Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організаційні форми: тенденції розвитку

Організаційно-правові форми, в яких існують господарюючі суб'єкти, різні. У менеджменті розглядаються організаційно-економічні форми об'єднань підприємств. Вони досить детально розглянуто в класичних підручниках з теорії управління. Серед величезного розмаїття організаційних форм управління в якості основних можна виділити: 1) організаційні форми управління, які діють у галузевих (міжгалузевих) структурах; 2) організаційні форми управління, які діють у регіональних (міжрегіональних) структурах; 3) змішані (територіально-галузеві) структури управління. Перша група організаційних форм управління включає трести, картелі, синдикати, концерни, інші галузеві об'єднання. Друга група організаційних форм управління включає територіальні форми: особливі економічні зони, регіональні промислові центри, регіональні програми соціально-економічного розвитку та ін Нарешті, третя група організаційних форм управління орієнтується на комплексність у використанні переваг перших двох. До цієї групи слід віднести холдинги, асоціації, а також кластери (виробничого та територіального характеру), федеральні округи, державні корпорації та ін.

Більша частина організаційних форм управління пов'язана з формою власності, яка і зумовлює її структуру. Тут поділ пов'язано з організаційною формою юридичної особи і господарюючих суб'єктів без прав юридичної особи. Юридичні особи в свою чергу поділяються на комерційні та некомерційні організації. До комерційним організаціям ставляться товариства (повні товариства і товариства на вірі), товариства з обмеженою та з додатковою відповідальністю, відкриті та закриті акціонерні товариства, унітарні підприємства, виробничі кооперативи і селянські господарства. До некомерційним організаціям відносяться споживчі кооперативи, громадські об'єднання, фонди, установи, державні корпорації, некомерційні партнерства, автономні некомерційні організації, асоціації і союзи, товариства власників житла, садівничі, городницькі або дачні некомерційні товариства. Всі ці организационноправовые форми визначаються російським законодавством і детально описані в спеціальній літературі.

Інтенсифікація суспільних відносин у взаємодії суб'єктів власності та господарювання призвели до створення принципово нових організаційних форм управління. Розглянемо деякі з них: мережеві та оболонкові організації та стратегічні альянси.

Мережеві організації. При створенні компанії-мережі підприємство розбивається для більш гнучкого виконання виробничих програм на самостійні у господарському, а іноді і в юридичному відношенні центри (господарські одиниці, відділення, виробничі сегменти, центри прибутку).

В основі побудови і функціонування мережевих компаній і їх взаємодії один з одним лежить не вузька функціональна спеціалізація, яка довела на практиці свої недоліки (збільшення числа рівнів управління, великий обсяг зусиль по координації тощо), а інтеграційні процеси в управлінській діяльності. Традиційні ієрархічні структури управління доповнюються численними горизонтальними зв'язками.

Великомасштабна мережа дає можливість поєднувати переваги малих і великих підприємств, використовуючи "важіль" знань і досвіду, заміщаючи процедури централізованого планування процесом мережевої взаємодії. Мережеві структури в своїй діяльності використовують особливі принципи, серед яких - принцип взаємної довіри. Кожен учасник мережі вносить лише невеликий внесок у функціонування всієї мережевої організації. Створення організаційних мереж веде до посилення їх взаємозалежності і вимагає відносин довіри між підрозділами.

Ефективність мережевих компаній гарантується раціоналізацією багатьох бізнес-процесів і, як наслідок, низьким рівнем і раціональною структурою витрат. Крім того, мережі отримують значний ефект від масштабу. Мережі виключають дублювання використання робочої сили та потужностей на різних ділянках. Тим самим вдається уникати високих сукупних витрат на виробництво кінцевої продукції.

Здатність сформувати мережу відносин із зовнішніми контрагентами і бізнес-партнерами - це ключовий фактор успіху багатьох видів бізнесу.

У вітчизняній практиці прикладами мережевих організацій можуть служити найбільші банки з розгалуженою мережею філій, такі як Ощадбанк, збутові організації та ін

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організаційний розвиток
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
Форми міжнародного поділу праці та тенденції його розвитку на сучасному етапі
Моделі організаційного розвитку
Організаційно-господарські форми
ОРГАНІЗАЦІЯ ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ: ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИХ ФОРМ
Цілі і принципи організаційного розвитку
Тенденції розвитку та різновиди
Вибір організаційно-правової форми малого підприємництва
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси