Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Право довічного успадкованого володіння земельними ділянками

Право довічного успадкованого володіння вперше з'явилося в 1990 р. в самому початку земельної реформи як компроміс між правом користування, на якому надавалися земельні ділянки громадянам та юридичним особам в дореформений період, і правом власності, доцільність введення якого в той момент викликала сумнів. У період з 1990 р. по грудень 1993 р. земельні ділянки на даному праві були надані десяткам тисяч громадян. Право довічного успадкованого володіння (далі - землеволодіння) не мало і не має нічого спільного з право володіння однією зі складових права власності. Це самостійний вид прав па землю, що належить тільки фізичним особам. У відповідності з раніше існуючим порядком дане право набувалося шляхом надання земельної ділянки органами місцевого самоврядування або у спадщину. При цьому передбачалося, що земельна ділянка надається з муніципальної власності, хоча розмежування публічної власності на землю і зараз далеко від завершення.

Указом Президента РФ від 24.12.1993 № 2287 "Про приведення земельного законодавства Російської Федерації у відповідність з Конституцією Російської Федерації" були виключені всі згадки про землеволодіння з ЗК РРФСР, у зв'язку з чим земельні ділянки громадянам на даному титулі перестали надаватися. Однак указом Президента РФ не можна визнати таким, що втратив силу федеральний закон або його частина. Виходячи з такого праворозуміння, за рішенням Волгоградської обласної Думи був направлений запит в Конституційний Суд РФ. 6 липня 2000 р. Конституційний Суд РФ у своєму Визначенні відмовив у прийнятті його до розгляду не відповідає критерію допустимості звернень відповідно до вимог Федерального конституційного закону від 21.07.1994 № 1-ФКЗ "ПРО Конституційному Суді Російської Федерації", запропонувавши, на наш погляд, зовсім незадовільну мотивування такого рішення.

Незважаючи на виключення у грудні 1993 р. всіх згадувань з ЗК РРФСР про право землеволодіння, в деяких федеральних законах 90-х років минулого століття все ж згадувалася можливість вперше надання земельних ділянок на даному титулі. Так, згідно з п. 4 ст. 14 Закону про садівничих і дачних об'єднань, земельні ділянки могли надаватися громадянам у власність або на іншому речовому праві. Одним з видів речових прав є право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою (ст. 216 ЦК РФ). Однак на практиці земельні ділянки на даному титулі вперше, як правило, не надавалися, а надавались у власність або оренду. Виняток становили ті суб'єкти РФ, які закріплювали у своїх законах можливість надання земельних ділянок громадянам на це право. Так було до прийняття нового ЗК РФ.

У даний момент земельні ділянки на праві землеволодіння більше не надаються, проте раніше надані громадянам на цьому праві ділянки за ними зберігаються. Таким чином, якщо ЗК РФ передбачає закінчення права землекористування громадян (земельні ділянки на даному титулі не передаються але спадщину), то для права землеволодіння передбачена двоїста позиція: з державних або муніципальних земель ділянки на даному титулі вперше не надаються, проте у разі переходу такої ділянки у спадщину органи державної реєстрації прав на нерухоме майно та угод з ним будуть зобов'язані зареєструвати цей вид прав на землю за новим землевласником. Ситуація, щоправда, ускладниться у разі, якщо спадкоємців цього права буде кілька, а ділянка буде неподільним. У цьому випадку стане необхідним вирішення питання про перехід земельної ділянки одній особі з виплатою іншим компенсації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою
Припинення права постійного (безстрокового) користування і право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою
Оформлення права власності на земельну ділянку
ПРИДБАННЯ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Припинення права безоплатного термінового користування земельною ділянкою
Визнання права на земельну ділянку
Організація і проведення торгів з продажу державних або муніципальних земельних ділянок або права їх оренди
ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ ТА ІНШИХ ПРАВ НА ЗЕМЕЛЬНІ ДІЛЯНКИ
Обмеження прав власників земельних ділянок
Придбання і припинення прав на земельні ділянки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси