Меню
Головна
 
Головна arrow Страхова справа arrow Страхування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Автомобільне страхування

Під автострахуванням розуміють групу видів страхування, у межах яких здійснюється захист майнових інтересів громадян і підприємств, пов'язаних з володінням транспортними засобами та їх експлуатацією.

До числа видів автотранспортного страхування відносять:

- добровільне страхування засобів транспорту;

- страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів: обов'язкове і добровільне;

- страхування від нещасних випадків водія та пасажирів).

Повне покриття надається в рамках договору комбінованого страхування.

Добровільне страхування засобів транспорту

Експлуатація транспортного засобу (ТЗ) супроводжується для його власника з багатьма ризиками. Воно може бути пошкоджено внаслідок аварії, пожежі, протиправних дій третіх осіб, що спричинить за собою непередбачені витрати на ремонт. Внаслідок аналогічних подій ТЗ може бути знищено - в цьому випадку збитки автовласника будуть визначатися вартістю втраченого ТЗ. Такої ж шкоди несуть власники викрадених автомобілів. Завдання добровільного страхування засобів транспорту полягає в тому, щоб надати власнику ТЗ економічний захист на випадок виникнення збитків, забезпечити страховим захистом належне йому майно. Таким чином, добровільне страхування ТЗ відноситься до підгалузі страхування майна.

Об'єкти страхування

За договором добровільного страхування ТЗ можуть бути застраховані:

- автомобіль у його базовій комплектації (тобто у тому вигляді, в якому дана модель сходить з конвеєра заводу-виготовлювача);

- додаткове обладнання (ДО), під яким розуміються елементи додаткового оснащення автомобіля: нештатна аудіо - і відеоапаратура, додаткові фари, спойлери, пластиковий обвіс і т. п. ДО страхується тільки за умови страхування автомобіля, на якому воно встановлене, і від тих ризиків, від яких застрахований сам автомобіль.

Страхові ризики

Страхова компанія відповідає за договором страхування, якщо автомобіль знищено, пошкоджено або втрачено в результаті настання одного з ризиків, перелічених у договорі страхування. До числа ризиків, від яких можна застрахувати ТЗ, відносяться наступні:

- аварія - пошкодження або загибель ТЗ внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), наїзд (удару) на нерухомі або рухомі предмети (споруди, перешкоди, тварин), перекидання, падіння будь-яких предметів, у тому числі дерев, снігу і льоду, викидання гравію та каміння з-під коліс транспорту, падіння у воду, провалу під лід;

- стихійні лиха (землетрус, повінь, ураган, виверження вулкана, зсув та інші надзвичайні явища природного характеру);

- пожежа, вибух;

- протиправні дії третіх осіб (в тому числі пошкодження або загибель ТЗ у результаті дій невстановлених осіб), включаючи підпал, підрив, а також розкрадання окремих деталей, у тому числі додаткового устаткування;

- розкрадання - втрата ТЗ внаслідок крадіжки, грабежу, розбою;

- крадіжка - заволодіння транспортним засобом без мети розкрадання.

Страховики групують ці ризики в два стандартних варіанту страхування:

- каско, під яким розуміється страхування від усіх перерахованих ризиків;

- шкода, що включає в себе всі ризики, крім розкрадання і викрадення.

При укладенні договору страхувальник обирає один з цих варіантів. Вільний вибір ризиків на розсуд страхувальника, як правило, не допускається.

Порядок укладення договору страхування. Страхова вартість і страхова сума

Договір страхування укладається на підставі усної або письмової заяви страхувальника. При страхуванні нового ТЗ страхова вартість і страхова сума приймаються рівними ціною придбання автомобіля в автосалоні. Якщо страхується ТЗ з пробігом, страхова вартість і страхова сума визначається за угодою сторін. В якості інформаційної бази для оцінки вартості таких ТЗ страховики використовують дані спеціальних довідників, періодичних видань з продажу ТЗ і дані Інтернету про ціну продажу автомобілів даного року випуску та комплектації. Страхова сума не може перевищувати страхову вартість. Недострахування тягне за собою пропорційну відповідальність страховика і використовується рідко.

При укладенні договору страхувальник обирає тип страхової суми: агрегатну (уменьшаемую) або неагрегатную (неуменьшаемую). У першому випадку протягом страхового року страхова сума зменшується після кожного врегульованого страхового випадку на суму страхової виплати. Неагрегатна страхова сума не змінює своєї величини протягом терміну страхування незалежно від числа страхових виплат.

До укладання договору страхування страховик здійснює огляд ТЗ, за результатами якого письмово фіксує в полісі або акті огляду відомості про пошкодження ТЗ та особливості його комплектації. Перше необхідно для того, щоб обмежити обсяг страхового захисту (страхування не буде поширюватися на елементи ТЗ, пошкоджені до укладення договору); друге - щоб поширити дію страхового захисту на елементи оснащення ТЗ, що є для даного ТЗ нетиповими.

В договорі каско за угодою сторін може бути встановлена франшиза. Як правило, використовуються безумовні франшизи. В більшості випадків встановлюється єдина франшиза за всіма ризиками. В окремих випадках можливо встановити дві франшизи: меншу - на випадок шкоди, більшу - на випадок викрадення. Франшиза може бути виражена як у грошових одиницях, так і у відносному вираженні (у відсотках).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Страхування по хворобі
Особливості монтажного страхування
Страхування по хворобі
Добровільне страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів (ДСАГО)
Добровільне медичне страхування
Автомобільний транспорт
Об'єкти страхування
Об'єкти страхування
Інтелектуальна власність як об'єкт страхування
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ В СТРАХОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
Страховий ризик
Оцінка страхового ризику, фактори ризику. Тарифікація
Порядок укладання, ведення та припинення договору страхування
Визначення страхової вартості і страхової суми
Генеральні договори страхування вантажів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси