Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші, кредит, банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Грошова реформа Петра I.

Ця реформа, пов'язана з монетним перетворенням грошової системи Росії, проводилась з 1698 по 1724 р. Були випущені рівної гідності мідні і срібні монети, а також золоті, отримали назву червінців (від польського слова - червоний, золотий). Основною вітчизняною грошовою одиницею став рубль. Срібними грошима користувалися заможні верстви населення, а мідними - бідняки. Мідні алтини і копійки виступали в якості розмінної монети. Однак створена Петром I грошова система не забезпечила сталого грошового обігу в країні. По-перше, скарбниця не мала необхідних запасів благородних металів для карбування золотих і срібних монет, що посилювалося ще й встановленням неправильного співвідношення між вартістю золотого і срібного рубля. У Росії це співвідношення було прийнято 1:13, у той час як у Лондоні і Гамбурзі воно становило 1:15. Тому карбування золотих і срібних монет постійно скорочувалася. По-друге, бажаючи збільшити доходи від карбування монет, держава постійно вдавався до їх "псування". В результаті старовинна російська грошова система, що передбачає звернення дрібних срібних монет, припинила своє існування.

Важливу роль у становленні та розвитку грошової системи Росії зіграв указ Катерини II від 30 березня 1764 р. Він передбачав "як у всій Європі" [6, с. 165] прийняття нового співвідношення між вартістю монет із золота та срібла - 1:15. Встановлювалося точне вагове зміст золотих і срібних монет. Срібний рубль став містити 405 часткою чистого срібла, а золотий - 27 часткою чистого золота. Указ забороняв "порчі" монети, тобто зміна їх вагового вмісту в цілях отримання монетної регалії. Завдяки цим заходам вагове зміст золотих монет (10 руб. - імперіал, 5 руб. - півімперіал) збереглося до кінця 1885 р., а срібних (рубль, півкарбованця, 25, 20, 15 і 10 коп.) ще довше.

Всі платежі в цей час в Росії могли проводитися як золотими, срібними, так і мідними монетами. Карбування монет була монополією держави. Для покриття державних витрат при Катерині II широко використовувалася карбування мідних монет. За роки її правління їх було випущено на 80 млн руб. Однак ні "псування" золотих і срібних монет, ні карбування мідних грошей не забезпечили надходження до скарбниці необхідних коштів для покриття державних витрат. З 1769 р. держава приймає рішення про випуск паперових грошей - асигнацій. Збільшення доходів казни за рахунок грошової регалії від емісії паперових грошей було тимчасовим виходом для подолання фінансових труднощів держави.

Таким чином, у Росії з 1769 р. починається історія паперових грошей. Наскільки широко використовувався друкований верстат для емісії асигнацій при царюванні Катерини II, дозволяють судити такі дані: на кінець 1774 р. в обігу перебувало асигнацій на 20 млн руб. на кінець 1786 р. - на 46 млн руб. на кінець 1796 р. - вже на 157,7 млн руб., тобто майже у 8 разів більше.

Переповнення каналів грошового обігу знеціненими асигнаціями відповідно супроводжувалося зростанням цін, зникненням з обігу золотих і срібних монет. Підвищувалися ціни на мідь, що збільшувало витрати скарбниці на карбування мідних монет. Замість доходів від цього вона стала нести прямі збитки. Якщо в 1802 р. купівельна спроможність рубля асигнаціями становила 80 коп. сріблом, в 1810 р. - 25 коп., то в 1814 р. - тільки 20 коп.

Спроби уряду після вітчизняної війни 1812 р. зміцнити купівельну спроможність паперових грошей не дали позитивних результатів. У 1812-1815 рр. сума випущених в обіг асигнацій склала 244,5 млн руб., що в перерахунку на срібні рублі становило лише 57,6 млн руб. Населення стало ігнорувати паперові гроші, віддаючи монети, це прискорювало їх подальше знецінення. Розлад грошової системи стало перешкоджати подальшому розвитку товарно-грошових відносин в країні. Тому в 1830-ті рр. вся увага уряду Росії і насамперед міністра фінансів Е. Ф. єгора канкріна було спрямовано на зміцнення грошового обігу в країні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)
Реформи в економіці Росії
Грошова реформа С. Ю. Вітте
Грошові реформи
Грошова реформа Е. Ф. єгора канкріна
Грошова реформа 1947 р
Гроші та грошові реформи (IX-XVIII ст.)
Грошова реформа 1922-1924 рр.
Грошова реформа - введення нової грошової одиниці
Військова реформа
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси