Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гуманізм: виправдання грошового багатства

Знадобився розквіт культури Відродження, зобов'язаної своїм блиском меценатства найбагатших купецьких будинків, і Реформація західнохристиянський церкви, щоб позичкові операції перестали вважатися гріховними.

Флорентійці Медічі першими з ділків банківської справи в Західній Європі стали врівень з татами і королями - вони перетворили своє місто в центр італійського гуманізму і спонукали своїми щедротами духовних діячів і світських письменників виправдовувати грошове багатство. Цим зайнялися в своїх творах вищі посадові особи Флоренції при першому правителя з роду Медічі (Козімо Старшого) - канцлер Поджо Браччолини (1380-1459) і архієпископ Антонін (1389-1459). Поджо в діалозі "Про жадібності" проголосив спрагу грошей природної і корисної для суспільства, якому вона дасть піднесення потреб і пишність пам'яток. "Гроші - це нужнейший нерв держави, а користолюбці мають вважатися його фундаментом і опорою"1. Антонін Флорентійський закликав вкладати гроші в ділові підприємства і, наповнюючи товарами склади та крамниці, приносити користь своєму місту. Таке вживання грошей Антонін трактував як капітал, заперечуючи судження Аристотеля про те, що гроші "безплідні".

У Німеччині, яка висунула своїх банківських ділків, Габріель Біль (ок. 1418-1495), послідовник схоластичного номіналізму У. Оккама і професор теології в Тюбінгенському університеті, виправдовував партнерство, при якому один компаньйон позичав грошима іншого для якої-небудь справи і отримував відсоток із застереженням, що кредитор повинен нести і можливі збитки.

Протестантизм: санкція на діловитість і лихварство

На католицьких соборах першим підняв голос проти нетерпимості до лихварства французький богослов Жан Шарльє з Жерсона (1363-1429), канцлер Паризького університету. Він заявив на Констанцском соборі в 1415 р., що краще позичанням під помірні відсотки надавати допомогу бідним, ніж бачити, як бідність спонукає людей красти, розтрачувати або навіть розпродавати своє майно.

Але релігійну санкцію на видачу позик під відсотки як норму діловитості, согласуемую з вимогами благочестя, дав лише протестантизм, хоча його зачинатель німець Мартін Лютер (1483-1546) спочатку виступив як запеклий аитипроцентщик (і при цьому лютий антисеміт), викриваючи католицький престол у Римі за сплетіння з найбільшим німецьким банкірським домом Фуггерів. Однак франко-швейцарець Жан Кальвін (1509-1564) стад стверджувати, що змінилися життєві умови виправдовують стягування відсотків в принципі, обмеження яких може бути пов'язане лише з належним поблажливістю до "бідним братам" і з "користю держави". Кальвін спростовував схоластичний аргумент про безплідності грошей, вважаючи, що гроші не відрізняються від нерухомого майна в сенсі "плодоносності": дохід від їх використання також законний, як дохід від будинку (дах і стіни якого самі по собі безплідні) або від обробітку поля. Якщо боржник на запозичені гроші купує ділянку землі і отримує з нього дохід, то, тим самим, він отримує дохід з позичених грошей, а тому справедливо змушувати його сплачувати відсоток. Пусті гроші, звичайно, безплідні, але у позичальника вони без користі не лежать.

Як показав німецький соціолог М. Вебер (див. главу 11), вчення Лютера і Кальвіна про передвизначення, що зобов'язує християнина вдосконалювати професійну майстерність та розширювати масштаби справи, не витрачаючи отримані доходи для розкоші і неробства, а звертаючи їх на подальше накопичення капіталу, сформувало нову етику "мирського аскетизму", прирівнює користолюбства допомогою мирного обміну релігійним покликанням.

Заперечення схоластики - виправдання відсотка

Реформація ввергла Західну Європу в затяжний конфлікт, наслідки якого були часто жахливі, але сприяли "європейського чуда" експансії - господарської та інтелектуальної, сомкнувшейся з геополітичної експансією Заходу після Великих географічних відкриттів рубежу XV-XVI ст. Результатами господарської та геополітичної експансії стали світовий ринок і економічний ріст; інтелектуальної - сучасна наука.

На лідируючі економічні та інтелектуальні позиції в Західній Європі, яка здійснила ривок до домінування над іншим світом, висунулися країни, в яких досяг панування (Нідерланди, Англія, Швейцарія, Швеція) або сильного впливу (Франція) протестантизм.

Жорстке і часто жорстоке протистояння разделившихся християнських держав, світських і церковних властей сприяло виділенню в автономні сфери як товарно-грошової економіки, так і науки, яка перейшла від рутинної стадії звірення текстів до досвідченого пізнання, відкритого реалій навколишнього світу.

Зачинателі Реформації (Лютер і Кальвін - в ставленні до науки були "мракобісами", але їх виклик духовному всевладдя католицької церкви породила могутній рух до отримання знань та емансипації західного мислення від колишніх авторитетів. Французький вчений П'єр де ла Рамі (1515-1572) дійшов до твердження "все, сказане Аристотелем, - неістинне" (1536). А знаменитий англійський філософ і політик лорд Френсіс Бекон (1561 - 1626), який проголосив могутність знання, заснованого на досвіді ("знання - сила"), оголосив всю схоластику безглуздими словопрениями.

Таке ставлення до Аристотеля і схоластиці, пробивавшееся через запеклий опір їх ревних сторонников1, опрокидывало колишні канони, що стосувалися економіки, насамперед - заборони па стягнення відсотків. З розгорнутою критикою канонічної догми про порочність лихварства виступи;! паризький юрист Шарль Дюмулен (1500-1566) у "Трактаті про контракт" (1546). Ф. Бекон був лаконічним: оскільки люди, змушені господарської необхідністю давати і брати в борг гроші, "так жестокосерды, що не бажають безоплатно позичати, то не залишається нічого іншого, як просто дозволяти стягнення відсотків".

Подібні судження ще не були економічним аналізом, але готували грунт для нього.