Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Про систему соціально-правового контролю

У Росії поки йдуть дискусії про можливу системі соціально-правового контролю. Організовано безліч в основному державних контрольних органів як зовнішнього, так і внутрішнього характеру, які, на думку деяких авторів, поки не об'єднуються в єдину систему.

Деякі автори вважають, що контроль є такою ж гілкою держави, як законодавча, виконавча і судова власть2. Але з таким підходом важко погодитися. Створення єдиного органу, який контролює все і вся, - навряд чи здійсненне завдання в умовах сучасної економічної ситуації. Цей орган страждав би гігантизмом, був би дуже дорогим і дуже швидко втратив би контакт з реальністю. І, крім того, створення такого органу, всебічно займається контролем і його координацією, не знімав би галузевої координації в системі виконавчої влади.

Інші автори вважають, що ініціативу по створенню системи державного контролю повинен взяти на себе Президент країни. Такий підхід до вирішення проблеми забезпечить функціональну незалежність державного контролю і дозволить Президенту РФ отримувати безпосередньо вето достовірну інформацію про підконтрольних об'єктах з метою її зіставлення, виявлення причин суперечностей між реальною дійсністю і її заданою моделлю. Подібна інформація, надана державним контролем, усуне перекоси у прогнозуванні макроекономічних процесів.

Очевидно, державний контроль у сучасних умовах не можна організувати під зверхністю одного органу (нехай навіть на чолі з Президентом РФ). Занадто специфічними є завдання контролю. До того ж контроль за своїм характером, як правило, виключає ієрархію і співпідпорядкованість всіх контролюючих органів. У іншому випадку замість протидії посилення виконавчої влади, її неправомірним акціям ми б отримали один всеконтролирующий авторитарний органу цієї влади.

Створення надійної системи державного контролю, ймовірно, має орієнтуватися на федеральну специфіку нашої країни і те, що вона складається з 83 суб'єктів Федерації, рівноцінних у правовому відношенні. Цей контроль не може претендувати на самостійну гілку державної влади або здійснюватися яким-небудь одним супергигантским державним органом, так як контроль поширений скрізь і всюди як в державі, так і в громадянському суспільстві.

Безсумнівно, він повинен характеризуватися багатоступінчастостю, охопленням як мінімум трьох ступенів: на організаційному (в районних державних органах, в різних установах, на промислових підприємствах), регіональному (суб'єктів РФ) і федеральному рівнях. У нас вже сформувалися два загальних контрольних органи: Генеральна прокуратура РФ для контролю за виконанням законів і Рахункова палата РФ для контролю у бюджетно-фінансовій діяльності. Крім того, галузевий контроль здійснюють всі федеральні служби.

Складають вони систему державних контрольних органів в країні? Очевидно, що в Росії такої системи поки що немає. За Конституцією РФ, Федеральним законом від 17 січня 1992 року № 2202-1 "Про прокуратуру Російської Федерації" та від 11 січня 1995 року № 4-ФЗ "ПРО рахункову палату Російської Федерації", а також Указом Президента РФ "ПРО систему і структуру федеральних органів виконавчої влади" подібна система спроектована, але проблема в тому, що ми поки ще в належній мірі не відпрацювали ці легітимні механізми і як слід не оволоділи ними у своїй державній діяльності. Безсумнівно, ці механізми мають бути доповнені, в чомусь змінені, як і в чому?

Певну проблему тут створює соціальний настрій багатьох прокурорських працівників. Серед них поширена думка, що прокуратура не є елементом (складовою) судової влади. Разом з тим за Конституцією РФ і Федеральним законом "Про прокуратуру Російської Федерації" прокуратура цілком виразно відноситься до судової влади. Участь прокурора в судовому засіданні є особливим напрямком прокурорської діяльності. Але прокурори, задіяні у судах загальної компетенції та арбітражних судах, дуже нерегулярно приймають в них участь.

Крім того, прокуратура є головним контролером не тільки низових судів, але і всіх судів, у тому числі суб'єктів Федерації і федеральних. Однак реально Генеральна прокуратура РФ поки не контролює належною мірою судову владу, і це завдає колосальної шкоди державному управлінню, а також бюджетного забезпечення різних сфер державної та соціальної діяльності.

В даний процес намагається внести свою лепту і комісія з адміністративної реформи. Одне з принципових пропозицій цієї комісії - реорганізація контрольно-наглядової функції держави. Контроль, особливо на низовому рівні, пропонується передати бізнесу, а нагляд зосередити в декількох наглядових органах, які виводяться зі складу міністерств і відомств (служб і агентств). Передбачається, що будуть сформовані (ймовірно, міжвідомчі) наглядові органи у сфері транспорту, охорони природи, атомної енергетики та інших. Опрацьовується зараз і такий варіант, при якому федеральна система буде делегувати наглядові повноваження на регіональний рівень. Комісія з адміністративної реформи вже підготувала близько 400 нормативних правових актів різного рівня, в яких зачіпаються і ці питання.

Очевидно, що якщо багато обов'язків, які зараз лежать на плечах держави, будуть делеговані бізнесу, при цьому без втрат для управління, економіки і громадян, контрольні функції громадянського суспільства, безсумнівно, зростуть. Передбачається, наприклад, що проведенням технічного огляду автомобілів, організацією позавідомчої охорони цілком можуть і повинні займатися приватні підприємства.

У країні є загальні контрольні органи і галузеві, які треба осучаснити або створити знову (якщо їх не було раніше). Галузеві контрольні органи, природно, повинні підкорятися відповідним міністерствам. Але вплив міністерств на галузеві контрольні органи повинно бути обмежено, і зробити це доцільно саме за рахунок нормативних правових установлень. Наприклад, Президент РФ, Голова Уряду РФ пропонують кандидатури на посаду керівників контрольних органів, а вони затверджуються на засіданні Ради Федерації; точно так само затвердження їх заступників відбувається на сесії Державної Думи. Можливі й інші варіанти.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Соціально-правовий контроль на цивільній службі
Контроль витрат в системі обов'язкового соціального страхування
Право та інші механізми соціального контролю
Довідкові правові системи
Організаційно-правові форми екологічного контролю
Основні правові системи сучасності
Правове регулювання фінансового контролю в зарубіжних країнах
Фінансово-правові основи контролю, обліку, відповідальності
Нормативно-правове регулювання системи соціальних послуг в Росії
ПРАВОВІ СИСТЕМИ І ПРАВОВІ СІМ'Ї
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси