Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Припинення сервітуту земельної ділянки

Підстави припинення (як, утім, і встановлення) приватного сервітуту передбачені цивільним законодавством (ст. 276 ГК РФ). Відповідно до даної статті на вимогу власника земельної ділянки, обтяженого сервітутом, сервітут може бути припинений через відпадання підстав, за якими він був встановлений. У випадках, коли земельну ділянку, що належить громадянинові або юридичній особі в результаті обтяження сервітутом не може використовуватися у відповідності з призначенням земельної ділянки, власник вправі вимагати в судовому порядку припинення сервітуту. Зазначені правила мають масу практичних прикладів. Наприклад, у зв'язку з появою нової дороги правовласнику сервітуту стає не потрібна попередня, що проходить через сусідню ділянку; необхідність у використанні сусідньої ділянки з метою розміщення труби для поливу зелених насаджень припинилася в зв'язку з появою колодязя і т. д.

Крім зазначених ст. 276 ГК РФ підстав, сервітут також припиняється у зв'язку з "юридичною загибеллю" земельної ділянки (в результаті обвалення берега або в інших випадках), злиття в одній особі власника сервітуту та власника ділянки, при судовому розірвання угоди про встановлення сервітуту (наприклад, правовласник сервітуту не вносить встановлену в угоді плату), закінчення строку дії (якщо строковий сервітут) і т. д. В будь-якому разі припинення дії сервітуту підлягає державній реєстрації.

Припинення дії публічного сервітуту (ст. 23 ЗК РФ) здійснюється у тому ж порядку, що і встановлення, тобто шляхом прийняття органом публічної влади відповідного нормативного правового акта. Підставою його припинення є відпадання суспільних потреб, які спричинили його встановлення, тому даний перелік підстав не збігається з підставами припинення приватного сервітуту.

Як і у випадку припинення приватного сервітуту, припинення публічного сервітуту підлягає державній реєстрації. У разі ухилення органу публічної влади від такої реєстрації (якщо суспільні потреби відпали) власник земельної ділянки, обтяженого сервітутом (або інші зацікавлені особи), мають право оскаржити дане бездіяльність до суду.

Земельний кодекс РФ не передбачає обов'язковість проведення громадських слухань при припиненні дії публічного сервітуту (а тільки при встановленні), хоча це в ряді випадків передбачається регіональними і муніципальними нормативними правовими актами. Видається логічним проведення громадських слухань тільки у разі припинення дії постійного сервітуту; для термінового публічного сервітуту досить закінчення строку його дії та акта відповідного органу публічної влади, його встановив.

Припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою

Як випливає зі ст. 24 3 ДО РФ, існують п'ять варіантів надання земельних ділянок у безоплатне строкове користування (громадянам і юридичним особам), включаючи надання службових наділів. Видається логічним говорити про загальні правила припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою (в основному, вони передбачені ГК РФ) і особливостями припинення права користування службовим земельним наділом.

Загальні правила полягають в тому, що договір може бути припинений після закінчення його терміну або розірваний достроково у добровільному (при відмові від ділянки) або примусово (судовому) порядку. Підстави для останнього зазначені у ст. 698 ЦК РФ і конкретизовані п. 2 ст. 45 ЗК РФ, причому останні не всі застосовні до припинення права безоплатного термінового користування (наприклад, в силу п. 2 ст. 388 НК РФ не визнаються платниками земельного податку є організації та фізичні особи стосовно земельних ділянок, що перебувають у них на праві безоплатного термінового користування). Кожна із сторін договору вправі у будь-який час відмовитися від договору безоплатного користування, укладеного без зазначення строку, сповістивши про це іншу сторону за один місяць, якщо договором не передбачений інший термін сповіщення. Якщо інше не передбачено договором, ссудополучатель має право у будь-який час відмовитися від договору, укладеного із зазначенням строку (ст. 699 ЦК РФ). Строк договору безоплатного термінового користування в ряді випадків прямо вказано ЗК РФ. Наприклад, згідно п. 3 ст. 30 ЗК РФ ділянки для будівництва з попереднім погодженням місць розміщення об'єктів надаються релігійним організаціям для будівництва будинків, будівель, споруд релігійного і благодійного призначення в безоплатне строкове користування на термін їх будівництва.

Безоплатне термінове користування службовим наділом є приватним випадком даного договору і має певну специфіку. Для припинення цього права діє не тільки загальний порядок, передбачений ГК РФ і ЗК РФ для інших випадків безоплатного термінового користування, але і спеціальні правила, зазначені в п. 2-6 ст. 47 ЗК РФ. При цьому, безумовно, на правовласників службових наділів поширюються загальні вимоги п. 2 ст. 45 ЗК РФ в частині обов'язку використання ділянок за цільовим призначенням, з дотриманням екологічних вимог і т. д.

На відміну від більшості інших термінів безоплатного термінового користування, що обчислюються місяцями, роками і т. д., закінчення строку користування службовим наділом пов'язано з припиненням трудових відносин працівника (крім випадків виходу на пенсію), причому передбачається збереження права користування наділом членів сім'ї працівника, що визначається (якщо їх декілька) за угодою між ними. Таке право члени сім'ї отримують у разі:

а) призову працівника на дійсну строкову військову службу чи альтернативну службу (на весь термін проходження служби);

б) надходження працівника на навчання (на весь термін навчання у освітньому установі);

в) загибелі працівника у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Право на службовий наділ зберігається за непрацездатним чоловіком і престарілими батьками працівника довічно, дітьми працівників до їх повноліття.

У разі звільнення працівника незалежно від підстав права на службовий земельний наділ припиняються, але після закінчення сільськогосподарських робіт.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сервітути земельних ділянок
Земельні сервітути (Servitutes praediorum)
Технологія продажу земельних ділянок під приватизованими підприємствами
ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА ІНШИХ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Придбання і припинення прав на земельні ділянки
Договір безоплатного термінового користування земельними ділянками
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
Право безоплатного термінового користування лісовими ділянками
Припинення права постійного (безстрокового) користування і право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою
Право безоплатного термінового користування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси