Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Держава і право Англії після революції

Вісімнадцяте століття

Корона і парламент.

Конституційне розвиток у XVIII ст. направлено до зміцнення парламентського верховенства.

У XVII-XVIII ст. склалося у своїх основних рисах велике землеволодіння. До кінця XVIII ст. зникли селяни-власники (йомени); в той же час дрібна оренда була замінена великої. Велике землеволодіння зосередилося в руках аристократії і джентрі, що створило базу для керівництва ними місцевим управлінням (включаючи і міста), а через його посередництво та виборами в парламент. Виборче право, що існувало в той час в Англії, завдяки своїм недосконалостей допомагало в цьому відношенні аристократії. Виборчий ценз у графствах був невисокий (40 шилінгів річного доходу від фригольда - вільного тримання), але надання виборчих прав власникам вільних держаний виключало більшість населення, що жило на чужій землі на правах залежного тримання (копігольд). Головною опорою аристократії були так звані "гнилі містечка", тобто міські поселення, які здобули право посилати представників в нижню палату парламенту ще в середні століття, населення яких з тих чи інших причин стало нечисленним. Ці містечка були залежно від аристократії, внаслідок чого значна частина членів палати громад була її ставлениками. Для закріплення політичного панування аристократії був проведений у 1710 р. законодавчим порядком підвищений ценз для обрання в члени палати громад, а також підвищений ценз для посади мирового судді (1743 р.). Політичне переважання аристократії забезпечувався, крім того, що увійшли в систему підкупами виборців, а також членів нижньої палати у вигляді надання останнім пенсій або посад, а то й прямих винагород за голосування за вказівкою лідерів. Щоправда, поєднання звання члена нижньої палати з заняттям державної посади було заборонено згадуваним раніше актом про обмеження корони 1701 р., але актом 1706 р. було встановлено, що член нижньої палати, отримав призначення на державну посаду і бажав зберегти своє звання, міг зазнати переобрання. До обмеження) кола виборців можливо вузьким соціальним складом прагнули віги, так і торі, різниця полягала в тому, що віги стояли за майновий ценз взагалі, а торі - за земельний ценз.

Керівне становище англійська аристократія займала в соціальному ладі і тому, що вона уміла представляти не тільки свої інтереси, але і інтереси буржуазії. Аристократія ця не відмежовувалася непереходимыми гранями від інших класів населення, постійно поповнюючи свої ряди видатними представниками промисловості, торгівлі та вільних професій.

У XVIII ст. в Англії складається парламентська система, суть якої в тому, що уряд - кабінет міністрів править під безпосереднім контролем парламенту. Цей контроль забезпечується тим, що уряд складається з лідерів партії, чисельно переважаючої в нижній палаті. Згаданий нами акт 1701 р. практично знищував кабінет, бо виганяв, очевидно, міністрів з палати громад. При цьому він цілком послідовно відновлював значення таємної ради, підкреслюючи, що всі заходи по управлінню державою повинні обговорюватися і прийматися в таємній раді. Але в 1706 р. ці правила були, як ми вже знаємо, скасовані. Від членів палати громад, що ставали міністрами, потрібно тільки, щоб вони відновлювали свої мандати. Наслідком усього цього було зміцнення кабінету і тверде початок його положення, як комітету парламенту. При перших двох королів з Ганноверського будинку пануючою партією в нижній палаті були віги. З її складу і утворювалися міністерства. Тоді ж отримала свій початок посаду першого міністра. Такий порядок особливо зміцнився в той час, коли на чолі міністерства стояв Уолпол (1721 - 1742 рр..). Король, раніше головуючий на зборах міністрів, поступово від цього відійшов. Ще в 1711 р. палата лордів винесла постанову, що король не підлягає відповідальності за дії міністрів, а тільки і виключно самі міністри. Цим король позбавлявся влади над міністрами, так як він міг користуватися своєю "прерогативою" лише за умови сприяння з боку відповідних міністрів і як би під умовою згоди з боку палати громад, перед якою міністри були відповідальні. В силу цього виконавча влада перейшла, по суті, в руки міністрів. Коли більшість нижньої палати висловилася проти політики Уолпола, а в новій палаті, обраної після розпуску попередньої, не склалося сприятливого більшості, Уолпол і його товариші по міністерству у 1742 р. вийшли у відставку; з цього часу встановилося правило, що міністерство не володіє більшістю в нижній палаті, повинно виходити у відставку. Важливим, втім, корективом цього звичаю було право кабінету зажадати від короля розпуску опозиційної палати.

З 1707 р. королівська влада фактично перестала користуватися належним їй правом "вето", тобто відмови в затвердженні законодавчих актів (биллей), прийнятих палатою громад і палати лордів.

Досягнувши переважання парламенту над королівською владою, правлячий клас здійснив низку заходів, що підсилюють незалежність палати громад від виборців. У 1716 р. був проведений закон про збільшення терміну повноважень нижньої палати з трьох до семи років.

Палати ревно охороняли таємницю своїх засідань, збуджуючи переслідування проти осіб, разглашавших парламентські дебати, вбачаючи в цьому порушення парламентських привілеїв. Прагнучи до повної незалежності, нижня палата домоглася передачі в її руки вирішення питання про правильність виборів. Це право стало потужним знаряддям у руках нижньої палати для проведення партійної політики.

"Верховенство парламенту" знайшло своє визначення у творі Блекстона під назвою "Коментарі до законів Англії", виданому в 1764-1765 рр. Цей автор вказує, що парламент може зробити все, що тільки можливо фізично, і тому багато хто наважувався називати таку владу "всемогутністю".

Блекстон наводить історичні приклади цього могутності: парламент встановлював та змінював порядок престолонаслідування, змінював панівну релігію країни, змінював державний устрій і т. п. З точки зору Блекстона, суверенітет втілений в парламенті, причому, звичайно, за старовинною формулі під парламентом розуміють король, лорди, громади. Влада парламенту, за Блекстону, безумовна і безвідповідальна.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Від Англійської революції до паризької комуни (1640-1871 рр.)
Англія
Держава і право Франції після революції
Завершення промислової революції
Особливості кримінальної відповідальності в державах англосаксонської системи права (на прикладі сучасного кримінального законодавства Англії)
Обмеження застосування праці жінок і осіб молодше вісімнадцяти років
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси