Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг торговельного підприємства
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Класифікація підприємств торгівлі

ГОСТ Р 51773-2009 "Послуги торгівлі. Класифікація підприємств торгівлі" передбачає класифікацію роздрібних торговельних підприємств за видами і типами магазинів, відповідної їм торгової площі, асортименту товарів і формами торговельного обслуговування. Перш ніж розглянути дану класифікацію, слід уточнити деякі визначення.

Типізація - це процес уніфікації магазинів. Типізація магазинів полягає у відборі існуючих і розробці нових раціональних, технічно досконалих і економічно ефективних типів магазинів, підлягають масового поширення.

Площа торгового об'єкта - приміщення, призначене для викладки, демонстрації товарів, обслуговування покупців та проведення грошових розрахунків з покупцями при продажу товарів, проходу покупців (Федеральний закон від 28 грудня 2009 року № 381-ФЗ "Про основи державного регулювання торговельної діяльності в Російській Федерації").

Відповідно до ГОСТ Р 51773-2009 підприємства торгівлі поділяють на класифікаційні групи залежно від різних ознак:

- за формами власності (приватні, державні, муніципальні, унітарні, кооперативні та ін);

- за видами торгівлі (підприємства оптової (дрібнооптової) торгівлі, підприємства роздрібної торгівлі);

- по спеціалізації торговельної діяльності (універсальні, спеціалізовані, неспеціалізовані: з комбінованим асортиментом, зі змішаним асортиментом);

- за способом організації торговельної діяльності (мережеві (торгова мережа), автономні, фірмові та ін);

- по виду торгового об'єкта (стаціонарні, нестаціонарні);

- за формами торговельного обслуговування покупців (з повним самообслуговуванням, з частковим самообслуговування, з індивідуальним обслуговуванням (у тому числі через прилавок), з обслуговуванням за попередніми замовленнями, з обслуговуванням, за зразками, з обслуговуванням за каталогами та ін);

- за умовами реалізації товарів (наявність або відсутність торгового залу): магазини та об'єкти дрібнороздрібної торговельної мережі.

- за типами підприємств торгівлі (гіпермаркет, універмаг, магазин-склад, центр оптової та дрібнооптової торгівлі, універсальний общетоварный продовольчий склад, універсальний общетоварный непродовольчий склад, універсам, супермаркет, аптека, магазин "Продукти", мінімаркет, торговий дім, спеціалізовані магазини, кеш-енд-керрі (cash & carry), дискаунтер та ін.

Існує поняття формату роздрібного магазину. Це набір характеристик, властивих якому-небудь виду магазину. Такими характеристиками є:

- площа торгового залу;

- кількість товарних позицій;

- рівень обслуговування покупців;

- технологія розміщення товару.

Є наступні формати роздрібної торгівлі: дискаунтер, магазин біля дому, супермаркет, гіпермаркет, cash & carry, універсам, універмаг.

Дискаунтер (від англ. discount - знижка, робити знижку) - магазин з широким асортиментом кращих товарів за оптовими цінами. Управління таким магазином спрямовано на зниження витрат за рахунок мінімалістського виконання торгового залу, спрощеної викладки товарів, зниження кількості працюючого персоналу.

У разі наявності досить великої мережі таких магазинів практикується постійне переміщення партій товару з одного магазину до іншого, де є більший попит на даний товар. Таким чином, досягається економія складських приміщеннях.

Перші магазини низьких цін з'явилися в Німеччині в середині 1950-х років в умовах відносної економічної стабільності і мінімальної інфляції. В період економічної кризи дискаунтери користуються підвищеною популярністю. Відвідуваність і обіг продуктів в цей період зростає істотно - на 20-40%.

Мережі магазинів-дискаунтерів - "Діксі", "Магніт", Fix Price, Spar, Lidl, Alcli, "АТБ-Маркет".

Магазин біля будинку (магазин "крокової доступності") - невеликий магазин, призначений для забезпечення поточних потреб живуть неподалік покупців. Найчастіше розташований безпосередньо в самому будинку, на першому або цокольному поверсі.

Асортимент такого магазину має бути максимально збалансованим і складатися з товарів повсякденного попиту, оскільки покупки "поруч з домом" відбуваються щодня і включають в себе основні товари споживчого кошика.

Супермаркет (англ. supermarket - сверхрынок) - великий універсам з продажу повного асортименту продуктів харчування і напоїв, а також паперових виробів для домашнього господарства, мила, порошків для прання та засобів для миття посуду, предметів санітарії та гігієни, книг в паперових обкладинках, кімнатних квітів і рослин, продуктів для домашніх тварин (собачого і котячого корму), автомобільних товарів, іграшок, листівок, косметики, посуду, ліків (продаються без рецепту), побутової техніки і т. п. В деяких супермаркетах є свої хлібопекарні, пропонуються різні послуги (брокерські, страхові та ін). Супермаркети часто є відділеннями великих торгових мереж.

Гіпермаркет - це підприємство роздрібної торгівлі, реалізує продовольчі і непродовольчі товари універсального асортименту переважно за формою самообслуговування, торговою площею від 5000 м2.

Cash & carry - формат торгівлі. Зазвичай магазин формату cash & carry - це магазин самообслуговування, надає можливість покупцям купувати різні товари в роздріб та дрібним оптом.

Магазини cash & carry орієнтовані на дрібнооптових та оптових покупців, які купують товари за готівковий розрахунок. Політика низьких цін і постійна наявність оптових і дрібнооптових партій товарів дозволяє підтримувати високий товарообіг у всіх категоріях продукції. Магазин cash & carry надає широкий асортимент як продуктів харчування, так і промислових товарів. Глибина ж асортименту кожної з товарних груп менш різноманітна, ніж у гіпермаркеті. Магазин даного формату працює по декількох прайс-листам залежно від обсягу покупки. Оскільки основними клієнтами є оптові та дрібнооптові покупці, оформлення покупки передбачає оперативне складання бухгалтерських документів, надання додаткових документів на товар в точках продажів.

Універсам (скор.: універсальний магазин самообслуговування) - магазин, в прейскуранті якого знаходиться широкий вибір товарів різних категорій, однак більша частина асортименту припадає на продовольчі товари. На відміну від звичайного магазину в універсамі більшість товарів розташоване на вітринах у відкритому доступі. Покупець сам вибирає, що йому потрібно, і розплачується на касі при виході з магазину.

Універмаг (скор.: універсальний магазин) - великий магазин, який здійснює торгівлю широким асортиментом продовольчих та/або промислових товарів. Перші універсальні магазини з'явилися у Франції в середині XIX століття і згодом отримали широке поширення в інших країнах.

Найчастіше універсальні магазини розташовуються в окремих будівлях або торгових центрах. Наявність в універмазі великого асортименту товарів дає змогу покупцям придбати в одному магазині всі необхідні товари, що спрощує і прискорює процес покупки. Для зручності покупців в універмагах застосовують самообслуговування і продаж товарів з відкритою викладкою.

У цілому в Росії має місце універсалізація торгових підприємств і зростає число магазинів зі змішаним асортиментом.

Кількість спеціалізованих магазинів в Росії, починаючи з 1991 р., помітно скоротилося. Спеціалізовані магазини ("Дієта", "Океан", "Ковбаси", "Овочі-фрукти", "Булочні" та ін) не витримали конкуренції з іншими магазинами і розширили свій асортимент. Однак спеціалізовані магазини мають ряд переваг перед універсальними, комбінованими і змішаними. Вони серйозно працюють з однією товарною групою, що скорочує кількість персоналу і спрощує процес оформлення паперової документації, тісно взаємодіють з постачальниками, забезпечуючи знижки на товари. У перспективі кількість спеціалізованих магазинів повинно збільшуватися. Особливо це стосується таких магазинів, в яких реалізуються товари рідкого попиту: дорогі парфумерно-косметичні товари, модний одяг, вишукані вина.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Класифікація торговельних підприємств за видом передачі товару
Цілі служби логістики на підприємствах торгівлі
Біржова та аукціонна торгівля
Зовнішня торгівля та торгова політика
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в галузі промисловості і торгівлі
Маркетинг торгівлі
Витрати та доходи підприємств
Інвестиційна діяльність підприємства
Класифікація доходів підприємства
Організація планування на підприємстві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси