Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Фінанси і кредит
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція I Гроші та грошовий обіг

Лекція 1. Сутність грошей, їх види і функції

Сутність грошей, їх необхідність та умови виникнення

Всі сучасні господарства засновані на грошових відносинах. Сутність грошей полягає в тому, що вони є активним елементом і складовою частиною економічної діяльності суспільства, відносин між різними учасниками і ланками відтворювального процесу.

Гроші є загальним товарним еквівалентом, без них неможливо здійснювати безпосередній обмін між різними товарами. В умовах бартерних угод, коли окремі товари можуть обмінюватися між собою, рамки такого обміну обмежені, а масовий характер обміну товарами, створення ринку просто неможливі.

Завдяки грошам з'явилася можливість розділити одноразовий процес взаємного обміну товарами (Т-Т) на два різночасно здійснюваних процесу: перший полягає у продажу свого товару (Т-Д), другий - у придбанні потрібного товару в інший час і в іншому місці (Д-Т).

Це, в свою чергу, призвело до того, що сфера застосування грошей значно розширюється. З просто посередника в процесі обміну товарами, гроші набувають самостійний рух, вони відокремлюються від руху товарів. Виробник товарів після його реалізації може зберігати гроші, розжарювати їх, використовувати за власним розсудом. Наприклад, давати в борг за певну плату, удосконалити власне виробництво, розвивати виробництво нових товарів і т. д. Ці процеси, в свою чергу, призвели до розширення можливостей розвитку і підвищенню ефективності товарно-грошового господарства.

Сутність грошей полягає також у визначенні ціни, що виражає вартість товару.

Гроші - економічна категорія, в якій виявляються і при участі якої будуються суспільні відносини: гроші виступають в якості самостійної форми мінової вартості, засобу обігу, платежу і накопичення.

В сучасних умовах гроші використовуються при:

o визначенні цін і реалізації товарів і послуг;

o визначення собівартості продукції і величини прибутку;

o оплату праці;

o складанні та виконанні бюджетів;

o здійснення кредитних і розрахункових операцій;

o здійснення операцій з цінними паперами;

o заощадженні та накопиченні в якості засобу;

o оцінці обсягу ресурсів, що беруть участь у процесі виробництва (основні та оборотні фонди), і т. п.

Гроші виникають за певних умов здійснення виробництва і економічних відносин в суспільстві і сприяють подальшому їх розвитку. Під впливом мінливих умов розвитку економічних відносин змінюються і особливості функціонування грошей.

До безпосередніх передумов появи грошей відносяться:

o перехід від натурального господарства до виробництва товарів та обміну товарами;

o майнове відокремлення виробників товарів - власників виготовленої продукції.

Натуральне господарство характеризується виробництвом продукції, призначеної для власного споживання. Для товарного господарства характерне виробництво продукції для обміну або реалізації. Перехід від натурального господарства до товарного супроводжувався розвитком виробничої спеціалізації. Тобто виробники спеціалізувалися на випуску конкретної продукції, що призводило до підвищення продуктивності праці і відповідно збільшенню виробництва.

Майнове відокремлення товаровиробників, які є власниками вироблених товарів, дозволяло обмінювати належні їм товари на інші, або реалізувати товари за гроші.

Перехід від натурального господарства до товарного, а також вимога дотримання еквівалентності обміну зумовили необхідність появи грошей, без участі яких неможливий масовий обмін товарів, що складається на основі виробничої спеціалізації і майнової відокремленості товаровиробників.

Значення грошей для сучасних економік неможливо переоцінити. Досить сказати, що вони лежать в основі функціонування таких економічних категорій, як фінанси, кредит, ціна, заробітна плата і ін

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Грошові агрегати
Гроші
Гроші і грошова система
Сутність грошей
Сутність і функції грошей
Функції грошей та їх роль в сучасних умовах. Грошова маса
Необхідність і сутність грошей
Сутність грошей
Функції грошей та їх роль в сучасних умовах. Грошова маса
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук