Висковатого ікона повинна була зображувати лики, а не символи (проти того, що Христос зображений як воїн на хресті або нагий ангел з крилами тощо). Тобто він виступав за дотримання старої візантійської традиції. "Строгановская школа" - Прокіп Чиріно, Никифор, Знемога, Назарій і Федір Савини - працювали в Москві, але часто виконували замовлення Строганових, технічна досконалість, мистецтво мініатюри, збережено у Палеху.

В честь взяття Казані побудований храм Покрови Богородиці. Спочатку побудували дерев'яну Троїцьку церкву, а потім на цьому місці в 1555-1561 роках побудований кам'яний собор. Храм Василя Блаженного. 47 м. Зодчий Барма і псковський майстер Постник Яковлєв. Комплекс з 9 храмів-стовпів, центральний з високим шатром, а 8 храмів-приділів з куполами. Спочатку храм був білим а глави покриті побіленою залізом. У XVII ст. отримав строкату забарвлення, змінилося покриття голів.

Крім кремлівських, в Москві спорудили в 1530-х рр. кам'яною стіною Китай-міста навколо посада. В 1580-х рр. звели стіни Білого міста (архітектор Федір Кінь-Савельєв) - нинішній бульварне кільце; в 1591-1592 рр. Дерев'яний місто (Скорода) - Садове кільце (1580-1590-х рр.); лінії укріплень зі 120 вежами оточили Москву в XV-XVI ст.

Перехід до вогнепальної зброї змінило характер укріплень, стали потрібні більш потужні кам'яні стіни з вежами, бійницями, дозорними вежами. У 1508-1511 рр. з участю Петра Фрязина побудований кам'яний кремль Нижнього Новгорода. У 1514-1521 рр. збудовано кремль в Тулі, потім в Коломні, Зарайська. У 1556 р. був побудований кремль в Серпухові. У XVI ст. побудовані кам'яні стіни Троїце-Сергієва монастиря. Федір Кінь побудував Смоленський кремль - "намисто руської землі".

Храми - небудь монументальні або посадські і монастирські (невеликі за розмірами). Величні храми будувалися в наслідування Успенського собору Кремля. Вирішивши зробити опричной столицею Вологди, Іван IV особисто стежив за будівництвом храму Св. Софії (1568-1570) - в наслідування Успенського собору Кремля. Величезний за розмірами, він все ж спрощено повторював Успенський собор у Москві.

З Новгорода почало поширюватися багатоголосий спів. Іван Шайдуров винайшов "прапори" - знаки для запису мелодії. Ширше дзвін. Скоморохи (групи до 100 осіб). Одяг селян: у жінок - понева і сарафан, косоворотка з розрізом на лівій стороні у чоловіків, кокошник і валянка - головні убори. Їжа - капустяні щі, гречана, вівсяна, горохова каші, печена і хлопець репа, риба, вівсяний кисіль, по святах - пироги з начинкою, млинці, яйця, ікра, осетрина, пиво, мед.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Архітектура
Архітектура
Класицизм в архітектурі
Архітектура
Основні проблеми архітектури XX століття
Архітектура
Архітектура Дворіччя
Архітектура
Корпоративна архітектура
Архітектура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси