Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Художні підсумки

Д. Ранти бачив заслугу імпресіоністів у "тонкощі зору", у відкритті сонця, яке "знебарвлює тони і, будучи відбитим, в силу сліпучої яскравості, все зводить до світному єдиного цілого". Імпресіоністи надавали велике значення колірної гамі, і відкриття в області кольору з часом набули значення для художників усього світу. Вони допомогли людству побачити дивовижний світ світла, змусили глядача дивитися на світ іншими очима. Імпресіонізм означав переворот в манері відчувати і бачити; він перетворив не тільки живопис, але також скульптуру, музику, літературу.

Деякі принципові творчі проблеми ставить картина Клода Моне "Сніданок на траві". Сам вибір теми - епізод з життя мистецької богеми, що протікає на відкритому повітрі і що дозволяє вивчати вплив світла на предмети і людські обличчя, - характерний для цього полотна полотна імпресіоністичного.

Зіставимо "Сніданок на траві" Клода Моне і належить кисті Едуарда Мане картину з тією ж назвою. На обох картинах зображено заміський пікнік на відкритому повітрі; і там і там перед глядачем постає компанія, вкушающая страви і насолоджуєшся спілкуванням з природою. Схожість картин не тільки в їх теми і сюжеті, але і в художніх засобах (в них пленер, повітря і світло омивають всі предмети і всі фігури людей, у них єдина поетика і єдині художні принципи). Але при всій схожості між цими картинами є відмінності, протиріччя і навіть протистояння. На полотні К. Моне фривольна компанія все ж не порушує прийняті в цю епоху норми. Богемна ж компанія на полотні Е. Мане виглядає безцеремонно і розкуто - поруч з не по заміське одягненими чоловіками жінка ню, не соромиться своєї наготи. "Публіку шокували не світлі тони та спрощені форми, а присутність оголених жінок серед чоловіків, одягнених у піджаки і сюртуки; от якби на останніх були тоги" (Креспель Ж. П. С. 42).

Наполеон III не дотримав свого гніву і вдарив по картині батогом, коли побачив полотно Е. Мане, виставлене на вернісажі. Багато глядачів, як і Наполеон, обурювалися, вважаючи, що на картині вони зіткнулися з непристойністю.

Картина, разгневавшая Наполеона III, позначила новий рівень відвертості у мистецтві і стала провісником сексуальної революції, фемінізму, відмови від пуританської моралі у відносинах чоловіка і жінки.

Мистецтво XX ст. продовжить прорив серйозного мистецтва до раніше не допустимим у пуританській американської і європейської культури еротичним жанрами, в яких будуть сцени відвертого сексу, іноді стираючі відмінності між еротикою і порнографією (кінофільми "Нічний ковбой", "Калігула", "Останнє танго в Парижі", "Подглядывающий", "Еммануель"). Про це критик Ганна Эйдис пише: "Які б не були художні достоїнства фільму "Романс", він уже приречений на те, щоб увійти в історію кіно. Принаймні в історію французького і британського кінопрокату, де він став першим дозволеним до вільного прокату фільмом, що містить сцени з повним проникненням і ерегованим пенісом (саме ерекція в кадрі служить формальним ознакою порнографії... Вільний показ статевих актів і оргазму стає актуальною модою в сучасному арт-кіно)" (Эйдис. 1999. С. 6). Обурив Наполеона III полотно Едуарда Мане "Сніданок на траві" - безневинна картинка в порівнянні з тим, що послідувало за цим мистецькою подією у XX ст.

Імпресіоністи були відкинуті офіційним Салоном. Вони були позбавлені щорічній експозиції і широкої глядацької аудиторії, можливості придбати популярність і продавати картини. Проте через сторіччя картини імпресіоністів вже мали високий ціннісний статус, стали окрасою кращих музеїв світу, їх вартість на аукціонах досягла мільйонів і десятків мільйонів доларів.

Імпресіонізм висунув найбільших майстрів і вплинув на світову художню культуру.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Художні підсумки
Художні підсумки
Художня концепція
Місце у мистецькому процесі
Художня реальність
Художня свідомість XX століття
ЄДНІСТЬ ПЕРЕРИВЧАСТОЇ ТА БЕЗПЕРЕРВНОЇ У ХУДОЖНЬОМУ ПРОЦЕСІ
Художня критика
Поширення імпресіонізму в географічному і художньому просторі
Художні напрями
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси