Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Психологія та педагогіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Формування естетичної культури учнів

Поняття про естетичну культуру особистості.

Формування естетичної культури - це процес цілеспрямованого розвитку здатності особистості до повноцінного сприйняття і правильного розуміння прекрасного в мистецтві і дійсності. Він передбачає вироблення системи художніх уявлень, поглядів і переконань, забезпечує задоволення від того, що є дійсно естетично цінним. Одночасно з цим у школярів виховується прагнення й уміння вносити елементи прекрасного в усі сторони буття, боротися проти всього потворного, потворного, низького, а також готовність до посильної прояву себе в мистецтві.

Формування естетичної культури - не тільки розширення художнього кругозору, списку рекомендованих книг, кінофільмів, музичних творів, а й організація людських почуттів, духовного росту особистості, регулятор поведінки. Якщо прояв користолюбства, міщанства, вульгарності відштовхує людину своєю антиэстетичностью, якщо школяр здатний відчувати красу позитивного вчинку, поезію творчої праці - це говорить про його високий рівень естетичної культури. І навпаки, є люди, які читають романи і вірші, відвідують виставки і концерти, обізнані про події художнього життя, але порушують норми суспільної моралі. Такі люди далекі від справжньої естетичної культури. Естетичні погляди і смаки не стали їх внутрішньої приналежністю.

Система роботи школи по формуванню естетичної культури. Естетика дитячого життя.

Людина за своєю натурою - художник. Вона всюди, так чи інакше, прагне вносити в своє життя красу. Ця думка М. Гіркого видається нам надзвичайно важливою. Естетичне освоєння дійсності людиною не обмежується однією лише діяльністю в галузі мистецтва: в тій чи іншій формі вона присутня у будь-якої творчої діяльності. Іншими словами, людина виступає художником не тільки тоді, коли він безпосередньо створює твори мистецтва, присвячує себе поезії, живопису йди музиці. Естетичне початок закладено в самій людській праці, у діяльності людини, спрямованої па перетворення навколишнього життя і самого себе. Естетичне ставлення людини до дійсності зобов'язане своїм походженням його трудової діяльності. Усвідомлення і переживання праці як грою фізичних і духовних сил, як явища піднесеного, облагораживающего, прекрасного складають фундамент естетичного розвитку особистості.

Для того щоб дитяча праця не перетворювався в тягар і тягар, приносив естетичну насолоду, він повинен бути натхненний високої суспільно значущою метою, відзначений красою та точністю рухів, суворою економією часу, натхненням, захопленістю. Гармонія фізичних рухів породжує внутрішню духовну красу, яка виявляється в ритмі, вправності, чіткості, радості, самоствердженні. Вона сприймається і оцінюється дітьми як велика естетична цінність.

Чимало естетичних вражень може дати і дає діяльність навчання. У математиці, наприклад, нерідко говорять: "Красиве, витончене рішення або доказ", розуміючи під цим його простоту, в основі якої лежить вища доцільність, гармонія.

Є своя естетика в щирих, здорових, людяних взаєминах між учнями і вчителями, між вихованцями, між старшими й молодшими школярами. Примітивні, черстві, нещирі відносини між людьми в сім'ї і школі глибоко ранять особистість дитини, залишають слід на все життя. І навпаки, тонкі, диференційовані відносини педагогів до учнів, справедлива вимогливість роблять устрій дитячого життя школою виховання у дусі високої естетики і моралі.

У побут дитячого життя важливо вводити елементи естетичного оформлення найближчого оточення і побуту.

Важливо пробудити у школярів прагнення стверджувати красу в школі, вдома, всюди, де вони проводять свій час, займаються справою або відпочивають. Надзвичайно великий інтерес в цьому плані представляє досвід А. С. Макаренко. У керованих ним навчально-виховних закладах очевидці відзначали безліч квітів, блискучий блиском паркет, дзеркала, білосніжні скатерки в їдальнях, ідеальну чистоту в приміщеннях.

Нічим не замінний джерело прекрасного - природа. Вона дає найбагатший матеріал для розвитку естетичного чуття, спостережливості, уяви. "А воля, а простір, прекрасні околиці містечка, а ці пахучі яри і гойдається поля, а рожева весна і золотиста осінь, хіба не були нашими вихователями? - писав К. Д. Ушинський. - Називайте мене варваром у педагогіці, але я виніс із вражень мого життя глибоке переконання, що прекрасний ландшафт має такий величезний виховний вплив на розвиток молодої душі, з яким важко суперничати впливу педагога...".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Громадянське виховання в системі формування базової культури особистості
Формування естетичної культури засобами мистецтва
Екологічна культура учнів
Проблеми естетичного виховання особистості. Художня культура особистості
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
Формування основ моральної культури особистості
ЕСТЕТИКА І ЕСТЕТИЧНЕ: ОБСЯГ І ЗМІСТ ПОНЯТЬ
Соціальні виміри творчості. Естетична культура суспільства
Гносеологія та аксіологія. Естетичні категорії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси