Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЄДНІСТЬ ПЕРЕРИВЧАСТОЇ ТА БЕЗПЕРЕРВНОЇ У ХУДОЖНЬОМУ ПРОЦЕСІ

Русло протікання художнього процесу

Історична ситуація і розвиток літератури XX ст.

Початок XIX ст. стрясали наполеонівські війни. А потім історія стає схожа на зебру: світлі періоди змінюють чорні. Через весь порівняно спокійний XIX ст. (порівняно з XX ст.!) прокочуються хвилі неблагополуччя і соціального неспокою, зачіпаючи то Європу, Америку, Азію, однак все це в порівнянні з цунамі і смерчами XX ст., з його двома світовими війнами і десятками регіональних війн, з його революціями, колективізацією, ГУЛАГом, Освенцимом, гестапо, СС, гітлеризмом, сталінізмом, маккартизм, маоизмом, бенладеновским тероризмом зараз здається мирним плином життя.

Чую заперечення: але ж після закінчення Другої світової війни понад п'ятдесят років світ живе без війни. Коротка ж буває пам'ять! Так, Третя світова, слава Богу, не відбулася (значною мірою завдяки атомної загрози взаємного знищення противників, що протистояли один одному в холодній війні).

Однак прогриміли інші війни в Кореї (за участю США), у В'єтнамі (з участю Франції, а потім США), в Камбоджі, в Алжирі (з участю Франції), в Конго (з втягнутістю в конфлікт Бельгії), в Ефіопії, Руанді (з участю Франції та США), війни між Іраном і Іраком, Росією і Афганістаном (з непрямим закулісним участю США), Іраком і Кувейтом, що супроводжується американською військовою кампанією "Буря в пустелі", війни в Анголі з участю кубинців і втягнутістю в конфлікт Португалії між Аргентиною і Великобританією через Фолклендських островів, косовський конфлікт з послідувала за ним семидесятивосьмидневной точкової бомбардуванням Белграда і всієї території Сербії (з прямою участю США, Англії, Франції, Німеччини і тій чи іншій ступенем участі інших країн НАТО), безстроковий арабо-ізраїльський конфлікт з шестиденної війною, з війною Судного дня, з нескінченною интифадой, що йде з 1948 р., який прямо або опосередковано на різних етапах були втягнуті Сирія, Йорданія, Ліван, Єгипет, Ірак і інші арабські країни, а також СРСР, США, Англія, Франція... Яка мирна, спокійна епоха!.. А я перерахував всі моменти напруженості. Суецький або Карибська кризи чого варті! Адже під час їх розвитку глави ядерних держав не один день тримали свої пальці на ядерних кнопках! А ще китайсько-індійський і індійсько-пакистанський конфлікти... А масові вбивства курдів у Туреччині та Іраку... А збройні конфлікти в Нікарагуа, Чилі, Колумбії, висадка збройних загонів на Кубі... Фергана... Придністров'я... Десятиліття силового "встановлення конституційного порядку" в Чечні... Все це в "мирні" повоєнні півстоліття.

Мені заперечують, що все або майже все це відбувалося не в Європі і не в США, не на їх території... А у них - на Заході - все спокійно.

Дивне заперечення, якщо врахувати, що американці і європейці прямо або побічно брали участь майже у всіх перерахованих збройних діях. А не згадають мої опоненти про таке гегелівському понятті, як "стан світу"? І не згадають чи маленького принца Сент-Екзюпері, який вважав, що не можна бути щасливим, якщо на іншій далекій планеті хтось нещасливий? Людство - єдиний організм. В організмі ж, якщо нежить, то це хвороба не носа, а всього організму.

Стан світу були одно, але розлито воно нерівномірно в просторі Землі. Росія - один з головних вузлових пунктів, один з полюсів осередку стану світу. І оскільки суть цього стану - неблагополуччя, то це "якість" в особливо концентрованому вигляді зосереджено в Росії. Інший полюс неблагополуччя - багата, сита, заможна і навіть процвітаюча Америка, в якій головні лиха починаються "вище ватерлінії", тобто не стільки в сфері матеріального споживання, скільки у сфері духу. Державний егоцентризм, глобальні амбіції та претензії на мудре керівництво заблудшим світом і наведення порядку в ньому, неандертальське нелагідність, незговірливість і войовничість - все це характерні особливості США. Неандертальці були сильнішими, розумово способней і развитей безпосередніх предків хомо сапієнс. Однак неандертальці з-за своєї нелагідності погубили себе, самознищилися, вимерли.

Після Другої світової війни США багато десятиліть вели холодну війну, брали участь у військових конфліктах, зіткненнях, "малих війнах" у Кореї, В'єтнамі, Руанді, Сомалі, Югославії, Афганістані, побічно брали участь у військових діях на Кубі (висадка контрас в затоці), Нікарагуа, Чилі (повалення Альєнде Піночетом). США зробили військові агресії проти Панами і Гренади. Ці військові операції стали предметами інформаційного ажіотажу і реклами. Військові аналітики вважають, що США демонстрували світові, що буде з країною, якщо вона не буде підкорятися.

Процвітання? Загальний добробут? На початку лютого 2002 р. в США було близько півмільйона зареєстрованих (які звернулися за посібниками) безробітних, а у найрозвиненішій країні Європи, благоденствующей Німеччині - 4 мільйони 300 тисяч. На думку "Зюддойче цайтунг", у 2002 р. в ФРН розорилося близько сорока тисяч фірм...

Захищеність законом? Права людини? Тільки в 60-х роках XX ст. в США перестали вільно і безкарно лінчувати негрів, а з деяким побоюванням і сумнівною відповідальністю це тривало ще з десяток років. І це стосувалося не "чужих", а громадян Америки, яких визнавали то рабами, то недолюдьми. А наприкінці XX ст. 300 тисяч сербів були вигнані дивним чином не разоруженными з албанцями Косово вже після введення миротворців у цю провінцію Югославії. Там же в Косово це ж "післявоєнне" час були зруйновані старовинні православні храми сербів, які мають не меншу історичну і художню цінність, ніж чудові скульптури Будди в Афганістані, зруйновані талібами. З приводу варварства талібів західні ЗМІ кричали на весь світ (готувалося вторгнення в Афганістан), а варварство косоварів майже не було помічено, хоча відбувалося на очах натовських миротворців. Не одна сотня тисяч сербів безкарно була витіснена з Хорватії, а багато хто, щоб примусити основну масу сербів до втечі, були вбиті. І все це захищеність особистості і дотримання прав людини?!

Світ єдиний, є єдине стан світу, воно неблагополучно і мистецтво волею-неволею його осмислює.

Неблагополуччя світу позначилося на особистих і творчих долях багатьох митців XX ст. І це проблема не тільки російської літератури XX ст., але і багатьох інших літератур. Звичайно, у мистецтві XX ст. були і довгожителі, які прожили благополучне життя (наприклад, Л. Леонов). Однак у XX ст. було багато художників, розстріляні або загинули в таборах (Н. Гумільов, О. Мандельштам, М. Кольцов, Б. Корнілов, Бабель І. А. Веселий, Пильняк Б., Ст. Мейєрхольд, а за кордоном - Ю. Фучик, Я. Корчак), убитих на фронтах або передчасно померлих від ран (П. Коган, М. Кульчицький, А. Недогонов, В. Уткін, С. Гудзенко, а в зарубіжній літературі - Р. Аполлінер, А. Сент-Екзюпері), що покінчили з собою (С. Єсенін, В. Маяковський, М. Цвєтаєва, А. Фадєєв, а за кордоном - Е. Хемінгуей), які втратили роки життя в гулагівського укладення (Ст. Шаламов, Солженіцин А., О. Волков, Н. Ердман, в німецькому таборі - Ю. Пиляр), з явно видимим соціальних причин не прожили повно свій вік (А. Блок, М. Гіркий, Б. Пастернак, А. Платонов, М. Булгаков, С. Міхоелс, а на Заході - Ф. Кафка, М. Монро), багато років провели на чужині в еміграції (В. Бунін, Купрін А., Ст. Набоков, Р. Газданов, Б. Зайцев, С. Дягілєв, А. Павлова, М. Баришніков, С. Довлатов, а на Заході - С. Цвейг, А. Зегерс, Б. Брехт). Найважче життя, перерваний життєвий шлях, відносно ранній відхід художника з життя, неповна самоосуществленность, нереалізація багатьох задумів, вкрадені роки - все це часто зустрічаються особливості буття діячів літератури і мистецтва в XX ст.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості художнього процесу в XX ст.
Стандарти стратегічного управління, спрямовані на безупинне поліпшення бізнес-процесів (BPI)
Місце у мистецькому процесі
Особливості художнього процесу в XX ст.
Місце у мистецькому процесі
Художня свідомість XX століття
ЛІТЕРАТУРНО-СУСПІЛЬНА СИТУАЦІЯ
Перебудова і літературно-культурна ситуація в Росії
Глобалізація як історичний процес
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси