Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія в соціальній роботі
< Попередня   ЗМІСТ

Особливості роботи з бездомними

Безпритульність - явище, з яким людство стикалося на всьому протязі свого існування. Але особливо широке поширення воно отримує в періоди соціальних потрясінь та стихійних бід: війн, повеней, землетрусів, кризових процесів і т. д.

До причин бездомності відносяться:

- недостатня кількість житла, брак дешевого житла;

- безробіття, що обумовлює відсутність засобів для оплати житла;

- малодоходность багатьох сімей і окремих громадян;

- соціальне здоров'я суспільства (наявність психічнохворих, осіб з відхиленою поведінкою, наркоманів, алкоголіків; нездорові стосунки в сім'ї; положення осіб, які вийшли з місць ув'язнення);

- обмежені можливості реалізації соціальних програм, націлених на надання матеріальної та іншої допомоги малозабезпеченим сім'ям, групам ризику і т. д.

У "Словнику російської мови" СІ. Ожегова слово "бездомний" трактується як "людина, що не має житла, притулку".

Словник синонімів проводить паралель між терміном "безпритульний" і терміном "безпритульний, позбавлений (або не має) притулку або даху над головою".

Згідно американській "Енциклопедії соціальної роботи" бездомним вважається людина, "не має постійного житла, не провідний осілого способу життя".

Бездомність трактується і як відсутність укриття, проживання в сховищах без права на володіння ними і під загрозою негайного виселення, і як проживання в гуртожитках, нічліжках, і як проживання в будинках під знос, і як проживання на площі одного.

До числа бездомних в широкому сенсі слова можна віднести кочові народи. Кочівництва як спосіб життя, в основному скотарів, нині зберігається в ряді країн Центральної та Західної Азії, Північної Африки.

Отже, в Росії до числа бездомних можна віднести тих, хто живе на горищах і в підвалах; хто проживає в гуртожитках, нічліжках і будинках, призначених під знесення; хто проживає у друзів.

Значну частку бездомних складають так звані бомжі, тобто особи без певного місця проживання. В останні роки їх кількість у Росії різко збільшилася.

Безпритульний - це людина, позбавлена часом не тільки даху, але й інших елементарних умов життя: медичного обслуговування (немає прописки); постійного місця роботи (немає паспорта або трудової книжки; немає роботи або не беруть на роботу) і т. д., не кажучи вже про душевний комфорт, нормальному самопочутті.

До бездомним потрібен особливий підхід. Не кожна людина (і навіть не кожен соціальний працівник) може працювати з ними, особливо з деякими категоріями осіб, наприклад занепалими на "дно". Від соціального працівника вимагається толерантність. Потрібно вміти знаходити контакт з такими людьми, не принижуючи і не відштовхуючи їх, дати їм можливість відчути людське ставлення до себе, пропонувати елементарні послуги: нічліг, харчування, медичну допомогу.

У вирішенні різноманітних проблем бездомності велику роль відіграють соціальні працівники, особливо ті з них, хто трудиться у відповідних установах: притулках, центрах соціальної реабілітації, дитячих будинках і т. д.

Саме ж головне у вирішенні даної проблеми - це здійснення такої соціальної політики, яка була б націлена на попередження соціальної напруженості та соціальних конфліктів.

 
< Попередня   ЗМІСТ

Схожі тими

Особливості медико-соціальної роботи з бездомними визначаються їх соціальним становищем
Вимоги до соціальним працівникам при роботі з людьми без певного місця проживання
Особливості роботи з людьми із соматичними та психічними розладами
Особливості трудового договору з працівниками, зайнятими на підземних роботах
Будинок і бездомье
Особливості сертифікації робіт і послуг
Теоретико-методологічні основи історії соціальної роботи
Особливості роботи з мігрантами
Особливості технологій соціальної роботи
Історичні особливості правового забезпечення соціальної роботи в Росії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси