Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Тенденції розвитку стратегічного менеджменту

Традиційно стратегія розумілася лише як результат планування, як щось зафіксоване і стале. Останнім часом серед фахівців зі стратегічного планування стало переважати нове розуміння стратегії як з'єднання раціонально виробленої стратегії і випадковою, так званої надзвичайної стратегії. Остання визначається шаблонами, моделями в потоці рішень і дій, вона є результатом взаємодії планових та незапланованих дій. Стратегія - це перспектива розвитку і зразок, модель реагування на зміни зовнішнього середовища, в рамках якої діє дана організація.

Нове розуміння стратегії зумовлено високим ступенем мінливості сучасного світу - майбутнє непередбачуване, визначеності немає ні в чому, немає достовірних прогнозів, цілі рухливі так само, як і зовнішні умови. Ми живемо в світі, який швидко змінюється. Кожен наступний період значно відрізняється від попереднього. Саме тому успішно діючі організації управляють власними змінами з метою постійної адаптації до мінливих зовнішнього середовища. В цих умовах детальні стратегії не можуть бути завчасно збудовані. Часто їх доводиться коригувати по ходу справи.

Процес стратегічного менеджменту може бути описаний як логічний, систематичний підхід для створення головних рішень в організації. Однак інтуїція також корисна для прийняття рішень в ситуаціях великої невизначеності або ризику. Альберт Ейнштейн підтверджував важливість інтуїції, коли говорив: "Я вірю в інтуїцію і натхнення. Уява важливіша, ніж знання, тому що знання обмежена, а уява охоплює цілий світ". Таким чином, вибір інтуїтивного або аналітичного підходу до розробки стратегії - це не вибір типу "або - або". Аналітичне роздуми і інтуїція повинні доповнювати один одного.

Стратегічний план не є суто адміністративним документом. Це скоріше договір суспільної згоди, згідно з яким усі зацікавлені особи - керівники, власники, працівники, клієнти, громадськість - приймають на себе певні зобов'язання. Стратегічний план - це не стільки директива, скільки звід погоджених правил і вимог до персоналу підприємства, це домовленість про конкретні заходи, що мають стратегічну важливість для розвитку організації, які необхідно вжити. Процес стратегічного планування спрямований не тільки на пошук пріоритетних напрямів розвитку організації, але і на пошук певного консенсусу, на залучення до прийняття рішень - а значить, і в їх реалізацію широкого кола працівників організації. Таким чином, по суті, мова йде про механізм стратегічного партнерства як всередині, так і за межами організації, тобто про механізм пошуку стратегічних орієнтирів і забезпечення погоджених дій по їх досягненню. Він розробляється та реалізується усіма учасниками, що впливають на розвиток організації, з урахуванням їх інтересів та за їх участю. План адресований не тільки керівництва підприємства, але і працівникам, клієнтам, інвесторам і власникам. Він задає орієнтири для всіх, показує перспективу розвитку організації.

Стратегічне планування - не дискретний, а безперервний процес. "Стратегічні плани створюються не для того, щоб їх виконували", - люблять жартувати фахівці зі стратегічного управління. Дійсно, навіть місія організації, а тим більше її тактичні цілі визначені не назавжди. Більше того, зовнішня обстановка дії будь-якої сучасної організації досить мінлива і змушує постійно коригувати не тільки поточні дії, але і стратегічні напрями роботи. Тому коригування стратегічного плану під впливом постійного аналізу змін - невід'ємна частина стратегічного управління.

Пошук шляхів успішного виконання стратегічного плану - також безперервний процес. Реальне життя постійно вносить свої корективи. Деякі аспекти виробленої стратегії реалізуються, деякі - ні. Тому необхідно постійно вносити відповідні корективи. Деякі завдання виконуються легко, деякі - з працею або більш повільно. Тому у всі плани необхідно вносити поправки. Перегляд бюджету, зміна політики, реорганізація, коригування тактичних завдань, зміни у складі працівників, зміни технологічного процесу - усе це звичайні умови дій будь-якої організації.

Стратегічний менеджмент не повинен перетворитися в нескінченні бюрократичні процедури. Скоріше це повинен бути творчий процес вивчення, який знайомить менеджерів і службовців організації з ключовими стратегічними проблемами і альтернативами.

Реалізація стратегії повинна припускати, що стратегічний менеджмент - безперервний процес. Коригування стратегії під впливом постійного аналізу змін - невід'ємна частина стратегічного менеджменту. Стратегічний менеджмент являє собою постійно повторюваний замкнутий цикл, який ні на хвилину не припиняється і постійно реалізується в організації.

Стратегічне планування міцно увійшло в життя практично всіх комерційних організацій. Останнім часом стратегічне планування все більше використовується у практиці роботи некомерційних організацій (фондів, церкви, університетів і ін) і в державному управлінні, в тому числі в регіональному і муніципальному управлінні.

Всі процедури стратегічного планування при відповідній адаптації застосовні до планування розвитку регіону (міста). Стратегічне планування може успішно використовуватися не тільки при складанні комплексних планів соціально-економічного розвитку, але і при здійсненні антикризових заходів в регіонах та містах, в управлінні масштабними інфраструктурними проектами, при здійсненні інвестицій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Тенденції розвитку сучасного менеджменту
Стратегічний менеджмент
СТРАТЕГІЧНЕ УПРАВЛІННЯ СТВОРЕННЯМ І РОЗВИТКОМ ЕФЕКТИВНОГО ІННОВАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
Тенденції розвитку сучасного менеджменту
ПРИРОДА УПРАВЛІННЯ І ІСТОРИЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ ЙОГО РОЗВИТКУ
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Основні тенденції в розвитку світового капіталістичного господарства на рубежі ХІХ-ХХ ст.
Особливості стратегічного менеджменту в некомерційних організаціях
Полювання та стратегічний менеджмент
Стратегічний фінансовий менеджмент
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси