Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Хто ж керує великою фірмою?

Хто ж керує великою фірмою? Відповідь: холдинг-компанії. Вони здійснюють контроль над іншими фірмами в результаті володіння достатньою частиною їх звичайних акцій. Взагалі кажучи, холдинг-компанія повинна володіти контрольним пакетом акцій (51 % і більше), але в зв'язку з тим, що акції розпорошені і є значна кількість інертних акціонерів, контроль можливий і при меншій кількості акцій. Це дозволяє холдинг-компанії володіти іншими фірмами (їх називають дочірніми і внучатыми), витративши менше коштів, ніж на придбання фізичних активів. Така свого роду фінансова піраміда дає можливість холдинг-компанії контролювати управлінську та маркетингову діяльність залежних від неї фірм.

Перші холдинги виникли в США наприкінці XIX ст. Холдинг-компанії кінця XIX - початку XX ст. помітно відрізнялися від сучасних. Прискорення процесів концентрації і централізації виробництва і капіталу, інтернаціоналізація капіталу і диверсифікація виробництва, створення замкнених економічних угруповань, посилення вивозу капіталу - все це призвело до широкого поширення холдингів як ефективних засобів контролю фінансових і промислових центрів за діяльністю своїх філій і дочірніх фірм.

Глобальна тенденція поширення холдингових компаній - безпосередній наслідок розвитку великого бізнесу. Він є основою з'єднання (зрощення) влади великих фірм з державними структурами. Подібний союз носить назву олігархія. Таким чином, олігархи - це власники великих фірм, які мають підтримку в державних структурах і безпосередньо можуть впливати на прийняття державних рішень. У такому разі управління економікою відбувається не в інтересах суспільства, а в інтересах олігархічних груп. Це типова форма управління у всіх розвинутих країнах. Але найбільш виражений характер вона отримала в сучасному російському економічному розвитку.

Дрібні фірми

У ринковій економіці поряд з великими компаніями щороку з'являються сотні тисяч дрібних фірм (хоча тенденція до їх укрупнення є досить довгострокової). В розвинених країнах є чимало успішно працюють дрібних компаній, серед яких як виробничі фірми, так і підприємства роздрібної торгівлі. Багато з цих фірм прогорають, але загальна їх кількість постійно зростає.

Слід врахувати, що в економіці нерідко складаються ситуації, коли невелика фірма має явні переваги перед великою. Виділимо наступні переваги малого бізнесу:

o виробництво нестандартних товарів - деякі люди хочуть купувати індивідуальні одяг, взуття, коштовності. Ринок таких товарів завжди обмежений, тому виробники не можуть використовувати методи масового виробництва;

o нестандартні ремонтні роботи (будинків, автомобілів, взуття, годинників), тому існує багато дрібних фірм, що спеціалізуються на наданні подібних послуг;

o особисті послуги - люди воліють мати справу з однією людиною. Сімейний лікар або адвокат, місцевий перукар і спеціалізовані роздрібні магазини надають послуги з індивідуальним підходом до кожного клієнта;

o у невеликих поселеннях не потрібні супермаркети, там потрібні торгові підприємства малого бізнесу;

o виробництво таких товарів, як розкішні яхти, дорогі лімузини, високоякісні спортивні автомобілі.

Гнучкість - це найбільша перевага малої фірми перед великою, оскільки мала фірма може набагато швидше пристосуватися до зміни запитів споживачів.

Як правило, держава вживає низку програм, спрямованих на надання допомоги малому бізнесу. Їм пропонуються адміністративна підтримка та консультації. Крім того, тим, хто вже має або збирається відкрити мале підприємство, надається фінансова допомога.

Не можна думати, що малий бізнес - це бізнес кам'яного століття: молоток і ткацький верстат. Немає. Він повинен бути на рівні великого бізнесу і матеріального, і за професійним забезпечення. Він крейду тільки по одній ознаці: по величині авансованого капіталу.

Соціальна відповідальність та етика в бізнесі

Великий бізнес отримує великі доходи. Але ці доходи повинні йти не тільки на особисте збагачення бізнесменів і розширення виробництва, але і на задоволення соціальних потреб. Це і називається соціальною відповідальністю і етикою в бізнесі, які можуть проявлятися у вигляді благодійної діяльності, участі в розробці і здійсненні соціальних програм спільно з державою або іншими фірмами, посилення відповідальності перед суспільством за стан екології, здоров'я не тільки своїх працівників, але і населення в цілому, покращення безпеки виробництва і споживання (експлуатації) товарів, дотримання громадянських прав, турботи про інтереси споживача.

Вигідні такі соціальні витрати для фірм? І так, і ні. Ні - в тому випадку, коли вони можуть підвищити витрати і знизити прибуток у короткостроковому періоді, так - коли ці заходи підвищують престиж фірми, її популярність, виводять компанію на вирішення широкого кола довгострокових проблем і на ринку, і у виробництві, посилюють моральну відповідальність колективу, служать додатковим стимулом до праці.

Соціальна відповідальність у бізнесі може бути тільки добровільною. Її корені лежать в загальнолюдських цінностях. Етика підприємців - це моральна категорія, яка займає все більш важливе місце в економічній діяльності суб'єкта.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
Витрати і прибуток фірми
ФІРМА ЯК РИНКОВИЙ АГЕНТ МІКРОЕКОНОМІКИ
Визначення розмірів фірми. Шляхи її розширення
Витрати і прибуток фірми
Концепція соціальної відповідальності бізнесу
Головні принципи етики міжнародного бізнесу
Соціальний капітал і сталий розвиток бізнесу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси