Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Реставрація Стюартів

Після смерті Кромвеля (1658 р.) наступником виявився його син Річард Кромвель, не користувався ні авторитетом, ні впливу в армії і в суспільстві. Менш ніж через рік він змушений був відмовитися від влади, і правління переходить в руки вищого офіцерського складу армії, в той час як в буржуазно-дворянських колах зріють плани відновлення монархії.

У 1559 р. залишок Довгого парламенту (40 осіб) оголосив себе установчою владою під назвою конвенту. Генерал Монк, спирався головним чином на шотландську армію, без особливого праці змусив цей парламент звести на англійський престол Карла II, сина страченого короля. Новий король обіцяв зберегти за дворянами і буржуазією їх революційні завоювання, наприклад землі, конфісковані у короля і його прихильників. Обіцянки Карла II отримали назву Бредской декларації.

Проте незабаром почалися переслідування активних учасників революції. Не щадили ні живих, ні мертвих: труп Кромвеля був викопаний з могили й повішений.

Положення нового короля значно відрізнялося від положення його попередників. Не маючи колишніх доходів від акцизів, податків і зборів, Карл II був позбавлений більшої частки самостійності. Розпорядження фінансами належало парламенту, від якого король отримував цивільний лист із зазначенням суми, відпущеної на утримання двору. Тим не менш парламент, обраний у 1661 р. і складався головним чином з представників дворян і великої буржуазії, прагнув порозумітися з королем.

Профранцузька зовнішня політика Карла II, невигідна англійської буржуазії, і його таємне заступництво католиків стали викликати обурення навіть з боку аристократії. Управління державними справами при Карлі II потрапило в руки кількох його наближених, які отримали назву "кабаль" (від перших літер прізвищ: Кліффорд, Ешлі, Букингем, Арлінгтон і Лодердал) і були вірними спільниками і помічниками короля в його марнотратстві і у вишукуванні коштів, необхідних для задоволення досить широких потреб цієї компанії.

У внутрішній політиці реакція позначалася все виразніше. У 1662 р. був виданий закон про осілості, який забороняв робітникам самовільно залишати ті райони, в яких вони пропрацювали понад 40 днів. Місцевій владі було надано право виселяти прийшлих робітників на місце їх постійного проживання. З іншого боку, загальне невдоволення викликала скасування встановленого при Кромвеля виборчого цензу у 200 фунтів стерлінгів і відновлення старої виборчої системи, при якій переважне право посилки депутатів до парламенту мали старовинні міста і містечка, де цим правом безконтрольно розпоряджалися місцеві землевласники.

Парламент 1661 р. проіснував близько 20 років і отримав назву другого Довгого парламенту, або Кавалерського. У 1679 р. зібрався новий парламент, який отримав прізвисько парламенту вігів. У ці роки беруть початок дві політичні партії Англії - торі і віги. Торі - прихильники короля, прихильники посилення королівської влади, в противагу парламенту, а віги - представники інтересів розбагатілої буржуазії і середнього дворянства, опозиційно налаштованих по відношенню до корони. У парламенті 1679 р. переважали віги.

Вигский парламент почав свою діяльність з видання законодавчого акта, який увійшов до числа найважливіших конституційних законів Англії: це "Habeas Corpus Act" або "Акт для кращого забезпечення свободи підданих і для попередження заточений за морем". Згідно з цим законом заарештований або його родичі і знайомі мали право вимагати від суду видачі припису про "Habeas Corpus". Отримав такий припис начальник в'язниці або іншого місця ув'язнення, де містився заарештований, зобов'язаний був під страхом сплати великого штрафу (100 фунтів стерлінгів) на користь потерпілого, а в разі повторення непокори - звільнення від посади, в добовий строк доставити заарештованого до суду з повідомленням підстави його арешту. Суд, перевіривши ці підстави, виносив рішення про звільнення арештованого, про видачу на поруки або про подальшому утриманні під вартою. Звільнений в силу "Habeas Corpus" не міг бути вдруге заарештований з того ж приводу, під страхом штрафу в 500 фунтів стерлінгів, що накладається на винуватців такого арешту. Суддя, який відмовив у видачі припису про "Habeas Corpus", піддавався штрафу в 500 фунтів стерлінгів.

Безпосереднє значення цього акта під час його видання полягала у створенні гарантії недоторканності для членів вигского парламенту і їх прихильників від переслідування королівської влади. Пізніше акт став одним з найважливіших конституційних документів Англії. Парламент, однак, зберігав право у випадку народних хвилювань або військових дій припиняти "Habeas Corpus Act", що він неодноразово робив, наприклад в Ірландії, чим створювалася можливість довільних арештів та інших незаконних дій поліції та адміністрації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Реставрація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси