Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 20. Розкопки поселень

Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок

До розкопок на поселенні археолог повинен отримати загальне уявлення про пам'ятник за матеріалами розвідки, результатами пробних розкопок, підйомного матеріалу, якщо він є; по можливості визначити хронологію, культурну належність цього пам'ятника. Керівник розкопок має спланувати роботу з метою найбільш повного розкриття культурного шару пам'ятки, мати перспективну мету і конкретний план роботи, виходячи з наявності коштів, учасників експедиції та обладнання, характеру поселення та культурного шару.

Завданням попереднього обстеження є вибір конкретного місця розкопок з можливістю сто розширення в ході розкопок.

Якщо археолог за результатами розвідок має уявлення про пам'ятник, межах розташування культурного шару, володіє хорошими фотографіями, топографічним планом поселення і ситуаційним планом, то залишається тільки вибрати місце для розкопу і розбити його.

За допомогою розмічальні колів, мотузки, рейки, рулетки, компаса, молотка або сокири розмічається прямокутний розкоп, поверхня розбивається на квадрати. Розкоп повинен бути орієнтований по сторонах світла, у разі необхідності розкоп можна закласти довільно. Намічена для розкопок площа розбивається на квадрати 2x2 м; на великих площах може бути зроблена розмітка 5x5 м, а на місцях, особливо насичених знахідками, може бути розмітка навіть 1 х 1 м. Застосовується різна нумерація квадратів. Можна нумерувати цифрами кожен квадрат.

Найчастіше застосовується буквено-цифрова нумерація квадратів. Для цього одна сторона, припустимо, північ - південь, позначається цифрами від 0 і вище, захід - схід у такому разі отримують літерні позначення по точках розмітки. В результаті квадрати отримують такі позначення, як 1-А, 2-А, 1-Б і т. д.

Рис. 107. Розкопки поселень давніх хліборобів і скотарів (палеометаллическая епоха):

1,3 - Кюльтепе; 2 - Кульхююк (Туреччина)

Розкоп необхідно пронивелировать по точках перетину лілією та накреслити план на міліметрівці з відповідними даними нівелювання в масштабі. Після цього можна приступати до розкопок.

Для проведення розкопок використовується правильно дібраний різноманітний інструмент: штикові та совкові лопати, совки з плоскими лезами з довгою і короткою ручкою, ножі, кирки або мотики з довгими і короткими ручками, сокири, ломи, кувалди, пили, спеціальні сита, тачка або носилки для перенесення землі або транспортери для її перекидання (при великих розкопках), шланги, лійки, спринцівки, ящики для знахідок, дошки для відкатки ґрунту, лебідки для підйому землі (якщо розкоп глибокий), щітки (тверді і м'які), кісточки, пінцети, скальпелі, кошики, відра, мішечки для інвентарю, молотки, поліетилен або інше захисне полотно, яке можна натягнути на розкопане місце, щоб прикрити предмети від сонця, аптечка.

В експедиції необхідно мати обладнання для фіксації і упаковки матеріалів: польову зошит, олівці, гумки, фломастери, лінійки, рулетки і трикутники, скріпки, папір, самоклеючі етикетки для інвентарю, скотч, спеціальні бланки етикеток, коробки для знахідок, шпагат, обгортковий папір, складаний метр, мірну рейку, будівельний рівень, крейда, фотообладнання, вказівну стрілку для позначення півночі на фотографіях, компас, збільшувальне скло, робочі рукавички. З урахуванням особливостей пам'ятника можна мати і інше обладнання, таке як пересувна електростанція, помпа для перекачування води, стрічка огорожі розкопу, намети або тенти, спальні приналежності, столи та кухонне обладнання для експедиційного загону.

Кожен учасник експедиції повинен мати лопату і рукавички (верхонки).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Деякі загальні правила проведення розкопок поселень
Розкопки ґрунтових могильників
Розкопки могильників
Розкопки курганних могильників
Збереження предметів під час розкопок
Деякі загальні правила проведення розкопок поселень
Основні прийоми розкопок могильників
Перевірка дотримання правил відбору респондентів
Розкопки ґрунтових могильників
Основні правила і традиції арабського стилю ведення переговорів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси