Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Піднесення виконавчої влади

Новий регламент палати громад.

Останні 15-20 років XIX ст. були часом великих змін у внутрипарламентском устрої Англії. Літературна теорія ставить ці зміни у виняткову зв'язок з ірландської обструкцією, тоді як насправді їх коріння глибше й сходять до реформи 1867 р. Ми бачили, що вже реформа 1832 р. відкрила період безумовного верховенства парламенту в тому сенсі, що кабінет міністрів перетворився в комітет парламентської більшості, що перебуває при владі лише доти, поки він користується довірою цієї більшості. Це перетворювало парламент фактично єдине джерело всієї державної влади, в центр всієї конституційної системи, з яким ніхто не міг і не наважувався рівнятися. Але наступні десятиліття внесли багато нового в таку концепцію, а реформа 1867 р. зробила це нове чарівно наочним. Поки палата громад будувалася на вузькій базі родовий та грошової аристократії, їй можна було без побоювання вручити все законодавство і весь контроль над управлінням при умові, до того ж, що вона буде здійснювати, і те й інше в доброму союзі з такою стримуючою силою, якою є палата лордів. Але вже реформа 1867 р. відкрила дорогу для впливу на палату громад абсолютно нових елементів. У 1872 р. уважний спостерігач, налаштований швидше реакційно, зауважував з приводу зміни відносин всередині і навколо парламенту: "відверто Кажучи, я боюся саме того, що обидві наші політичні партії будуть домагатися підтримки робочого людини... Я не можу собі уявити нічого, що могло б подіяти гіршим й більше розбещують". Це одне змушувало пануючий клас в особі його найбільш далекоглядних представників подумати про фактичне звуження повноважень парламенту, які демократія загрожувала використовувати небажаним чином.

Ще наполегливіше діяли в тому ж напрямку все розширюються завдання державного управління в широкому сенсі слова. Росли і множилися питання внутрішньої політики, нерозв'язні без прямого втручання держави, його організуючою і регулюючою сили. Все більшого значення набували питання зовнішньої політики, які вимагали спеціальних знань і навичок, швидкості рішення, майстерного лавірування, секретності. А між тим, ще в 1843 р. Енгельс по справедливості висміяв черепашачу повільність англійської парламентської діловодства. Ця повільність 40 років потому, на тлі бурхливої економічної і суспільного життя, виробляла, зрозуміло, враження мертвящего застою. Коли ж на сцену виступила обструкція ірландського меншини, нездатність парламенту вчасно справлятися з масою питань і справ ставала зовсім нетерпима. Тоді була зроблена спроба оживити і пристосувати до нових умов рипучу парламентську машину. Понад "комітету всієї палати" з'явилися на зміну численні постійні і сесійні комітети, так що загальні засідання палати зазнали значної розвантаженні, і роботу спікера розділили "чермены" комітетів та їх помічники.

Реформа парламентського діловодства.

Але набагато більше значення мали заходи, скоротили і прискорили процедуру проходження биллей. Вже на самому початку 80-х років відчайдушний опір ірландців в палаті громад при проходженні виняткових законів для Ірландії ліберальний кабінет Гладстона ледве долав за допомогою різних відступів від старого парламентського регламенту, що не знала ніяких обмежень свободи дебатів. У 1881 р. Енгельс констатував, що "ірландці змусили Гладстона ввести в парламенті регламент континентального типу і тим підірвали весь англійський парламентаризм".

Але це було тільки початком. У 1887 р. регламент твердо ввів в парламентський ужиток як звичайної, а аж ніяк не екстреної заходи правило закриття дебатів. Це означало зламати одну з найцінніших традицій, одну з существеннейших парламентських вольностей. Відтепер будь-який депутат у будь-який момент міг внести пропозицію про взяття дебатируемого питання на голосування. У разі відсутності заперечень з боку спікера пропозиція голосується і вважається прийнятим, якщо за нього висловилась більшість присутніх депутатів, але не менше ста (в комітетах відповідно менше).

Але бувають моменти, коли припинення дебатів, незважаючи на всю очевидну радикальність цього кошти, не дає по специфічним умовам бажаного ефекту. Воно застосовується в тих випадках, коли оратори меншини атакують стаття за статтею який-небудь білль, так що дебати, припинені в одному місці, з новою силою спалахують в іншому. На цей випадок був винайдений спосіб, що дозволяє депутатові більшості завчасно внести пропозицію про збереження цієї статті або її частини в тому вигляді, в якому її застає його пропозицію.

Якщо ж потрібно відразу попередити і дебати і поправки, вдаються до "гільйотину". Палата (або комітет) наперед призначає день і годину, коли, незважаючи ні на що, спірне питання має бути поставлено на голосування. Найбільш употребительна "гільйотина по відділам": призначається до голосування у строк не весь білль, а окремі його статті чи група статей. Нарешті, вже в 1909 р. спікеру було надано право вибирати для поправок на власний розсуд ті, які підлягають обговоренню, і відводити інші ("кенгуру-гільйотина").

Парламентська дискусія майже не існує. Всі ці і інші "спрощення" парламентського діловодства в кінці кінців призвели до того, що опозиція - принципиальнейший і существеннейший елемент буржуазного парламентаризму - може бути в будь-яку хвилину приведена до мовчанню і бездіяльності. За образним висловом одного англійського письменника кінця XIX ст., "пригнічений член опозиції під постійною загрозою ув'язнення дебатів повинен відчувати себе, як жаба під бороною"1. Починаючи з 80-х років XIX ст. ряд заходів удосконалив регламент таким чином, що не менше дев'яти десятих часу палати громад зроблено за биллями, що виходять від уряду. Законодавча ініціатива членів опозиції виявилася дуже близькою до нуля. Їх право брати участь у дискусії наближалося до цієї нормі. Відтепер критика опозиції допускається лише остільки, оскільки і поки це завгодно уряду. Але, обмеживши критику опозиції, уряд рикошетом ударила і по власній партії. Депутат більшості побачив себе настільки ж обмеженим у своїй можливості піддати обговоренню діяльність уряду, як і депутат меншини. Доводиться сказати, що "якщо парламентське правління справедливо називається правлінням допомогою обговорення (government by discussion), то правління це перестало існувати в Англії у вигляді правильно і незмінно чинного установи".

Кабінет і палата.

Все це призвело до надзвичайно посилилася ролі верхівки правлячої партії та її вождів, тобто, по суті справи, кабінету міністрів. По відношенню до пануючої партії кабінет є її керівна головка, лояльність до якої - священний обов'язок члена партії, особливо якщо він опинився у палаті громад. "Покора лідерам є основа парламенту. Невиконання цього правила карається безсиллям". Безсилля ж парламентської більшості є прямий і короткий шлях до перемоги опозиції і, отже, до втрати влади. Хто з пересічних консерваторів і лібералів не здригнеться перед такою перспективою, тягне незліченні сумні наслідки особистого і громадського властивості? По відношенню ж до палати громад кабінет переріс у фактичного керівника, без якого вона безпорадна. По мірі того, як здатність палати громад законодательствовать та контролювати управління зменшувалася, кабінет, навпаки, все більше зміцнювався у своїй ролі дійсного законодавця, який до того ж у руках все розширюється бюрократичний апарат управління. У кабінету є вірний спосіб покарати непокірну палату: це - залишити її без керівництва. Одна загроза такого роду приводить її в покору. Кабінет володіє правом розпуску палати в будь-який час, перспектива ж дострокового розпуску нікому з депутатів не може подобатися. Це - нові вибори, про яких сказано, що вони "річ дуже дорога, і, якщо вони невдалі, річ дуже прикра. Ось у чому секрет, що об'єднує партії". Парламентська практика останніх ста років показує, що палата громад лише в поодиноких випадках доживає до кінця своїх повноважень і у величезній більшості випадків розпускається до строку. Але ці "дострокові розпуски" не повинні нас обманювати. Це - в останні 50 років до першої світової війни - не результат розбіжності кабінету з палатою, розбіжності, що робить неможливим подальшу спільну роботу, а маневр: кабінет вибирає для нових виборів момент, найбільш підходящий для нього і найменш сприятливий для опозиції.

Верховенство кабінету.

Всі ці обставини й призвели до того, що основна умова англійського парламентаризму (втім, парламентаризму взагалі), вже зазначений нами в своєму місці, конвенційне, ніде не записане, але фундаментальне правило відповідальність кабінету, втратило характер, який вона мала протягом 40-річчя, що передував третьої виборчої реформи. Ця еволюція служить, між іншим, блискучим прикладом мінливого змісту понять, які зберігають, однак, в цілості всю стару форму. І тут, як всюди, позначається вічна антитеза динамізму змісту і статичної відсталості його зовнішнього виразу, оболонки, в яку воно було оповите колись. Традиційна формула, з таким трудом в тривалих парламентських боях вироблена і свідчить, що у разі залишення кабінету в меншості щодо принципового питанню кабінет видаляється у відставку і створюється новий з партійної більшості, і тепер ще приймається за чисту монету в посібниках конституційного права, між тим, як вже в 90-х роках XIX ст. вона анітрохи не відповідала дійсності. Насправді випадки розбіжності кабінету, тобто лідерів партії, з парламентською більшістю, тобто партією, зробилися після 80-х років рідкісним явищем, з тенденцією до повного зникнення. Рахуватися з палатою може бути вимушений лише той кабінет, який, не маючи власної партійної більшості, потребує підтримки якоїсь проміжної фракції. Але в такому положенні виявлялися з часу 1867 р. майже виключно ліберали. Загальним же правилом стало те, що палата, як правило, не розходиться з кабінетом, і кабінет, як правило, не була повалена палатою.

Не дивно, що з виходом на сцену фінансового капіталу він знайшов у кабінеті міністрів саме ту організацію, яка найбільш відповідала його видах і потребам. Монополістичному капіталу не підходять в якості дійсної політичної влади багатолюдні і різношерсті представницькі установи з їх нескінченними колізіями партійних інтересів, з їх зміною нестійких настроїв, галасливої дискусією та незначним практичним ефектом всієї цієї метушні. Він не вірить у встановлену гармонію, що вінчає нібито вільну гру стихійних сил, і сумнівається, щоб із зіткнення думок народжувалася істина. З прямолінійною грубістю і холодним розрахунком господаря він шукає людей, через яких він міг би здійснювати свою диктатуру з найменшими тертями і з найбільшим корисною дією. Кабінет міністрів вже підпорядкував собі палату громад, вже перейняв її авторитет в очах буржуазного виборця, вже навчився входити з ним у безпосередній контакт на виборах, вже вооружившийся, що особливо важливо, великим бюрократичним апаратом, що не визнає іншого господаря, крім нього, виявився якраз під стать монополістичного капіталу.

Нове становище палати лордів.

З часу демократизації виборчого права і перетворення палати громад феодального представництва в народне, в новому сенсі слова, палата лордів остаточно відступила на задній план і утвердилася на ролі гальма проти все більш можливих демократичних "ексцесів" палати громад. Вже після реформи 1832 р., по мірі того як затверджувався принцип відповідального уряду кабінет, отже, опинявся в безпосередній залежності від палати громад, але не від палати лордів, лідери останньої відкрито і прямо визнавали, що вона обмежена порівняно з палатою громад у правах законодавства та адміністрації і не може претендувати на рівну з палатою громад положення. З цією роллю тільки стримуючого, тільки гальмівного механізму можна було миритися, і дійсно мирилися, але лише до тих пір, поки не досягла особливого загострення боротьба лібералів і консерваторів. В силу свого соціального складу палата лордів була природним оплотом аристократії, прямим продовженням консервативної партії в парламенті і, перебуваючи в бездіяльності і тиші в період консервативних кабінетів, вона пробуджувалася від сну, коли консерватори опинялися в палаті громад в меншості і це меншість терпіло поразку з істотних питань. Тоді лорди пускали в хід свою стримуючу функцію і тим самим, під гаслом турбот про загальні інтереси народу і користь держави, захищали інтереси однієї з партій борються. Верхня палата перетворилася в простий резерв консервативної партії, в такий козир у грі двох супротивників, який завжди служить лише одній стороні і повідомляє перевагу тільки їй. Це, звичайно, извращало принциповий сенс двопалатної системи і дискредитувало її.

Боротьба лібералів з палатою лордів.

Ліберали неодноразово наскакували на палату лордів, погрожували їй і задумували її загибель. У 1871 р. Гладстон зустрів її опір в питанні про скасування покупки офіцерських чинів і обійшов це опір лише тим, що провів реформу крім парламенту, шляхом королівського указу. У 1884 р. лорди відкинули білль про розширення виборчого права, чим викликали обурення в рядах ліберальних верств суспільства. В цей час загрози з боку прихильників демократії "переробити або прикінчити" палату лордів зробилися так енергійні, що деякі з лідерів палати лордів самі пропонували їй проекти добровільних реформ, які, однак, відкидалися нею, незважаючи на їх помірність.

У 1893 р. палата лордів зупинила одне з найголовніших заходів ліберального кабінету - законопроект про автономію Ірландії. У 1906 р., з новим приходом до влади лібералів, після десятирічних "канікул", вони знову, звичайно, побачили проти себе нестерпний опозицію лордів. У 1909 р. лорди провалили білль, упразднявший множинне голосування на виборах парламенту і ради лондонського графства. За чотири роки існування палати громад 1906 р. жоден білль, проти якого висловлювалася консервативна опозиція палати громад, так і не зміг стати законом. Іншими словами, хоча у влади знаходилися ніби ліберали, тим не менш управляло консервативне меншість палати громад, що спирається на палату лордів. Але рішучі бої спалахнули лише тоді, коли Ллойд Джордж на посаді міністра фінансів вніс свій проект бюджету, що передбачає деяке збільшення податків на земельну ренту, спадщину і т. п. У своєму опорі лорди зайшли так далеко, що наклали вето на бюджет 1909 р.

Всі розуміли, що в цьому ризикований крок полягає відмова від традицій, освячених століттями і забороняють лордам втручатися в розпорядження фінансовими коштами країни. Вибори, що пішли за розпуском палати громад у 1910 р., означали, по суті, поразки лібералів, бо тепер їх більшість у палаті громад залежало від підтримки ірландських депутатів. Лорди пропустили бюджет, але ірландці особливо наполягали тепер на реформу палати лордів, бо це здавалося їм необхідною умовою для здійснення гомрула. Події розгортали швидко, і в кінці 1910 р. після нового розпуску палати громад і нових виборів, майже не змінили співвідношення сил, білль про реформу палати лордів був прийнятий палатою громад і зустрів, звичайно, відчайдушний опір палати лордів. Але тут виявилося, що новий король Георг V дав ліберальному уряду перед виборами обіцянку призначити стільки нових лордів, скільки потрібно, щоб зломити опір старих лордів, якщо тільки вибори знову виявляться сприятливими для лібералів. Перед подібною загрозою лорди відступили, і реформа палати лордів відбулася.

Реформа 1911 р.

За актом про парламент 1911 р. нефінансовий білль, що пройшов палату громад у трьох послідовних сесіях і всякий раз отвергавшийся палатою лордів, після третього разу йде на королівське затвердження крім палати лордів за умови, що між другим читанням в першій сесії і останнім читанням третьої сесії пройшло не менше двох років. Фінансові біллі зовсім не потребують згоди палати лордів, право ж кваліфікувати біллі як фінансові належить спікеру палати громад. Той же акт встановлював тривалість парламентської легіслатури в 5 років (замість 7), у чому можна було угледіти прагнення частіше, ніж раніше, перевіряти виборчим вотумом діяльність палати громад, сильно розширила свої повноваження. Однак падінням своїм палата лордів зобов'язана була не тільки однієї боротьбі партій і кон'юнктурного переважанню лібералів, як це зазвичай малюється дослідниками питання. Реформа 1911 р. не могла б здійснитися, якби не було того попереднього розвитку, яке підготувало чільну роль кабінету. Тільки сильний кабінет, безумовно веде за собою нижню палату, міг наважитися на рішучу боротьбу з верхньої. Неабияке значення мало й те, що соціальний склад палати лордів, сама земля, на якій стояла англійська верхня палата, найсильнішим чином змінилися до початку XX ст.: процес злиття родової знаті з верхами капіталу до цього часу завершився. Буржуазія отримує перевагу над аристократією, але саме вона-то і не відчувала кровної зв'язку з палатою лордів і не особливо шанувала нею, усвідомлюючи, що сильний кабінет в слабкій палаті громад досить забезпечує її інтереси. Цей розмив фундаменту палати лордів добре відбилася в позиції короля, який хоча і зажадав від Асквита розпуску палати громад і повторного, отже, звернення до суду виборців, але дав все ж обіцянку призначити нових лордів, якщо цей суд буде на боці лібералів. Вже це ясніше за все говорило про те, що аристократичний король Англії стає буржуазним королем. Не дивне враження справляла палата лордів, бажаючи у щоб то не стало залишатися аристократичної палатою?

В Англії слабкість верхньої палати є корелят слабкості нижній, причому і те й інше одночасно і згідно живить могутність кабінету.

У тому ж 1911 р. за декілька днів до своєї остаточної перемоги над палатою лордів, палата громад простий резолюцією постановила про введення винагороди членам палати громад.

Подальше посилення адміністративного апарату. Військові відомства. Розширення законних повноважень і зростання фактичного могутності кабінету відбувалися паралельно з посиленням і розгалуженням адміністративного апарату. З часу 1867 р. піддалися удосконаленню та зміцненню вже існуючі відомства і безперервно виникали нові. За законом 1870 р. скасовано було двоецентрие у військовому відомстві (глава міністерства і головнокомандувач) і в руках військового міністра було зосереджено все управління відомством з підпорядкуванням йому головнокомандувача. Останній, однак, зберігав велику самостійність у вирішенні питань чисто військового характеру і мав право безпосереднього доповіді королеві. Після низки проміжних реформ у напрямку розвантаження головнокомандувача і ослаблення його ролі, в 1904 р. посада ця була зовсім скасована, і військовий міністр зробився особою, на яку покладено вся конституційна відповідальність за справи військового відомства. Тоді ж при військовому міністрі був створений рада.

У напрямку такої ж централізації відбувалася реформа і адміралтейства, яке, як ми вже згадували, значно спрощено було в 1832 р. В наступні роки практика висунула на керівне місце голови колегії адміралтейства, а постановою кабінету в 1872 р. перший лорд став офіційно відповідальним за всю діяльність адміралтейства.

У 1912 р. для управління військово-повітряними силами створений Повітряний комітет у вигляді дорадчого органу, обслуговуючого військове і морське міністерства. Подальший розвиток цього відомства йшло швидкими кроками. У 1916 р. Повітряний комітет перетворився на головне управління, а в 1917 р. - в міністерство.

Ще до першої світової війни відчувалася потреба в якому-небудь об'єднання всіх військових відомств, діяльність яких до того ж тісно контактувала з діяльністю міністерства закордонних справ, міністерства Індії та міністерства колоній. В 1885 р. був створений Комітет оборони колоній, у 1895 р. - Комітет оборони при кабінеті, після бурської війни - Комітету імперської оборони. Під час першої світової війни цей комітет перетворився у Військовий рада, безупинно вторгавшийся до компетенції кабінету. З приходом до влади Ллойд Джорджа був утворений військовий кабінет з п'яти членів, диктаторски керував військовим і цивільним управлінням після війни, з скасуванням військового кабінету відчувалася все ж необхідність в органі, який координує дії військових відомств, і Комітету імперської оборони був розширений включенням в нього ряду цивільних міністрів.

Міністерство внутрішніх справ україни та інші міністерства.

Компетенція міністерства внутрішніх справ продовжувала з часу першої парламентської реформи розширюватися: іноземці, фабрична інспекція, поліція і в'язниці, нагляд за виробництвом та торгівлею вибуховими і отруйними речовинами і т. д. Свої перші кроки повітроплавання зробило під прихильним наглядом міністерства внутрішніх справ. Але з плином часу розвиток цього міністерства перестає носити настільки екстенсивний характер.

Поруч з ним зароджуються і розвиваються великі відомства, на які переходить частина його обов'язків. На початку другої половини XIX ст. міністерство торгівлі було вже значним установою, відає справами торгівлі, транспорту і промисловості. Надалі його функції ускладнювалися і розвивалися.

Яскравим прикладом розширення втручання адміністрації у всі сфери цивільного обороту може послужити освіта в 1889 р. головного управління землеробства. Воно в 1903 р. перетворилося на головне управління землеробства та рибальства. У 1919 р. його зведено в ранг міністерства.

У 1870 р. повноваження Комітету таємної ради за освітою були дуже розширені, і він отримав ряд адміністративних обов'язків. Але лише в 1899 р. було засновано головне управління освіти як вищий орган, в якому були централізовані функції нагляду за освітою, до тих пір розпорошені по різних відомствах (у міністерстві землеробства, внутрішніх справ та ін). Законами 1902 р. і 1918 р. його функції щодо поширення нижчої та середньої освіти були значно розширені.

У 1916 р. з'явилося на світ міністерство праці, в 1919 р. - міністерство транспорту (цивільна авіація залишена в повітряному міністерстві, а прибережна навігація - у міністерстві торгівлі).

По мірі того, як охорона здоров'я повноваження головного управління у справах місцевого самоврядування, вручені йому в 1871 р., надмірно розрослися і виступили в його роботі на перше місце, постало питання про створення спеціального органу охорони здоров'я. Воно перейняло всі функції скасованого головного управління у справах місцевого управління і зробилося незабаром одним з найзначніших міністерств. В його руки перейшли проблеми житлового будівництва, проблеми першорядної важливості в житті сучасних міст.

Адміністративна роль міністерства фінансів.

Цей побіжний нарис не обіймає появи і розвитку цілого ряду відомств, що мають порівняно другорядне значення, як міністерство пенсій та інші йому подібні самостійні відомства. Потрібно до того ж зазначити, що навколо і під покровом міністерств, головних управлінь, рад, відділів і т. п. зросла величезну кількість не тільки дорадчих, але і адміністративних установ.

Таке стрімке зростання бюрократичного апарату дещо несподівано позначився новим посиленням значення міністерства фінансів. Воно вже в 60-х роках контролював досить пильним чином бюджетів відомств, до кінця ж століття і пізніше воно стає самим пильним регулятором життя бюрократії саме за посередництвом свого прискіпливого фінансового контролю. З давніх пір увійшло в звичай приписувати до міністерства фінансів нові відомства, які не мали безпосереднього відношення ні до одного з міністерств, або в діяльності яких були зацікавлені кілька міністерств відразу. Так у віданні міністерства фінансів виявилася комісія цивільної служби, що відає перевіркою спеціальних знань кандидатів на державну службу і визначає їх на посаду. Поряд З цим до міністерства фінансів перейшло всі регулювання правового становища чиновників, і канцлер казначейства став справжнім главою адміністративного персоналу всіх відомств, своєрідним королем бюрократів.

Нове посилення виконавчої влади після війни 1914 - 1918 рр.

Одним з найбільших для Англії наслідків першої світової війни було нове розширення і законодавчих повноважень і фактичної влади уряду, тобто кабінету, якими він скористався для зміцнення своєї диктатури. У перший же рік війни був припинений "Habeas corpus act", майже 100 років - із 1818 р. - не приостанавливавшийся в Англії (але не в Ірландії!). І тут же виявилося, що в сучасних умовах просте скасування особистої політичної свободи, свободи, головним чином, від незаконного утримання під вартою, як основи всіх інших видів політичної свободи, дуже мало додає до величезним можливостям адміністрації. Знадобилося щось набагато більш сучасне, тобто, як це мається на увазі, більш безпосередньо випливає з вже існуючої практики, узаконяющее її і полегшує застосування вже випробуваних методів. Цієї мети і послужив Акт про захист держави того ж 1914 р., развязывавший руки адміністрації. Для своїх іноді дуже безцеремонних дій виконавча влада отримала "законну" грунт на весь час війни. По закінченні ж її Акт про захист держави був скасований, але ж дуже добре відомо, що надзвичайні повноваження чиновників, якщо вони застосовуються достатній термін, продовжують незворушно застосовуватися і після того, як їх офіційно скасували. На загальну думку, так і сталося в Англії з дуже багатьма правами, які були вручені уряду в якості тимчасових і екстраординарних.

Реформа виборчого права 1918-1919 рр.

Цього розширення і посилення виконавчої влади анітрохи не завадила нова реформа виборчого права. Закони 1918-1919 рр., хоча утрималися від проголошення загального виборчого права як принципу, тим не менш значно розширили коло виборців, включивши сюди, по-перше, деяку частину жінок і відмовившись, по-друге, від квартирного цензу. Законодавство про вибори виявилося значно спрощеним, так як відпали численні акти, на яких грунтувалися різні виборчі права і які сягають іноді до XV ст. Для жінок все ж залишено було вимога підвищеного віку (30 років) і володіння нерухомістю (з річним доходом не нижче 5 фунтів стерлінгів) або ж стан у шлюбі з особою, що відповідає останньому умові. Дружинам молодше 30 років виборчі права не передавалися. Пасивне виборче право жінки отримували з 21 року; законодавці визначили, що в умовах англійського буржуазного побуту молодих жінок все одно не будуть вибирати.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Виконавчі органи державної влади: особливості їх організаційної системи, компетенції, регламентації та класифікації
Виконавчі органи влади
Адміністративні процедури в діяльності органів виконавчої влади
Державна виконавча влада
Виконавча влада
Громадянська служба федеральної виконавчої влади
Уряд - головний орган виконавчої влади.
Бюджетний контроль, здійснюваний органами виконавчої влади
Види виконавчих органів державної влади та їх адміністративно-правові особливості
Функціонування виконавчої влади в контексті становлення правової держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси