Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Цивільна служба федеральної законодавчої влади

Громадянська служба федеральної законодавчої влади є однією з чотирьох первинних підсистем і складається з двох зовсім самостійних апаратів палат Федеральних Зборів - апарату Ради Федерації і апарату Державної Думи. Якщо взаємодія палат певним чином регламентовано Конституцією РФ і федеральними законами, то взаємодія управлінських апаратів ніде і ніяк в нормативних актах не зазначено. Кожен з цих апаратів діє на власний розсуд, виходячи лише з інтересами відповідних палат. Хоча формально Рада Федерації вважається верхньою палатою, а Державна Дума - нижньою палатою Федерального Збори, на відносинах між апаратами цих двох палат ця обставина ніяк не відбивається (табл. 7).

Таблиця 7. Склад кадрів федеральної державної цивільної служби та підлозі, категоріям і групам посад органів законодавчої влади на 1 жовтня 2011 р.

Склад кадрів федеральної державної цивільної служби та підлозі, категоріям і групам посад органів законодавчої влади на 1 жовтня 2011 р.

Зазвичай виділяють чотири типи управління парламентським апаратом: 1) централізований; 2) частково централізований; 3) частково децентралізований і 4) децентрализованный1. Апарат Федеральних Зборів РФ, цілком очевидно, відноситься до другого типу. Він може бути охарактеризований як частково централізований, оскільки в ньому є два незалежних апарату (на кожну з палат), які очолюються своїми керівниками. Природно, в побудові цих апаратів є своя специфіка, пов'язана безпосередньо з функціональною специфікою відповідних палат Федеральних Зборів.

Апарати Ради Федерації і Державної Думи функціонують на основі принципу подвійного підпорядкування. Секретаріати підпорядковуються, насамперед, тим керівникам Ради Федерації і Державної Думи, яких вони обслуговують, а потім - керівникам апаратів палат. Центральний управлінський апарат підпорядковується керівникам Ради Федерації і Державної Думи, а також керівництву апарату. Апарати комітетів і комісій підпорядковуються керівництву комітетів і комісій, а потім і керівництву апаратів палат. Стало бути, об'єднуючу, інтегруючу функцію в структурі громадянської служби Федеральних Зборів виконують керівники двох центральних апаратів.

Як бачимо, цивільні служби двох палат Федеральних Зборів, будучи управлінськими структурами вищого законодавчого органу Росії, функціонують в значній мірі автономно. Їх діяльність узгоджується лише з керівниками палат і ними ж координується. Керівництво апаратів палат відчуває в даній ситуації певні труднощі і незручності, оскільки змушені "варитися у власному соку".

Безсумнівно, на роботу апарату Федеральних Зборів часом надають негативний вплив деякі політичні керівники і, зокрема, окремі депутати. На жаль, росіяни поки не виробили критеріїв для вибору потрібних і корисних парламентаріїв. За минулі роки їх число, в особливості це відноситься до Державної Думі, потрапляли самозакохані політикани, які були готові побитися з колегами перед телекамерами, потягати жінок за волосся, прогуляти засідання Думи, не сковували себе якими-небудь моральними нормами. Після закінчення депутатського терміну вони зазвичай не віддавали державні квартири і не поверталися у свої регіони. Неконфліктні і працьовиті народні обранці у депутатському корпусі сприймалися швидше як виняток.

Що б не говорили сьогоднішні думські керівники, традиція парламентаризму в Росії ще не створена. Загальним в історії дореволюційної і сучасної Думи є те, що вони діють в умовах недооцінки виборцями важливості і самоцінності законодавчої влади, неповаги до самого праці законотворчості. Нинішні депутати часто не бачать високу мету свого перебування в парламенті, ставляться до нього як до короткочасного етапу своєї кар'єри, спосіб зав'язати потрібні знайомства і зв'язку, підготовку до іншої, більш статусної посади.

Але ж становище депутата передбачає не епатажні (фр. епатаж - скандальні) витівки, популізм або беззастенчивое лобіювання фінансових інтересів своїх родичів і бізнес-партнерів, а копітку, сумлінну, навіть нудну роботу з вивчення предмета законопроекту, області, в якій він буде реалізовуватися, практики його виконання. Таких думців ми знаємо поки зовсім небагато.

В даний час створення законів відіграє основну, базову, але не визначальну роль у правовій інформатизації суспільства. Для того, щоб "господарюючі суб'єкти" і інші "юридичні особи" змогли скористатися прийнятими юридичними нормами, потрібна особлива система правової інформації. Державні організації виявилися не в змозі задовольнити цей попит - ні кількісно, ні якісно, віддавши цю ділянку недержавним структурам. Не тільки в Росії, але і в інших країнах саме недержавні компанії відіграють визначальну роль у правовій інформатизації суспільства. Причини цього - в організаційній гнучкості, можливості залучення фахівців з розробки та вдосконалення програмних технологій і, нарешті, у розвитку збутових та сервісних структур.

Дійсно, в кінці 1980-х налагоджених технологій розповсюдження правової інформації в Росії ще не було, а існуючі розробки мали ті чи інші обмеження. Рішення було знайдено лише на початку 1990-х рр. Саме тоді в науково-виробничому об'єднанні "Обчислювальна математика і інформатика" (НВО "ВМІ") були розроблені і реалізовані принципові ідеї побудови сервісних структур для обслуговування довідкових правових систем у сотень тисяч користувачів. Ці ідеї фактично і створили цілу інформаційну галузь, в основі якої лежать довідкові правові системи (СПС).

Серед систем, створених державними підприємствами для забезпечення деяких завдань правової інформатизації державних відомств, насамперед, слід назвати: "Еталон" (ПЦПИ при Мін'юсті Росії) і "Система" (ПТЦ "Система" при ФСТ Росії). Крім того, на російському ринку представлені приватні СПС: "Консультант-Плюс", "Гарант", "Кодекс", ЮСИС (фірма "Интралекс"), "Референт" (ЗАТ "Референт-Сервіс"), "Ваше право" і "Юрисконсульт" (фірма "Інформаційні системи і технології"), система "Енциклопедія російського права" (Асоціація розвитку банківських технологій) і деякі інші.

Таким чином, в нашій країні за короткий термін виникла і успішно розвивається нова галузь інтелектуального виробництва. За деякими оцінками, у галузі працює близько 20 тис. фахівців і обслуговується понад 250 тис. компаній-клієнтів. Реальний доступ до довідкових правових систем отримали понад півмільйона користувачів. Це одна з небагатьох високотехнологічних галузей в Росії, яка була створена за останні 15 років практично з нуля і в якій представлені виключно російські компанії. Пройдений шлях від найпростіших електронних архівів до складних аналітичних систем, що багато в чому перевершують аналогічні закордонні розробки.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Громадянська служба федеральної виконавчої влади
Громадянська служба федеральної судової влади, прокуратури та інших федеральних державних органів
Державна громадянська служба як адміністративна влада
Федеральна громадянська служба
Механізми взаємодії федеральної і регіональної цивільних служб
Законодавча влада на федеральному рівні
Організація і компетенція федеральних служб, керованих Президентом РФ, Урядом РФ і здійснюють адміністративне управління в області фінансів
Система і компетенція федеральних органів виконавчої влади, що забезпечують безпеку Російської Федерації
Шляхи вдосконалення федеральної цивільної служби
Посадова структура та реєстри федеральної цивільної служби
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси