Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце в мистецькому процесі

Еклектизм вільно поєднує в нові художні єдності різноманітні за стилем, часу і місця походження форми, пластичні ідеї та мотиви декору, які черпаються в мистецтві минулого, починаючи від романського стилю і готики і кінчаючи рококо і класицизмом.

В еклектизмі елементи різних епох і стилів з'єдналися в новій просторово-планувальній структурі. Сталося втягування у світовий культурний обіг естетичних багатств Азії, Африки, Латинської Америки, Океанії. Це похитнуло значення звичних художніх цінностей європейської і середземноморської культури, довгий час виступали як недосяжний класичний зразок. Античність перестала бути еталоном художніх цінностей. Завдяки цьому стверджується висунуте ще романтиками уявлення про різноманіття художніх можливостей людства.

Сприйняття глядачами і критикою

Твори еклектики сприймалися сучасниками в залежності від рецептивної групи, до якої належав глядач. Демократичними споживачами дохідних будинків їх еклектична естетика сприймалася як художньо цінна, і ця позиція впливала на рецептивную позицію суспільства, хоча в ньому зберігалися і аристократичні рецептивные групи прихильників академізму і класицизму.

Твори

Ключове будова бароко - церква або палац, ключове будова класицизму - державне будівля, ключове будова еклектизму - прибутковий будинок (будинок "для всіх"). Декоративізм еклектики - ринковий фактор, що виник в ім'я залучення широкої клієнтури в прибутковий будинок, де квартири здаються в оренду. Прибутковий будинок - масовий (тобто демократичний) тип житла. Структура дохідних будинків - повторювані по вертикалі і горизонталі однорідні квартири. Це позначається і в художній структурі еклектизму (повторюваність однорідних деталей декору). Навіть у палацовому будівництві середини XIX ст. виявляється тенденція зближення вигляду палацу з виглядом буржуазного особняка і з виглядом квартири прибуткового будинку (головне - зручність і затишок кімнат, акцент не на парадній, а на житловій кімнаті).

Художнім досягненням еклектизму (його російсько-візантійського течії) став Історичний музей в Москві, для якого характерна складність об'ємної композиції, симфонія веж, рифмующая і узгоджуюча це будівля з розташованим поруч древнім Кремлем. "Велика кількість башточок, ґанків, їх восьмигранні форми і намети кореспондують не тільки кремлівських башт, але многоглавию Василя Блаженного. Послідовно проведено розчленування обсягів, кожен з них має власне перекриття, вкритий попалатно, зовсім як у старовину. Як у старовину, дбайливо витримана не тільки конусовидность форм, але й об'єднує лінія трикутника, висунуті за площину фасаду ганку... Фасади облицьовані червоним цеглою, як і стіни Кремля, їх покриває розкішний візерунок з цегляних деталей" (Кириченко О. В. Російська архітектура 1830-1910-х років. М., 1982. С. 149).

Еклектика в архітектурі та інших видах мистецтва

Архітектура - головний вид мистецтва в художньому напрямку еклектизму. Еклектизм передбачає будь-які поєднання будь-яких форм минулого, будь-яких національних традицій, відвертий декоративізм, взаємозамінність і рівнозначність елементів у творі, порушення ієрархії в художній системі та ослаблення системності і цілісності.

Еклектизм спирався на досягнення науки, дозволяли вводити в будівництво нові технології та нові будівельні матеріали.

Прикладами еклектизму в архітектурі можуть служити такі знамениті споруди, як Володимирський собор у Києві архітектора A. B. Беретті, або храм-пам'ятник Олександра Невського в Софії архітектора А. Н. Померанцева (1848/49-1918).

Еклектизм яскраво проявив себе не тільки в архітектурі, але і в прикладному і декоративному мистецтві. Художник В. П. Ропет (наст, прізвище Петров, 1845-1908) створює веселий, ошатний, святковий декор, прикрашаючи і естетизуючи меблі. Створюючи затишний і красивий інтер'єр, художник грає кольорами. На білі матові скляні кулі гасових ламп Ропет завдає синьо-червоний візерунок, подражающий народній вишивці. Синю, зелену, жовту або червону фарбу Ропет наносить на деталі віконних наличників, дверей, карнизів, дерев'яні обода люстр, меблі, кахлі, облицьовували печі. Буфети, столики, подзеркальники застеляли розшитими скатертками, а на рейках, розташованих біля умивальників, висіли розшиті синьо-червоною вишивкою візерункові полотняні рушники, ті ж візерунки прикрашали портьєри на вікнах і дверях.

Еклектизм проявив себе і в літературі. Функціонально еклектизм спрямований на обслуговування третього стану.

Еклектизм у літературі виражається у включенні в художню систему твори різнорідних елементів, які з'єднуються в нову художню цілісність, часто на немонистической основі.

Еклектизм охоплює і художню промисловість (те, що пізніше назвуть дизайном). У 1860-1880-х рр. виходять альбоми, відображають творчі успіхи еклектизму: "Художній архітектурний альбом", "Мотиви архітектури і художньої промисловості" та ін.

Художня критика

Відзначаючи позитивну роль еклектизму в містобудуванні, відомий російський мистецтвознавець Ст. Стасов писав: "Наші міста раптом погарнішали, стали на Європу схожі, стали потроху втрачати глухе або казармений вигляд, - у них як новинки з'явилися витонченість і комфорт, стільки часу невідомі" (Стасов. 1937. Т. 2. С. 200).

Епіцентр та поширення

Еклектизм визначав мистецтво (особливо архітектуру) європейських країн та США в середині і в другій половині XIX століття. Англійська архітектура вікторіанської епохи еклектична.

У Росії еклектика утвердилася в 1830-1840-х роках як художній напрям, що боровся з академічними догмами, які вимагали підкорятися принципам зодчества античної та ренесансної епох.

Художні підсумки

Еклектична архітектура виробила цінний художній досвід і збагатила світову художню культуру новим типом житлових і громадських будівель, пристосованих для сучасної комфортного життя і діяльності людини, впровадженням новітньої будівельної техніки. Ідеї і принципи еклектизму виявилися живучі і пережили епоху панування еклектизму. Сьогодні еклектика - принцип багатьох кутюр'є постмодерністського плану. Так, колекція французької фірми "Крістіан Діор" 1999 р., підготовлена модельєром Джоном Гальяно, еклектично поєднує елементи класичного стилю, східні мотиви, мотиви сучасної молодіжної моди.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Художня критика і глядачі про імпресіонізм
Сприйняття сучасниками та художньою критикою
Сприйняття
Архітектура
Архітектура
Архітектура
Художня критика
Художня критика
Художня критика і глядачі про імпресіонізм
Епіцентр та поширення
Епіцентр та поширення
Епіцентр та поширення
Художні підсумки
Художні підсумки
Художні підсумки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси