Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розміщення та економічна оцінка нерудних корисних копалин

Нерудні корисні копалини представлені родовищами фосфоритів, апатитів, калійних і кам'яних солей, вапняками, мергелями, глинами, пісковиками, сірої, а також графітом, азбестом, слюдою, мармуром, кварцом, плавиковым шпатом і ін.

Сировиною для виробництва мінеральних добрив служать апатити, фосфорити та калійні солі.

Фосфорити і апатити є вихідною сировиною, з якого виробляються фосфорні добрива. Росія займає перше місце в світі за запасами апатитів. Найбільше родовище апатитів - Хибинское - розташоване на Кольському півострові, у районі р. Кіровська. Балансові запаси цього родовища оцінюються в 2,7 млрд т. Видобуваються тут апатитові руди поставляються як сировину основним суперфосфатным заводам країни, а також служать сировинною базою для одержання глинозему, так як містять велику кількість нефеліну. Запаси апатитів виділяються Східна Сибір (Ошурковское родовище в Бурятії) і Далекий Схід (Селигдарское родовище в Республіці Саха (Якутія)).

На Росію припадає понад 30% розвіданих запасів фосфоритів країн СНД. Основні родовища фосфоритів розташовані в Європейській частині країни. Найбільш великі з них розташовані в Кіровській (В'ятсько-Камське родовище), Московської (Егорьевское), Курської (Курсько-Щигровское), Брянської (Полпинское), Ленінградській областях (Кингисеппское родовище), а також в Західному Сибіру (Гірська Шория), у Східному Сибіру і на Далекому Сході. Окремі родовища фосфоритів є також в Башкортостані і в Чувашії.

Калійні солі служать вихідною сировиною для виробництва калійних добрив. На частку Росії припадає 16% світових запасів калійних солей. Найбільше родовище калійних солей Росії - Верхнекамское - розташоване на Уралі, в Пермському краї, де міститься основна частина всіх запасів калійних солей Росії. Балансові запаси становлять 22 млрд т.

Для отримання сірчаної кислоти використовуються сірка і сірчаний колчедан. Значні запаси самородної сірки розташовані в Самарській області, а також на Північному Кавказі (Республіка Дагестан) і на Далекому Сході (Хабаровський край). Основним районом покладів і видобутку сірчаного колчедану є Урал.

Запаси кухонної солі знаходяться на Уралі (родовища Верхнекамское в Пермському краї і Илецкое в Оренбурзькій областях), у Нижньому Поволжі (Баскунчакское і Эльтонское), у Східній Сибіру (Усольское в Іркутській області), па Далекому Сході (Олекминское в Якутії).

Родовища слюди є на Півночі, в Республіці Карелія і в Мурманської області, на Уралі, в північних районах Сибіру, а також на Далекому Сході (Республіка Саха (Якутія)).

Основні промислові запаси азбесту розташовані на Уралі. Найважливішими родовищами є Баженовское (Свердловська область) і Киембаевское (Оренбурзька область). Унікальне родовище азбесту - Молодіжне - розташоване в Республіці Бурятія.

Земельні ресурси та їх економічна оцінка

Росія є найбільшим за площею державою світу, її земельний фонд складає 1707,5 млн. га. В Земельному кодексі Росії виділяють наступні основні категорії використання земель: 1) землі сільськогосподарського призначення; 2) землі населених пунктів; 3) землі промисловості, транспорту, зв'язку, радіомовлення, телебачення, енергетики, оборони тощо; 4) землі охоронюваних територій (природно-заповідного, природно-охоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення; 5) землі лісового фонду; 6) землі водного фонду; 7) землі державного запасу.

Земельні ресурси - це ресурси відновлювальні. Родючість, або біологічна активність, є основною характеристикою земельних ресурсів. Особливу увагу заслуговують сільськогосподарські угіддя, які займають 210 млн га, або 13% земельного фонду, а в їх складі рілля площею понад 130 млн га (60% сільськогосподарських угідь). Будучи лідером за розмірами території серед країн, Росія площі ріллі займає третє місце в світі (після США та Індії). При цьому за забезпеченістю ріллею на душу населення (0,8 га) Росія лідирує серед країн світу.

Якісний стан земельних ресурсів в Росії неухильно погіршується, що обумовлено процесами ерозії, опустелювання, перезволоження і заболочення ґрунтів і сільськогосподарських угідь, а також забруднення і захаращення земель.

Великою проблемою в країні є погіршення якості чорноземів. У Росії перебуває 122 млн га чорноземних масивів земель, або 40,7% світової площі чорноземів. Чорноземи займають 7% площі країни, а понад 2/3 площі - камені. На чорноземних землях виробляється понад 80% всієї сільськогосподарської продукції. Нераціональне використання чорноземів країни призвело до того, що вони втратили від 20 до 50% гумусу.

Основний масив орних земель Росії розташовується в Європейській частині, а також на півдні Уралу і Сибіру (в межах степової і лісостепової зон, а також в південній частині лісової зони).

Значні площі орних земель і сіножатей розташовані в Нечорноземній зоні, яка охоплює Європейську частину Росії, на північ від лісостепу. Проте переважаючі тут підзолисті і болотні грунти потребують внесення добрив і вапнування при використанні їх у сільському господарстві. Важливе значення має меліорація земель.

Для Росії характерна велика розмаїтість ґрунтів - тундрові малогумусовые перезволожені ґрунти змінюють підзолисті і чорноземні, а потім жовтоземи і червоноземи російських субтропіків. Найбільше сільськогосподарське значення мають чорноземні грунти, які відрізняються високою родючістю. Такі грунти є на Північному Кавказі, в Центральному Черноземье, Поволжя, Центрі та в Західному Сибіру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Літосфера: грунт, корисні копалини
Податок на видобуток корисних копалин
Податок на видобуток корисних копалин
Податок на видобуток корисних копалин (ПВКК)
Розміщення та економічна оцінка вугільних родовищ
Водні ресурси та їх економічна оцінка
Формування цін на ресурси: рента, процент, прибуток
ВИРОБНИЦТВО І ПОПИТ НА ЕКОНОМІЧНІ РЕСУРСИ
Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Право постійного (безстрокового) користування земельною ділянкою
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси