Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Революція та її поразку

Дійсно, німецька революція 1848 р. була пригнічена завдяки, головним чином, Пруссії. Під натиском ліберальної буржуазії, яка вимагала конституції, прусський король Фрідріх-Вільгельм IV оприлюднив, нарешті, в 1847 р. "жалувану грамоту". Король мав на увазі "забезпечити на віки віків перемогу феодально-патріархально-самодержавно-бюрократично-попівської реакції", ліберали ж хотіли реальної участі буржуазії в управлінні. Звідси - конфлікт між королем і Сполученим ландтагом, скликаним на підставі жалуваної грамоти і хоча складався з депутатів станів, але дивився на себе як на народне представництво, і вимагали собі права контролювати бюджет, на що король не погоджувався. В середині березня 1848 р. в Берліні спалахнула революція, робітники маси виступили як значна сила, і місто покрився барикадами. Поступаючись революції, король урочисто пообіцяв писану конституцію, національні збори, загальне голосування і висловився в тому сенсі, що єдність Німеччини повинно бути здійснено шляхом розчинення її в Пруссії.

У березні робочі і демократичний бюргерство завоювали собі політичну свободу. Однак безпосереднє панування достаюсь великої буржуазії, яка зі страху перед народом змінила революції, уклала оборонний і наступальний союз з старопрусским дворянством і бюрократією, тобто з запеклою реакцією.

Національні збори було обрано двухстепенными виборами і складався в більшості з буржуазних лібералів, які марно витрачали час на розробку конституції, в той час як реакція безперервно наростала у самій Пруссії і в інших частинах Німеччини. Одночасно з берлінським національними зборами в травні 1848 р. зібралося у Франкфурті установчі збори з представників населення всіх країн, що входили в Німецький союз (і навіть деяких місцевостей, що залишилися поза його). Цей "франкфуртський парламент", як і берлінський, присвятив усього себе розробки демократичної конституції, яка повинна була лягти в основу єдиної союзної Німеччині, але він був зовсім безсилий створити цю єдину Німеччину. Він, правда, скасував Союзний сейм і утворив "імперське" уряд міністрів військового, закордонних справ, фінансів, торгівлі, внутрішніх справ і юстиції, але не зумів підпорядкувати цей уряд своїм видами і своєму керівництву. Він виробив, нарешті, імперську конституцію, але не мав засобів змусити окремі німецькі держави визнати її. Будучи твором революції і пов'язаного з нею на життя і на смерть, він жодного разу не зумів використати революційну ситуацію, багаторазово відмежовувався від народних повстань і скінчив тим, що жалюгідні рештки його, перекочували з Франкфурта в Штутгарт, були розігнані вюртемберзьким урядом (червень 1849 р.) А незадовго перед тим контрреволюція перемогла в Пруссії. Берлінське національні збори теж, зрозуміло, виробило конституції в дуже ліберальному дусі, хоча і не особливо оригінальну: вона не йшла далі бельгійської Конституції 1830 р. з її довгим прейскурантом демократичних прав, з виборним двопалатним ландтагом, з відповідальним перед ним урядом, з конституційним королем. Наприклад конституції, створеної франкфуртським парламентом, цієї конституції дано було пережити берлінське національні збори; воно було розігнано у листопаді 1848 р., конституція ж була введена з деякими змінами в дію і на основі її був скликаний у 1849 р. парламент, перед яким король відразу ж поставив питання про перегляд конституції. Парламент, однак, виявився малосговорчивым і був розпущений, після чого був змінений порядок виборів. Новий виборчий закон, створений Фрідріхом-Вільгельмом IV, відрізнявся крайньою реакционностью. Вибори були зроблені двухстепенными відкритими, що саме по собі давало уряду широку можливість фальсифікацій.

Для більшої вірності вибори в першій стадії будувалися за куріальною системою, згідно з якою виборці поділялися на три класи, так, що в перший та другий входили найбільші платники податків, а в третій - всі інші виборці. Але так як кожен клас обирав однакове число вибірників, то перші два класи, вмещавшие якусь п'яту частину виборців, посилали вдвічі більше виборців, ніж третій клас, який об'єднав інші чотири п'ятих. Неважко здогадатися, який вийшов результат виборів у другий стадії, і що представляла собою нижня палата ландтагу, обрана на підставі нового виборчого закону: досить зазначити, що з 350 членів палати 250 були за своїм соціальним становищем чиновниками. Успіх був настільки спокусливий, що трикласова виборча система була збережена і на майбутній час і була скасована тільки разом з конституцією.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Заходи захисту від ураження електричним струмом
Умови ураження електричним струмом
Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Завершення промислової революції
МАРЖИНАЛІСТСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ: ВИТОКИ І ЗНАЧЕННЯ. ОСОБЛИВОСТІ АВСТРІЙСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ШКОЛИ
Росія між лютневою і жовтневою революціями 1917 р. Інститути влади і управління буржуазної демократії
Характеристика осередків ураження, що виникають внаслідок аварій, катастроф, застосування сучасних засобів ураження
Причини електротравм та профілактика ураження електричним струмом
Захист від ураження електричним струмом
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси